Kraujo krešėjimo tyrimai - "Antėja laboratorija"

Kraujo krešėjimo tyrimai

Kraujo krešėjimo tyrimas yra privalomas prieš chirurgines operacijas! Krešėjimo tyrimas ir jo rodikliai parodo ar krešėjimo sutrikimai yra įgimti ar įgyti. Krešėjimo sutrikimai gali pasireikšti nesustabdomais kraujavimais susižeidus ar spontaniškais kraujo išsiliejimais į organizmą be aiškių priežasčių. Padidėję kraujo krešėjimo rodikliai taip pat yra gyvybei pavojingos būklės – formuojasi trombai, kurie pažeidžia kraujagyslių sieneles ar nukeliauja į kitus organus, sutrikdo jų aprūpinimą būtinomis medžiagomis.

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

GYDYTOJO KOMENTARAS

Susižeidus susidaręs krešulys apsaugo organizmą nuo kraujavimo. Tačiau kraujas, tekantis kraujagyslėmis neturi krešėti. Jei kraujotakoje susidaro krešuliai, jie per kraują gali patekti į širdį, plaučius ar smegenis ir tai gali sukelti širdies smūgį, insultą ar net mirtį. Krešėjimo tyrimai nustato kraujo gebėjimą krešėti. Gydytojai skiria šį tyrimą, kad įvertintų nukraujavimo riziką ar kraujo krešulių susidarymo (trombozės) riziką.

Dažniausiai atliekami krešėjimo tyrimai: Protrombino laikas, protrombino aktyvumas (PL (ang. PT, PA) arba tarptautinis normalizuotas santykis (TNS (ang.INR)).

Protrombinas yra baltymas, kurį gamina kepenys. Protrombino laiko tyrimas nustato kaip kraujas kreša, koks yra protrombino aktyvumas. PT įvertina nuo vitamino K priklausomą išorinį krešėjimo išorinį kelią.

Protrombino laiko rezultatas pateikiamas sekundėmis. Protrombino aktyvumas – procentais. Šie metodai nėra standartizuoti. Todėl labai vertigas yra tarptautinis normalizuotas santykis (INR), kad būtų galima palyginti skirtingų laboratorijų rezultatus.

Protrombino laikas pailgėja, vartojant kraują skystinančius vaistus, pav. Varfariną (kumadiną), sergant kepenų ligomis, malabsorbcija, vartojant kai kurias vaistažoles, pavyzdžiui jonažolę. Kitos priežastys – kepenų ligos, paveldėtas ar įgytas tam tikrų krešėjimo faktorių trūkumas, kita.

Kadangi PT nustato nuo vitamino K priklausoąs krešėjimo kelią, šis tyrimas yra ypač naudingas vertinant varfarino terapijos poveikį (varfarinas yra vitamino K antagonistas).

Normalūs PT diapazonai gali svyruoti tarp laboratorijų, priklausomai nuo naudojamo reagento jautrumo ir krešėjimo laiko nustatymo technologijos. INR (tarptautinio normalizuoto santykio) skaičiavimas yra standartizuotas visame pasaulyje.

Paprastai gydytojai PT tyrimą kartu su kitu krešėjimo tyrimu, vadinamu aktyviu (s.aktyvuotu) daliniu tromboplastino laiku (ADTL, ang. aPTT).

Aktyvuotas dalinis tromboplastino laikas (ADTL)

Šis tyrimas atspindi vidinį ir bendrą krešėjimo kelią, bet ne išorinį.

ADTL tyrimas naudojamas kaip atrankinis tyrimas, kurio tikslas – įvertinti bendrą ir vidinį krešėjimo kelią. Taip pat naudojamas stebėti pacientus gydomus heparinu.

Aktyvuotas dalinis tromboplastino laikas taip pat yra naudingas nustatant krešėjimo faktorių trūkumus. Tuomet ADTL pailgėja. Pailgėjimas nustatomas ir sergant sistemine raudonaja vilklige (SRV).

Fibrinogeno kiekio nustatymas

Fibrinogenas vaidina svarbų vaidmenį normalioje hemostazėje, formuojantis trombams ir gijant žaizdoms. Fibrinogenas yra baltymas, gaminamas kepenyse. Šis tyrimas nustato, kiek fibrinogeno yra kraujyje. Nenormalūs rezultatai gali būti didelio kraujavimo, fibrinolizės arba placentos atšokimo metu. Fibrinogenas yra uždegimo baltymas, jo padidėjimas nustatomas esant bakterinei infekcijai. Literatūroje yra aprašyti keli paveldėtų ir įgytų fibrinogenų sutrikimų, galinčių sukelti tiek hemoraginius, tiek trombozinius pakitimus.

Trombocitų skaičiaus tyrimas

Trombocitai yra kraujo ląstelės, kurios padeda susidaryti kraujo krešuliams.

Trombocitų kiekio sumažėjimą gali sukelti chemoterapija, vartojami tam tikri vaistai, turėti masyvūs kraujo perpylimai. Kitos mažo trombocitų skaičiaus priežastys yra celiakija, vitamino K trūkumas ir leukemija.

Anemija, pirminė trombocitemija arba lėtinė mieloleukemija (LML) gali sukelti neįprastai didelį trombocitų skaičių.

Rezultatai

Rezultatai gali skirtis skirtingose laboratorijose, todėl prašykite gydytojo paaiškinti rezultatus.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė,
„Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.