Vitaminas E (tokoferolis) – tai riebaluose tirpus vitaminas, antioksidantas, šalinantis laisvuosius radikalus ir apsaugantis organizmo ląstelių membranas nuo pažeidimo, vitaminą A nuo oksidacinio suardymo. Tokoferolis taip pat reikalingas normaliai širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemų veiklai. Žinoma, kad jis sumažina trombocitų agregaciją endotelio paviršiuje, kas gali būti reikšminga vainikinių širdies kraujagyslių aterosklerozės ir trombozės rizikos atžvilgiu. E vitaminas – tai ne viena konkreti medžiaga, bet aštuonių junginių, vadinamų tokoferoliais ir tokotrienoliais, grupė. Alfa-tokoferolis yra aktyviausia šio vitamino forma. Natūralios vitamino E formos žymimos su priešdėliu „d-“, o sintetinės – priešdėliu „dl-“.
Plačiau aptarsime, kokiu poveikiu grindžiama vitamino E nauda.
Tyrimais įrodyta, kad šis vitaminas gali padėti sumažinti amžinės geltonosios dėmės (makulos) degeneracijos progresavimą tiems, kuriems jau yra pasireiškę pirmieji šios ligos simptomai. Kai kurių tyrimų rezultatai rodo, kad tokoferolis gali apsaugoti ir nuo kataraktos. Tačiau toks šio vitamino poveikis nėra pilnai įrodytas.
Laisvieji radikalai silpnina ir ardo sveikas kūno ląsteles. Taip pat jie gali turėti įtakos lėtinių sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos ir vėžys, atsiradimui. Oksidacinis stresas pasireiškia esant disbalansui tarp antioksidantų apsaugos ir reaktyviųjų deguonies rūšių arba laisvųjų radikalų. Antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, taip apsaugodami nuo ląstelių pažeidimo. Kuomet vartojamas kaip papildas, antioksidaciniu poveikiu pasižymintis E vitaminas gali padėti palengvinti arba valdyti tam tikras lėtines ligas.
Osteoartritas – lėtinė liga, pasireiškianti sąnarių degeneracija, dėl kurios atsiranda skausmas ir sustingimas. Vieno tyrimo rezultatai atskleidė, kad žmonėms, sergantiems vėlyvosios stadijos osteoartritu, tokoferolis padeda pagerinti klinikinius simptomus ir sumažinti oksidacinį stresą.
Cukrinis diabetas – dar viena lėtinė liga. Ji susijusi su atsparumu insulinui ir padidėjusiu oksidaciniu stresu organizme. Tyrimais įrodyta, kad E vitaminas gali padėti atitolinti šios ligos pradžią ir palengvinto jos simptomus.
Antioksidacinės tokoferolio savybės padeda atstatyti pažeistus plaukų folikulus ir apsaugoti plaukus nuo viršutinio jų sluoksnio irimo. Tai gali lemti greitesnį plaukų augimą. Be to, E vitaminas giliai maitina juos iš vidaus. Dėl šios priežasties plaukai gali tapti sveikesni ir labiau blizgantys. Manoma, kad tokoferolis netgi gali pristabdyti priešlaikinį plaukų žilimą.
Vitamino E nauda tuo nesibaigia. Taip pat tiriamas jo poveikis gydant įvairias degeneracines ligas, tokias kaip vainikinių širdies arterijų liga, kognityvinis sutrikimas, vėžys.
Vitaminas E odai naudingas dėl daugelio priežasčių:
Uždegimo mažinimas. Uždegimas – organizmo reakcija į sužalojimą arba infekciją. Jis gali sukelti skausmą, odos spalvos pasikeitimą, patinimą. Daugelis įprastų odos ligų, taip pat ir aknė, sukelia uždegimą. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad vitamino E papildai gali mažinti uždegimą.
E vitaminas įprastai įeina į brandžiai odai skirtos kosmetikos sudėtį. Taip pat jo dažnai yra produktuose, skirtuose žaizdoms gydyti. Kadangi tokoferolis padeda apsaugoti organizmą nuo oksidacinio streso, jis gali padėti apsaugoti odą nuo aplinkos veiksnių.
Vitamino E trūkumas sukelia motorines ir sensorines neuropatijas, pasireiškiančias raumenų silpnumu, aptirpimu, dilgčiojimu galūnėse, sutrikusiu vaikščiojimu. Jis gali atsirasti dėl netinkamos mitybos arba dėl žarnyno malabsorbcijos.
Dažniausiai vitamino E trūkumas pasireiškia asmenims, ypač vaikams, sergantiems žarnyno, kasos ligomis, lėtine cholestaze, celiakija, cistine fibroze.
Daugelyje maisto produktų yra vitamino E. Jo ypač gausu augaliniuose aliejuose, riešutuose, sėklose, vaisiuose ir daržovėse:
Pakankamas tokių maisto produktų suvartojimas gali padėti palaikyti tinkamą vitamino E kiekį organizme.
1. Kokia yra vitamino E paros norma?
Rekomenduojama vitamino E dienos norma skiriasi priklausomai nuo žmogaus amžiaus, taip pat tokių būklių kaip nėštumas ir žindymas:
0–6 mėn. – 4 mg;
7–12 mėn. – 5 mg;
1–3 m. – 6 mg;
4–8 m. – 7 mg;
9–13 m. – 11 mg;
14+ m. – 15 mg;
nėščiosios – 15 mg;
žindančios – 19 mg.
Į rekomenduojamą dienos normą (RDA) įeina E vitaminas, gaunamas iš valgomo maisto ir vartojamų papildų.
2. Kaip įvertinti tokoferolio kiekį organizme?
Tam atliekamas vitamino E tyrimas. Rekomenduojama jį atlikti 12–14 val. nevalgius. Jeigu norite įvertinti vitamino E kiekį savo organizme, užsiregistruokite tyrimams „Antėja laboratorija“ klinikoje.
3. Kokį poveikį gali sukelti vitamino E perdozavimas?
Yra duomenų, kad vitamino E perdozavimas gali sukelti tromboflebitą – paviršinių venų uždegimą su lokalia paviršinių venų tromboze. Todėl prieš vartojant maisto papildus rekomenduojama įvertinti šio vitamino atsargas organizme.
4. Ar šis vitaminas sąveikauja su vaistais?
Taip, jis gali sąveikauti su kai kuriais vaistais. Todėl prieš tokoferolio papildų vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju.
5. Ar vitaminas E šviesina odą?
Kai kurie žmonės E vitaminą naudoja su citrinų sultimis arba kitais ingredientais, kad šviesintų odą. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad tai yra veiksminga. Priešingai, tokiu būdu galima pakenkti odai, sukeliant jos pažeidimus, padidinant jautrumą saulei ir suteikiant netolygų toną.
6. Ar tokoferolis padeda gydyti randus?
Nors šis vitaminas pakankamai ilgai naudojamas gydant randus, toks jo poveikis nėra pilnai įrodytas tyrimais.
7. Kaip išsirinkti vitamino E papildus?
Vaistinėse galima įsigyti vitamino E kapsulėmis ar skysta forma. Patariame atkreipti dėmesį, kad kartais jis parduodamas ne natūralia (d-alfa tokoferolis), o sintetine (dl-alfa tokoferolis) forma. Pastarąją organizmas įsisavina kur kas sunkiau. Natūralus vitaminas E maždaug dvigubai efektyvesnis nei sintetinis.
8. Kiek kainuoja vitamino E tyrimas?
Tiksli šio tyrimo kaina pateikta puslapio viršuje. Susisiekite su mumis ir atlikite reikalingus tyrimus „Antėja laboratorija“ klinikoje.