Celiakija (gliutenui jautri enteropatija) - autoimuninė liga, kuria serga šiai ligai genetinį polinkį turintys asmenys. Liga pasireiškia plonojo žarnyno nepakantumu kviečių baltymui gliutenui ir į jį panašiems miežių bei rugių baltymams - pažeidžiama žarnos gleivinė ir sutrinka maisto medžiagų įsiurbimas.
Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511
Dažniausiai liga pasireiškia virškinimo sistemos sutrikimu: viduriavimu, pilvo skausmais, pūtimu, pykinimu, vėmimu, krenta svoris. Atsiranda nuovargis, mažakraujystė, vaikams sulėtėja augimas ir brendimas, galimi gleivinių ar odos pažeidimai.
Sergant celiakija, organizme aptinkami antikūnai prieš tam tikrus baltymus. Pagrindiniai yra du:
Antikūnai prieš audinių transgliutaminazę (anti-tTG-IgA)
Antikūnai prieš deamidintus gliadino baltymus (anti-DGP-IgA)
Tyrimas atliekamas iš kraujo, svarbu, kad kraujo pridavimo metu būtų maitinamasi įprastai, nevengiant gliuteno turinčių produktų, nes tai gali paveikti tyrimo rezultatus ir parodyti klaidingai neigiamą išvadą.
Jeigu pacientas laikosi begliutenės dietos, rekomenduojama ištirti HLA DQ2/DQ8 antigenus. Šis tyrimas labiau tinkamas celiakijos diagnozės atmetimui, negu patvirtinimui. Jeigu nenustatomi HLADQ2/DQ8 antigenai, tai reiškia nėra genetinio polinkio sirgti celiakija ir tuomet reikia ieškoti kitų esamų simptomų priežasčių.