Širdies ir kraujagyslių tyrimas - "Antėja laboratorija"

Širdies kraujagyslių tyrimai

Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Europoje. Daugybė širdies ir kraujagyslių ligų pasireiškia ūmia forma ir yra susiję su aterosklerozės procesu. Chorlesterolio, širdies ir kraujagyslių tyrimas yra būtinas norint išvengti miokardo infarkto, insulto, laiku pastebėti pakitimus – kraujagyslių susiaurėjimą ar užsikimšimą riebalų sankaupomis, cholesterolio kiekio padidėjimą, aritmiją ir kitus patologinius procesus. „Antėja“ gydytojai rekomenduoja atlikti šiuos tyrimus (kraujagyslių tyrimas, kraujotakos tyrimas) širdies ir cholesterolio ligų rizikai įvertini.

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

GYDYTOJO KOMENTARAS

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje. Statistika rodo, kad nuo širdies ir kraujagyslių ligų ar jų komplikacijų miršta 54 proc. žmonių. Daugelio širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti, tačiau būtina nustatyti ligas skatinančius rizikos veiksnius (žalingi įpročiai, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas ir kt.) ir su jais kovoti. Rizikos veiksnių mažinimas gali pakeisti sergamumo ir mirtingumo rodiklius.

Aterosklerozė – svarbiausia liga, kuri pažeidžia ne tik širdies, bet ir galvos smegenų, inkstų, kojų ir kitų organų kraujagysles. Liga vystosi palaipsniui, pradžioje pacientai nejaučia jokių nusiskundimų. Rizikos veiksniai, tokie kaip padidėjęs cholesterolio (ypač „blogojo“ kiekis), rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas pažeidžia kraujagyslių sieneles. Ligai progresuojant, ant kraujagyslių sienelių sėda cholesterolis, vystosi uždegimas, formuojasi aterosklerotinė plokštelė, kuri palaipsniui užkemša kraujagyslės spindį. Jautriausios aterosklerozei yra širdies vainikinės kraujagyslės, kadangi širdis yra tas organas, kuris ypatingai jautrus deguonies stygiui. Siaurėjant širdies kraujagyslėms, sutrinka kraujotaka, širdies raumeniui trūksta deguonies ir pacientams pradeda reikštis koronatinės simptomai: bendras silpnumas, širdies plakimas, maudimas, spaudimas, graužimas už krūtinkaulio, kuris plinta į kairę ranką, mentį, apatinį žandikaulį, po duobute. Palaipsniui liga gali išsivystyti į miokardo infarktą ar insultą.

Vienas didžiausių aterosklerozės rizikos veiksnių yra cholesterolio padidėjimas kraujyje. Cholesterolis randamas gyvūninės kilmės produktuose. Svarbu atlikti ne tik bendrojo cholesterolio, bet taip pat ir mažo tankio („blogojo“), didelio tankio („gerojo“) cholesteroliu ir trigliceridų tyrimus. Pasitaiko atvejų, kai padidėjęs cholesterolio kiekis yra paveldimas. Tokiems asmenims būtina sekti jo kiekį kraujyje kuo ankstyvesniame amžiuje. Manoma, jog visiems vyresniems nei 20 amžiaus asmenimis cholesterolio kiekis turėtų būti tikrinamas bent kas 5 metus. Ypač svarbus šis tyrimas žmonėms, kurių artimųjų tarpe yra ankstyvų mirčių nuo infarkto bei insulto.

Kartais bendras silpnumas, dažnesnis širdies plakimas yra mažakraujystės, sutrikusios elektrolitų pusiausvyros, vitamino D trūkumo, skydliaukės disfunkcijos pasekmė. Todėl svarbu atmesti minėtų veiksnių įtaką Jūsų būklei.

„Antėja“ šeimos gydytoja Julija Skirmantė

D.U.K.

1. Kodėl yra svarbūs profilaktiniai širdies ir kraujagyslių tyrimai?

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis Europoje. Nuo šių ligų ar jų komplikacijų miršta daugiau nei pusė lietuvių. Profilaktiniai tyrimai gali padėti anksti pastebėti ligų simptomus ir skirti reikiamą gydymą ar imtis prevencinių priemonių, pavyzdžiui, keisti tokius įpročius kaip rūkymas, alkoholio vartojimas ir pan.

2. Kaip cholesterolis susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis?

Kraujyje esant per daug cholesterolio, šis kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, susidaro aterosklerotinės plokštelės, o palaipsniui yra užkemšama ir visa kraujagyslė – taip išsivysto aterosklerozė. Siaurėjant kraujagyslėms į atitinkamus organus atnešama mažiau deguonies, sutrinka jų veikla.

3. Kokie galimi aterosklerozės simptomai ir pasekmės?

Pirmieji simptomai yra bendras silpnumas, smarkus širdies plakimas, maudimas, spaudimo jausmas, graužimas už krūtinkaulio, plintantis į kairę ranką, mentę, apatinį žandikaulį. Negydoma liga gali išsivystyti į miokardo infarktą ar insultą.