Kepenų ir kasos tyrimai padeda aptikti besimptomius kepenų pakitimus, kurie ilgainiui išsivysto į kepenų uždegimą, cirozę ar net vėžį. Kai sutrinka kepenų veikla, pažeidžiamas visas organizmas – sutrinka medžiagų apykaita, iš organizmo nepašalinami toksinai ir nuodijamas visas organizmas, nusilpsta imuninė sistema ir vystosi kitos ligos.
Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511
GYDYTOJO KOMENTARAS
Kepenų ląsteles (hepatocitus) kraujas pasiekia iš virškinimo sistemos. Hepatocitų funkcija yra nuspręsti, kokias su krauju atkeliavusias medžiagas reikia šalinti, kurias – kaupti, perdirbti arba sintetinti iš naujo, o ką grąžinti į kraujotaką. Žinoma apie 500 kepenų funkcijų, tačiau pagrindinės yra šios:
Dalyvavimas hormonų apykaitoje. Kepenys reguliuoja lytinių, skydliaukės bei antinksčių hormonų balansą ir turi perdirbti arba pašalinti jų perteklių organizme. Tais atvejais, kai kepenys negeba to įvykdyti, žmogus ima jausti emocinį nestabilumą. Dėl jaučiamos įtampos gali mažėti leukocitų bei organizmo antikūnų kiekis, silpti imuninė sistema ir didėti sergamumas infekcinėmis ligomis.
Seksualinės funkcijos reguliavimas. Seksualinė funkcija priklauso nuo subtilaus lytinių hormonų balanso. Šias balansas gali būti pažeidžiamas esant kepenų pakenkimui. Tokiu atveju vyrai ir moterys kenčia nuo libido sumažėjimo, nuovargio, prastos nuotaikos.
Adrenalino apykaita. Kepenys atsakingos už reikiamo adrenalino kiekio kraujyje palaikymą ir jo pertekliaus šalinimą. Jei kepenys nesugeba pašalinti adrenalino pertekliaus, pradeda jį kaupti. Tai veda prie imuninės sistemos silpnėjimo, dažnų infekcijų, nuotaikų kaitos.
Limfos gamyba. Daug kam žinoma, jog limfa cirkuliuoja limfagyslėmis, nešdama virusus, bakterijas ir kitus patogenus į limfmazgius, kur stengiamasi šiuos neutralizuoti. Tačiau limfa dalyvauja dar ir kalio, natrio, kitų mineralų bei baltymų pernešime į ląsteles.
Beveik visos cheminės medžiagos, kurias me įkvepiame, suvalgome ar kitu būdu įsileidžiame į savo organizmą keliauja į kepenis. Kepenys toksinus šalina įvairiais būdais – skaido, išskiria su tulžimi arba keičia į organizmui saugesnę formą. Negalėdamos pašalinti kenksmingų medžiagų, kepenys jas kaups, siekdamos apsaugoti kitus organus. Kadangi didelė dalis cheminių medžiagų, su kuriomis šiandien susiduriame, yra sąlyginai jaunos, žmonijai prireiks šimtų ar net tūkstančių metų, kad kepenys imtų jas atpažinti. Tuo tarpu kai kepenys nežino kaip elgtis su toksine medžiaga, kaupia ją riebaliniame audinyje taip kenkdamos pačios sau.
Organizmas — tai glaudžiai tarpusavyje susijusių sistemų darinys. Tad imuniteto, virškinamojo trakto, inkstų, smegenų, širdies ir kraujagyslių sistemų funkcionavimas labai priklauso nuo kepenų veiklos. Štai kodėl sutrikusi kepenų veikla gali pasireikšti plačiu spektru įvairiausių simptomų.
Svarbu atlikti kepenų funkcijos tyrimus jei:
Rekomenduojama tikrinti kepenų funkciją jei:
„Antėja“
Šeimos gydytoja Rasa Isevičienė