Turėdami ilgą patirtį medicinos srityje žinome, kad dažnai net ir paprasčiausios kraujo paėmimo ar vakcinacijos procedūros vaikams kelia neigiamas emocijas. Vos įžengę pro duris, jie neretai išsigąsta, ima jausti stresą ir nežinomybę. Siekdami padėti vaikams įveikti juos kankinančias baimes skiepų ar kraujo paėmimo metu ir nuo mažų dienų ugdyti jų rūpestį sveikata, inicijavome tris mėnesius trukusį projektą, padėsiantį mažiesiems mūsų pacientams išvengti streso ir pažinti dar neregėtą virtualios realybės (VR) pasaulį.
Bendradarbiaudami su KTU virtualios realybės tyrimų laboratorijos komanda, sukūrėme du virtualios realybės filmukus, skirtus palengvinti skiepijimo ir kraujo paėmimo procedūras. Siekdami animaciją pritaikyti net ir mažiausiems bei jautriausiems pacientams, didelį dėmesį skyrėme kiekvienai jos detalei.
Virtualios realybės akinius užsidėjęs vaikas bus nukeltas į magišką ir paslapčių pilną vandenyno pasaulį, po kurį kartu su pagrindiniu personažu robotuku RO (įgarsintu Kauno nacionalinio dramos teatro aktoriaus Povilo Jatkevičiaus) keliaus valtele. Vandenyno gelmėse mažieji lankytojai beveik 2 minutes regės stulbinančias orkas, kvapą gniaužiančius banginius ir vandenyno pasaulyje grakščiai šokančias medūzas.
Filmukų kūrėjai, savo žiniomis ir patirtimi idėjas pavertę realybe – Miglė Zdanavičiūtė ir Airidas Janonis (KTU virtualios realybės laboratorijos komanda).
Magiškąjį virtualios realybės pasaulį vaikus kviesime išbandyti šių procedūrų metu:
Atlikus procedūrą ir susipažinus su vandenyno gyventojais, vaikui bus įteiktas diplomas su pagrindiniu animacijos herojumi, kuriame jis galės rinkti vandens gyvūnų lipdukus. Juos gaus už kiekvieną apsilankymą pas gydytoją ar atliktą procedūrą.
Padaliniai, kuriuose šiuo metu galite išbandyti virtualios realybės akinius:
SVARBU: Registruojantis vizitui informuokite, kad norėsite išbandyti VR akinius.
Skiepai ir kraujo ėmimas yra dažna vaikų medicininės priežiūros dalis. Tačiau daugeliui mažųjų pacientų tokios procedūros kelia nerimą ir kitas neigiamas emocijas. To priežastys gali būti kraujo ar adatų baimė, o dažniausiai – skausmas. Vaikų nerimas be abejonės kelia stresą ir jų tėveliams, kurie įvairiausiais būdais stengiasi nuraminti savo atžalas.
Virtuali realybė tokiu atveju gali būti vienas geriausių sprendimų. Ji padeda atitraukti vaikų dėmesį, todėl šie rečiau reaguoja į gaunamus skausmo signalus. VR tiesiogiai ir netiesiogiai veikia skausmo suvokimą ir jo signalizavimą per dėmesį, emocijas, susikaupimą, atmintį bei kitus pojūčius. Remiantis tyrimų duomenimis, virtuali realybė yra veiksmingas vaikų baimės ir nerimo mažinimo būdas medicininių procedūrų metu.
Tai įrodo ir „Antėja“ atliktas bandymas. Dalis vaikų, pasinėrę į virtualią realybę, net nepastebėjo, kad jiems buvo imamas kraujas ar suleidžiama vakcina. Tokią patirtį išbandę mažieji neliejo ašarų, netraukė rankų, o svarbiausia – procedūrų kabinetą paliko be baimės ir išgąsčio. Ši technologija palengvina procedūras ne tik mažiesiems, bet ir medicinos darbuotojams.
Virtuali realybė – tai kompiuterinė technologija, leidžianti persikelti į visiškai kitą 3D aplinką. Užsidėjus specialius akinius ir ausines, atsiribojama nuo realaus pasaulio. VR akiniai veikia kaip ekranas, kuriame stebimos kompiuterio sukurtos simuliacijos. Užsidėjus juos, galima laisvai judėti aplinkoje.
Ši technologija reaguoja į žmogaus judesius, todėl vaizdai tampa dar realistiškesni. Sukant galvą, apsisukant ar kitaip keičiant judėjimo kryptį – keičiasi ir supanti aplinka. Su VR akiniais užpildomas visas periferinis matymas, todėl ši patirtis tampa itin realistiška ir vaiko baimės pasimiršta lengviau.
Jeigu vaiko nerimas prieš medicinines procedūras Jums kelia didžiulį jaudulį ir stresą, virtualios realybės akiniai yra tai, ką verta išbandyti. Jie gali padėti mažiesiems pacientams pamiršti nemalonius išgyvenimus, tokius kaip adatų ar kraujo baimė, ir apsilankymą sveikatos priežiūros įstaigoje paversti malonia pramoga.