Magnetinio rezonanso tomografija, MRT tyrimai - "Antėja laboratorija"

Magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai

Magnetinio rezonanso tomografija (MRT) – itin svarbus tyrimas, leidžiantis diagnozuoti ir dinamikoje stebėti įvairias ligas. Siūlome moderniausias magnetinio rezonanso paslaugas, kurias teikia aukštos kvalifikacijos radiologai Klaipėdoje, bei „Antėja“ diagnostikos ir dienos chirurgijos centre Vilniuje.

Plačiau apie magnetinio rezonanso tyrimą pasakojame ir svarbiausią informaciją apie jį pateikiame toliau tekste.

Magnetinis rezonansas – kas tai?

Magnetinio rezonanso tomografija (MRT) – tai modernus ir vienas saugiausių šiuolaikinių tyrimo būdų, leidžiantis detaliai ištirti paciento galvos ir nugaros smegenis, stuburo slankstelius, tarpslankstelinių diskų išvaržas, vidaus organus, raumenų, kaulų ir sąnarių sistemas, minkštuosius audinius. Tai neinvazinis, neskausmingas ir nekenksmingas tyrimas, kurio metu naudojama ne jonizuojanti spinduliuotė, o stiprus magnetinis laukas ir radijo bangos.  MRT tyrimas neturi jokio žinomo neigiamo poveikio žmogaus organizmui.

Magnetinis rezonansas su kontrastu arba be jo – kuo skiriasi?

MRT gali būti atliekamas naudojant kontrastinę medžiagą arba be jos.

Magnetinis rezonansas be kontrastinės medžiagos:

 • Standartinį MRT galima atlikti be kontrastinės medžiagos.  
 • Šio tyrimo metu gerai matoma audinių ir organų anatomija, kas padeda diagnozuoti įvairias ligas. 
 • MRT tyrimo metu puikiai matomi minkštieji audiniai, galvos ir nugaros smegenys, stuburo slanksteliai, raumenys, sausgyslės, raiščiai, vidaus organai , kaulų čiulpai, kraujagyslės. 
 • Šiuo tyrimu galima diagnozuoti patologinius pakitimus, pavyzdžiui, navikinius darinius, uždegiminius pakitimus, traumas ir t. t. 

Magnetinis rezonansas su kontrastine medžiaga:

 • Atliekant MRT į veną sušvirkščiama kontrastinė medžiaga. 
 • Kontrastinės  medžiagos pagrindas – retas žemės metalas gadolinis, kuris sustiprina magnetinio rezonanso vaizdą ir patologiniai pakitimai išryškėja kaupdami kontrastinę medžiagą. 
 • Magnetinis rezonansas su kontrastine medžiaga padeda gydytojui radiologui tiksliau įvertinti patologinius pakitimus, jų dydį, anatominę lokalizaciją ir aplinkines struktūras.  
 • MRT su kontrastine medžiaga dažniausiai naudojamas įtariant darinius įvairiose lokalizacijose, širdies ir stambiosioms kraujagyslėms tirti, padėti atskirti gerybinius ir piktybinius pakitimus pagal kontrastinės medžiagos kaupimo pobūdį. 

Naudojant kontrastinę medžiagą pagerėja tam tikrų anatominių struktūrų ar pakitimų matomumas, todėl gaunama papildomos informacijos, kuri gali būti nepastebima atliekant MRT tyrimus be kontrastinės medžiagos. 

Ar naudoti kontrastinę medžiagą sprendžia gydytojas radiologas, jeigu reikia papildomos informacijos. 

Kai kuriems pacientams, ypač sergantiems inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu, kontrastinės medžiagos naudojimas gali būti kontraindikuotinas. Todėl prieš atliekant tokį magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą būtina aptarti riziką ir naudą su gydytoju radiologu ir / ar radiologijos technologu.

Ką parodo magnetinis rezonansas?

MRT tyrimas gali būti atliekamas norint ištirti įvairias kūno sritis ir organų sistemas: 

 • galvos smegenis, hipofizę, akiduobes, prienosinius ančius, gerklę, ausis;
 • stuburą ir nugaros smegenis;
 • minkštuosius audinius; 
 • pilvo organus;
 • tulžies pūslę; 
 • inkstus ir šlapimo takus; 
 • mažąjį dubenį;
 • raumenų, kaulų ir sąnarių sistemas (pavyzdžiui, peties, alkūnės ar kelio sąnarį). 

Taip pat gali būti atliekami specializuoti MRT tyrimai, pavyzdžiui, nėščiosios ar vaisiaus tyrimas įtarus vaisiaus patologiją, širdies ir stambiųjų kraujagyslių tyrimai arterioveninės malformacijos atveju, konkrečios kūno srities tyrimas po onkologinės ligos gydymo (naviko progresavimui ar regresavimui įvertinti).

Kaip atliekamas magnetinis rezonansas?

Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą sudaro keli etapai:

 • Paciento paruošimas. Prieš magnetinį rezonansą pacientų paprašoma nusiimti visus metalinius daiktus ar drabužius su metalinėmis detalėmis, nes metalas gali trukdyti magnetiniam laukui. Pacientams paprastai duodamas apsiaustas, kurį jie dėvės procedūros metu, taip pat ausų kištukai arba ausinės triukšmo lygiui sumažinti, kadangi MRT aparatas tyrimo skleidžia triukšmą.
 • Įėjimas į MRT kabinetą. Pacientas palydimas į MRT kabinetą ir paguldomas ant specialiai tam skirto stalo, kurį galima perkelti į magnetinio rezonanso tomografijos aparatą. Labai svarbu tyrimo metu kuo ramiau gulėti, kad būtų gauti aiškūs vaizdai.
 • Magnetinio lauko taikymas. MRT aparatas sukuria stiprų magnetinį lauką, kuris žmogaus kūno vandenilio protonus surikiuoja viena kryptimi ir taip sukuriama išilginė magnetizacija.
 • Radijo bangos ir rezonansas. Pacientui uždedama speciali ritė, iš kurios į kūną siunčiamos radijo dažnio bangos, vandenilio protonai sugeria energiją, o vėliau grįžta į natūralią būseną. Specifinis vandenilio protonų atsakas skirtinguose audiniuose dėl skirtingo vandens kiekio leidžia gauti signalo skirtumus tarp audinių ir organų.
 • Vaizdo gavimas. Vandenilio protonų skleidžiamus signalus surenka magnetinio rezonanso aparato detektoriai ir siunčia į kompiuterį. Sudėtinga programinė įranga apdoroja šią informaciją ir sukuria didelės skiriamosios gebos nuskaitytos srities vaizdus.
 • Skenavimo sekos. Įvairiuose MRT skenavimuose gali būti naudojamos įvairios sekos, siekiant išryškinti skirtingus audinių tipus ar pakitimus. Tam tikroms vaizdų sritims paryškinti taip pat gali būti naudojamos kontrastinės medžiagos.
 • Keli skenavimai. Kai kuriais atvejais gali būti atliekami keli skenavimai arba sekos, kad vaizdai būtų užfiksuoti įvairiais kampais arba naudojant skirtingus kontrastus.
 • Vaizdų peržiūra. Atlikus magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą, radiologas interpretuoja vaizdus ir nustato diagnozę. Tuomet rezultatai paprastai perduodami  siunčiančiajam sveikatos priežiūros specialistui, kuris aptaria išvadas su pacientu ir, jei reikia, rekomenduoja tinkamą gydymą arba tolesnį vertinimą.

Su magnetinio rezonanso eiga Jus supažindins tyrimą atliekantis specialistas, radiologijos technologas, tad galite jaustis ramūs.

Kokiais atvejais magnetinis rezonansas negali būti atliekamas?

Svarbu turėti omenyje, kad dėl naudojamo stipraus magnetinio lauko tyrimo negalima atlikti, jei Jūsų organizme yra širdies stimuliatorius (be gydytojo elektrofiziologo konsultacijos), dirbtiniai širdies vožtuvai, metalinės plokštelės, kabės ar kiti metaliniai implantai, vaistų pompos. 

Taip pat MRT tyrimas negalimas iki 12 nėštumo savaitės. Pacientėms, turintiems gimdos spiralę, dėl tyrimo atlikimo reikėtų pasikonsultuoti su savo ginekologu. Visada informuokite tyrimą skiriantį gydytoją dėl atliktų operacijų ar turimų implantų, jei abejojate, ar Jums galima atlikti šį tyrimą.

Pasiruošimas MRT tyrimui

Kai kuriais atvejais šiam tyrimui jokio pasiruošimo gali nereikėti (pvz., tiriant kelio sąnarį), kitais atvejais – gali tekti tam tikrą laiką prieš tyrimą nevalgyti (pvz., tiriant pilvo organus). Taip pat MRT tyrimai gali būti atliekami su ar be kontrastinės medžiagos. Apie reikalingą pasiruošimą tyrimui Jus informuos tyrimą paskyręs gydytojas.

 

DUK

1. Ar magnetinio rezonanso tyrimas yra kenksmingas?

Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas paprastai laikomas saugiu ir nekenksmingu daugeliui žmonių. Kitaip nei rentgeno spinduliuotės ar kompiuterinės tomografijos tyrimuose, magnetinio rezonanso tomografijoje nenaudojama jonizuojančioji spinduliuotė, kurios didelės dozės gali būti kenksmingos. Vietoj to, jis remiasi stipriais magnetiniais laukais ir radijo bangomis, kad sukurtų kūno vidaus struktūrų vaizdus. 

Tačiau yra tam tikrų specifinių aplinkybių, pavyzdžiui, tam tikri metaliniai implantai ar prietaisai, klaustrofobija arba alergija kontrastinėms medžiagoms, dėl kurių gali reikėti imtis atsargumo priemonių arba dėl kurių magnetinio rezonanso tomografija tam tikriems asmenims gali būti mažiau tinkama. 

Labai svarbu aptarti visus rūpimus klausimus ar sveikatos būklę su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju ir magnetinio rezonanso tyrimo įstaiga, kad procedūros metu būtų užtikrintas Jūsų saugumas ir gerovė.

2. Ar magnetiniam rezonansui reikalingas siuntimas?

Taip, visais atvejais, norint atlikti magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą, reikia turėti gydytojo specialisto siuntimą. Šį siuntimą gali išrašyti gydytojas specialistas, teikiantis antrinio ir tretinio lygio specializuotas ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas, kurios yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

Jeigu Jums reikalingas magnetinis rezonansas su siuntimu, „Antėja“ diagnostikos ir dienos chirurgijos centre galime jį atlikti patogiai ir greitai.

3. Ar MRT tyrimas yra kompensuojamas teritorinės ligonių kasos (TLK)?

Taip, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ir turintiesiems gydytojo specialisto siuntimą nei už patį tyrimą, nei už jam atlikti reikalingas pagalbines priemones ar medžiagas mokėti nereikia. Nereikia mokėti ir už vaizdo kopiją, jei gydytojas siuntime nurodė, kad ji reikalinga.

Pacientas tyrimą gali atlikti jo paties pasirinktoje medicinos įstaigoje. Tačiau tam, kad ši paslauga būtų kompensuojama, svarbu, jog pasirinkta gydymo įstaiga būtų sudariusi sutartį su TLK.

4. Kiek laiko trunka magnetinio rezonanso tyrimas?

MRT tyrimo trukmė gali skirtis priklausomai nuo kelių veiksnių, įskaitant atliekamo tyrimo tipą ir tiriamą kūno sritį. Vidutiniškai magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas gali trukti nuo 20 minučių iki valandos ar ilgiau. Tačiau kai kurie specializuoti magnetinio rezonanso tyrimai, pavyzdžiui, kai atliekama daug sekų, gali užtrukti ilgiau, kartais iki 90 minučių ar net ilgiau.

5. Ar gali būti atliekamas magnetinis rezonansas nėštumo metu?

Magnetinio rezonanso tomografija paprastai laikoma saugia po pirmojo nėštumo trimestro. Vis dėlto, kaip ir atliekant bet kokią kitą medicininę procedūrą nėštumo metu, sprendimas atlikti MRT turėtų būti priimamas atidžiai, o galima nauda turėtų būti didesnė už bet kokią galimą riziką.

Štai keletas svarbiausių aplinkybių:

 • Laikas. Jei įmanoma, magnetinio rezonanso tyrimas nėštumo metu dažnai atidedamas antrajam arba trečiajam nėštumo trimestrui, kad būtų sumažinta bet kokia galima rizika ankstyvaisiais vaisiaus vystymosi etapais.
 • Medicininis būtinumas. Magnetinio rezonanso tomografija turėtų būti atliekama tik tuo atveju, jei ji yra mediciniškai būtina ir jei jos teikiama informacija yra labai svarbi diagnozuojant ar gydant motinos ar vaisiaus būklę.
 • Kontrastinės medžiagos. Kontrastinių medžiagų naudojimas atliekant MRT nėštumo metu yra diskutuotinas. Šios medžiagos gali prasiskverbti per placentą, ir nors paprastai jos laikomos saugiomis, dažniausiai, jei įmanoma, jų vengiama, ypač pirmąjį trimestrą.
 • Vaisiaus stebėjimas. Kai kuriais atvejais magnetinio rezonanso tomografijos metu gali būti atliekamas vaisiaus stebėjimas, kad būtų užtikrinta kūdikio gerovė procedūros metu.
 • Informuotas sutikimas. Nėščiosios turėtų aptarti magnetinio rezonanso riziką ir naudą su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju ir gauti informuoto asmens sutikimą prieš atliekant tyrimą.

Galiausiai sprendimą atlikti magnetinio rezonanso tomografiją nėštumo metu reikėtų priimti, atsižvelgiant į konkrečią klinikinę situaciją ir sveikatos priežiūros specialistų patarimus. Jei manoma, kad magnetinio rezonanso tyrimas nėštumo metu yra būtinas, galima imtis atsargumo priemonių, kad būtų sumažinta galima rizika ir užtikrinta motinos bei vaisiaus gerovė.

6. Ar atliekamas magnetinis rezonansas vaikams?

Taip, magnetinis rezonansas paprastai atliekamas vaikams, kai tai mediciniškai būtina diagnozuoti ar stebėti sveikatos būklę. Šis tyrimas yra vertingas tiriant mažuosius pacientus, nes leidžia gauti išsamius vaizdus, nesukeliant jonizuojančiosios spinduliuotės, kuri gali turėti neigiamą įtaką augančiam organizmui. 

Magnetinis rezonansas gali būti naudojamas įvairioms vaikų būklėms, įskaitant neurologinius sutrikimus, ortopedines problemas, įgimtas anomalijas ir kt., įvertinti

7. Kur atliekamas magnetinis rezonansas?

Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimai atliekami Vilniuje, Lvivo g. 37, esančiame „Antėja“ diagnostikos ir dienos chirurgijos centre bei Priestočio g. 16, Klaipėda. Taigi, jeigu Jums reikalingas magnetinis rezonansas Vilniuje ar Klaipėdoje, jį galite atlikti pas mus. Norite pasikonsultuoti? Susisiekite – mielai atsakysime į Jums rūpimus klausimus.

8. Kiek kainuoja magnetinis rezonansas?

MRT kaina gali skirtis priklausomai nuo atliekamo tyrimo tipo ir tiriamos kūno srities. Visų „Antėja“ diagnostikos ir dienos chirurgijos centre atliekamų magnetinio rezonanso tyrimų kainas galite rasti aukščiau esančiame paslaugų laukelyje.

9. Kaip užsiregistruoti MRT tyrimams?

Jeigu Jums reikalingas magnetinis rezonansas, registracija pas mus – greita ir paprasta. Užsiregistruoti šiam ar bet kuriam kitam tyrimui „Antėja“ klinikoje galite telefonu. Jei jau esate atlikę pas mus tyrimus ir turite prisijungimo duomenis prie savitarnos, registruotis MRT tyrimams galite ir internetu.