Erkių seilėse ir žarnyne esančios bakterijos bei virusai, įsisiurbimo metu, yra pernešami į žmogaus organizmą. Dėl erkių pernešamų ligų vertėtų sunerimti kiekvienam, kadangi Lietuva priklauso didelės rizikos grupei, dėl priklausymo endeminiam regionui. Statistikos duomenimis, net vienam iš trijų žmonių užsikrėtusių erkių pernešamomis ligomis lieka ilgalaikiai sveikatos sutrikimai – nervų, sąnarių ir raumenų pažeidimai, kurie kartais gali pasibaigti invalidumu. Taip pat dažnai kamuoja psichikos ir koordinacijos sutrikimai, galvos skausmai, padidėja jautrumas, todėl reikalingi erkinio encefalito bei erkių pernešamų ligų tyrimai, kad galėtumėte laiku pastebėti pakitimus.
Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511
Erkės perneša daugiau kaip 10 įvairių ligų sukėlėjų. Dažniausios Lietuvoje erkių pernešamos ligos – erkinis encefalitas ir Laimo liga. Sukėlėjai į organizmą patenka per erkių seiles ir žarnyno skysčius. Retai, bet ligų šaltinis gali būti ir užkrėstų gyvūnų naudojamas nevirintas pienas.
Erkinis encefalitas
Erkinis encefalitas (EE) yra infekcija, kurią sukelia erkinio encefalito virusas, kurį perneša erkės, o būtent viena rūšis – Ixodes ricinus. Ši liga yra virusinė žmogaus centrinės nervų sistemos infekcija, galinti palikti ryškius liekamuosius reiškinius ir net gali sukelti invalidumą. Erkinis encefalitas neturi jokio specifinio gydymo. Vienintelė galimybė išvengti erkinio encefalito – šios ligos profilaktika, tai yra savalaikis skiepas.
Labiausiai erkės mėgsta aukštą žolę ir neaukštus krūmus. Todėl užsikrėsti galima ne tik miške, bet mieste, kolektyviniuose soduose. Patekti į namus erkės gali per naminius gyvūnus, laukų gėlių, krūmų puokštes.
Pasaulyje kiekvienais metais erkiniu encefalitu suserga nuo 10 iki 13 tūkstančių žmonių. Europoje bei Rusijoje kiekvienais metais yra užregistruojama nuo 5400 iki 8900 naujų erkinio encefalito atvejų. Baltijos šalyse, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, yra stebimas itin didelis sergamumas erkiniu encefalitu – daugiau nei 11 žmonių 100 tūkstančių gyventojų.
Laimo liga
Laimo liga (LL) yra dažniausiai diagnozuojama erkių platinama liga. Kiekvienais metais yra nustatoma apie 85000 naujų Laimo ligos susirgimų Europoje, tačiau šis skaičius nėra itin tikslus, nes neretais atvejais LL infekcija nebūna diagnozuojama, „pravaikštoma“.
Į itin didelės rizikos žmonių grupes patenka gyvenantys bei dirbantys miškuose, todėl šia liga dažniausiai suserga medžiotojai, ūkininkai, miško darbininkai bei eiguliai, taip pat karinėse pajėgose dirbantys žmonės.
Laimo liga pažeidžia įvairių sričių audinius, ir šios ligos simptomus galime skirstyti į tris etapus, tačiau ligos perėjimą prie vėlesnės stadijos ne visada galima pastebėti. Pirmieji simptomai, kurie pasireiškia tik įkandus erkei, yra odos pažeidimas arba raudonas išbėrimas, kuris plinta tolyn nuo įkandimo vietos, tačiau šis simptomas pasireiškia ne visiems, o 60-80 proc. ligos atvejų. Nepastebint simptomų ir negaunant jokio gydymo, infekcija plinta ir gali paveikti nervų sistemą, sąnarius arba širdį.
Radus įsisiurbusią erkę, rekomenduojama kuo skubiau ją pašalinti ir ištirti dėl užkrėstumo erkių pernešamomis ligomis. Kraują dėl erkinio encefalito galima tirti praėjus 14 dienų nuo įsisiurbimo. Rekomenduojama atlikti abi erkinio encefalito klases: ir IgM, ir IgG. Dėl Laimo ligos tikslinga tirtis ne anksčiau kaip 4–5 sav. po erkės įkandimo.
Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė,
„Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.