Vėžio žymuo fBHCG Lasvas beta chorioninis gonadotropinas - "Antėja laboratorija"
Vėžio žymuo fBHCG Lasvas beta chorioninis gonadotropinas

Vėžio žymuo fBHCG Lasvas beta chorioninis gonadotropinas

26.00€
Vėžio žymuo fBHCG Lasvas beta chorioninis gonadotropinas

 Tyrimo paskirtis

Šis tyrimas padeda diagnozuoti nėščiųjų (gestacinę) trofoblastinę ligą (GTD), sėklidžių navikus, gemalinių kiaušidžių ląstelių navikus, teratomas ir kitus retus žmogaus chorioninį gonadotropiną (hCG) gaminančius navikus. Pakartotinis beta-hCG nustatymas naudingas po gydymo, stebėti gydymo atsaką, esant GTD ar hCG gaminantiems navikams, nustatant esamą ar pasikartojančią GTD ar hCG gaminančius navikus.

Šis tyrimas nėra skirtas nėštumui nustatyti ar stebėti.

Klinikinė informacija

Žmogaus chorioninis gonadotropinas (hCG) yra glikoproteininis hormonas, susidedantis iš 2 nekovalentiškų alfa ir beta subvienetų. Alfa subvienetas iš esmės yra identiškas liuteinizuojančiam hormonui (LH), folikulus stimuliuojančiam hormonui ir tirotropinui (TSH). Alfa subvienetas yra būtinas receptorių transaktyvacijai. Chorioninio gonadotropino beta genas yra labai homologiškas LH beta subvienetui ir veikia per tą patį receptorių. Tačiau skirtingai LH, kuris yra klasikinis tropinis hipofizės hormonas, hCG paprastai nėra cirkuliuojantis didele koncentracija hormonas. Nėščioms jis sintetinamas placentoje ir palaiko geltonkūnį, taigi ir progesterono gamybą, pirmąjį trimestrą. Vėliau placenta gamina steroidinius hormonus, sumažindama hCG vaidmenį. hCG koncentracija mažėja, išsilygina maždaug 20 savaitę. Po gimdymo, persileidimo ar nėštumo nutraukimo hCG pusinės eliminacijos laikas yra nuo 24 iki 36 valandų, kol pasiekia normalų iki nėštumo buvusį kiekį.

Ne nėštumo metu hCG gali išskirti nenormalūs lytinių ląstelių, placentos ar embriono audiniai, ypač seminominiai ir neseminominiai sėklidžių navikai, gemalinių kiaušidžių ląstelių navikai, gestacinė trofoblastinė liga (GTD: hidatidiforminė apgama ir choriokarcinoma) ir gerybinės ar piktybinės negydomos teratomos. Kiti navikai, įskaitant kepenų, neuroendokrininį, krūties, kiaušidžių, kasos, gimdos kaklelio ir skrandžio vėžį, retai gali išskirti hCG, paprastai santykinai nedideliais kiekiais.

Patologinės hCG gamybos metu gali būti sutrikdyta labai koordinuota hCG alfa ir beta subvienetų sekrecija. Be nepažeisto hCG išskyrimo, navikai gali gaminti neproporcingai daug laisvųjų alfa-subvienetų arba, dažniau, laisvųjų beta-subvienetų. Tyrimai, nustatantys nepažeistą hCG ir laisvą beta-hCG bei beta-hCG, paprastai būna jautresni nustatant hCG gaminančius navikus.

Interpretacija

Gestacinė trofoblastinė liga (GTD) yra susijusi su labai dideliu hCG padidėjimu, paprastai viršijančiu 2 nėštumo amžiaus medianų kartotinius rodiklius, kurie išlieka ar net pakyla po pirmojo nėštumo trimestro. HCG kiekis serume padidėja maždaug 40–50% pacientams, sergantiems neseminominiu sėklidžių vėžiu, ir 20–40% pacientams, sergantiems seminoma. Ženkliai padidėjęs hCG kiekis (> 5000 TV/l) retai būna sergantiems seminoma pacientams ir rodo, kad yra mišrus sėklidžių vėžys. Gemalinių kiaušidžių ląstelių navikai (maždaug 10% kiaušidžių navikų) demonstruoja padidėjusį hCG kiekį 20-50% atvejų. Vaikų teratomos gali per daug gaminti hCG, net jei jos yra gerybinės, o tai lemia ankstyvą pseudopuberty. Kiekis gali būti padidėjęs panašiai kaip ir sėklidžių vėžio atveju. Tarp neproduktyvių navikų dažniausiai su hCG gamyba siejami kepenų ir tulžies navikai (hepatoblastomos, hepatoceliulinės karcinomos ir cholangiokarcinomos) ir neuroendokrininiai navikai (pvz., salelių ląstelių navikai ir karcinoidai). Daugelis hCG gaminančių navikų taip pat gamina kitus embriono baltymus ar antigenus, ypač alfa fetoproteiną (AFP). Todėl AFP taip pat turėtų būti matuojamas atliekant tokių neoplazmų diagnostinį tyrimą.