ŽIV testas - greitas ir patikimas tyrimas - "Antėja laboratorija"

ŽIV tyrimai

Žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) tyrimu nustatomi  specifiniai antikūnai paciento kraujo serume ir plazmoje. Šis kraujo tyrimas būtinas kraujo donorams, nėščiosioms ar galėjusiems turėti kontaktą su virusu, atliekant profesines pareigas. ŽIV ligos inkubacinis laikotarpis vidutiniškai trunka apie 3 savaites (kartais gali būti ir 3–6 mėnesiai). Naujausių technologijų laboratoriniai tyrimai inkubacinį laikotarpį sutrumpina iki 10 dienų.

ŽIV ligos stadijos

ŽIV ligos eigą galima apibūdinti taip:

  1. Inkubacinis periodas. Jis vidutiniškai trunka apie 3 savaites (kartais 3–6 mėn.). Inkubacinio ligos periodo metu laboratorinių tyrimų rezultatai neigiami.
  2. Ūminės ŽIV infekcijos sindromas. Praėjus 2–4 sav. po užsikrėtimo atsiranda panašūs į gripo simptomai (karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, galvos skausmas, makulopapulinis bėrimas, raumenų ar sąnarių skausmai, viduriavimas), kurie gali trukti 1–2 sav. ir pasireiškia maždaug 50–90 proc. ŽIV užsikrėtusių asmenų. ŽIV infekcija iš ūminės  progresuoja į besimptomę.
  3. Lėtinė besimptomė infekcija. Tai nuolatinė išplitusi limfadenopatija (limfmazgių padidėjimas) arba besimptomis užsikrėtimas žmogaus imunodeficito virusu. Tokia stadija vidutiniškai trunka nuo 5 iki 8 metų po užsikrėtimo. Šis laikotarpis priklauso nuo konkretaus asmens imuniteto, bendros sveikatos būklės.
  4. Simptominė ŽIV liga. Šioje stadijoje intensyvėja viruso dauginimasis, silpnėja imuninė sistema, didėja ląstelinio imuniteto nepakankamumas, todėl pradeda ryškėti ligos požymiai. Simptominę ŽIV ligą nustatyti leidžia laboratorijoje atliekamas ŽIV testas ir vienos iš tokiai ligai būdingų patologijų, kurių yra labai daug ir įvairių, diagnozavimas.
  5. Imuniteto nepakankamumo sindromas – AIDS. ŽIV ligai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta, todėl žmogus tampa neapsaugotas nuo ligų ar infekcijų ir suserga AIDS. Jam būdingi tokie susirgimai, kaip plaučių uždegimas, kandidozė, vėžys, limfoma, tuberkuliozė, grybelinės infekcijos. Laiku neskyrus antiretrovirusinės terapijos (ART), žmogus miršta.

Neverta abejoti, kad ankstyva žmogaus imunodeficito viruso diagnozė yra labai svarbi. Laiku atliktas ŽIV tyrimas gali padėti išvengti rimtų komplikacijų ir taip išgelbėti žmogaus gyvybę.
 

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

D.U.K.

1. Kas yra ir kaip galima užsikrėsti ŽIV?

ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas, kuris sukelia AIDS. Įgijus imunodeficito sindromą (AIDS) organizmas lengviau užsikrės įvairiomis infekcijomis, gali atsirasti navikai ir pasireikšti kitos ligos. ŽIV užsikrečiama nuo kito jau užsikrėtusio žmogaus per kraują ar gleivines (patekus užkrėsto kraujo, spermos, makšties išskyrų, motinos pieno).

2. Po kiek laiko nuo užsikrėtimo galima nustatyti ŽIV?

Vidutiniškai ŽIV inkubacinis laikotarpis trunka tris savaites, tačiau kartais gali būti ir 3 ar net 6 mėnesiai. Tik praėjus šiam laiko tarpui ŽIV antikūnus galima aptikti mėginiuose. Visgi šiuolaikinės technologijos atliekant laboratorinius tyrimus leidžia inkubacijos laikotarpį sutrumpinti iki 10 dienų.

3. Kam yra privalomas ŽIV tyrimas (testas)?

ŽIV tyrimas Lietuvoje yra privalomas nėščiosioms, donorams ir galėjusiems turėti kontaktą su virusu dėl savo profesijos.

4. Kas yra ŽIV antikūnų testas?

ŽIV antikūnų testas leidžia nustatyti, ar asmens kraujyje yra specifinių antikūnų, kurie susidaro šiam virusui patekus į žmogaus organizmą. Jeigu kraujyje aptinkama tokių antikūnų, tai reiškia, kad asmuo yra infekuotas ŽIV.

5. Ar teigiamas ŽIV testas, o tiksliau jo rezultatas reiškia, kad asmuo serga AIDS?

Ne. AIDS (akvizitinis imunodeficito sindromas) paprastai yra paskutinė ŽIV ligos stadija. Ji vystosi palaipsniui esant žmogaus imunodeficito viruso infekcijai. ŽIV testas neleidžia nustatyti AIDS – tai daro gydytojas apžiūros metu  atlikdamas reikalingus tyrimus.
 

6. Kiek kainuoja ŽIV tyrimas?

Tai priklauso nuo tyrimo rūšies. Jeigu Jums reikalingas ŽIV testas, kaina pagal tikslų pavadinimą pateikiama šio puslapio viršuje.