Biotinas (vitaminas H, vitaminas B7) - "Antėja laboratorija"
Vitaminas H (Biotinas)

Vitaminas H (Biotinas)

66.00€
Vitaminas H (Biotinas)

Biotinas visapusiškai naudingas mūsų organizmui. Jis svarbus angliavandenių, amino ir riebalų rūgščių apykaitai, reikalingas ląstelių augimui, DNR atsistatymui, normaliai imuninei veiklai. Daugiau apie šio vitamino naudą, jo trūkumą išduodančius simptomus ir dar daugiau pakalbėsime toliau tekste.

Kas yra biotinas?

Biotinas (vitaminas H, vitaminas B7) – vandenyje tirpus B grupės vitaminas. Žodis „biotinas“ kilęs iš senovės graikų žodžio „biotos“, kuris reiškia „gyvenimas“ arba „išsilaikymas“. Organizme vitamino H atsargos nekaupiamos, todėl svarbu jo gauti kasdien. Nedidelį biotino kiekį gamina žmogaus žarnyno mikroflora. Kita jo dalis gaunama su maistu arba vartojant papildus.

Biotino nauda

Biotino nauda mūsų organizmui įvairiapusė. Taigi aptarkime ją plačiau.

Ląstelėms

Vitaminas B7 svarbus angliavandenių ir riebalų rūgščių sintezei, aminorūgšties leucino apykaitai. Jis užtikrina, kad organizmas visas su maistu gautas maistines medžiagas išnaudotų energijos gamybai, kuri reikalinga ląstelių augimui. Todėl esant šio vitamino trūkumui gali trūkti energijos, būti juntamas nuovargis.

Odai

Biotinas dalyvauja riebalų rūgščių skaidyme. Jos yra paskirstomos įvairiems kūno organams, kartu ir odai. Šios riebalų rūgštys saugo odą nuo žalingo poveikio, išsausėjimo, padeda palaikyti optimalią jos drėgmę. Todėl B7 vitaminas gali būti naudojamas sausėjančiai galvos odai, pleiskanoms gydyti.

Plaukams

Biotinas ne veltui kartais vadinamas vitaminu H. Šios raidės kilmė siejama su vokiškais žodžiais „haar“ ir „haut“, kurie atitinkamai reiškia „plaukai“ ir „oda“. Vitaminas H padeda palaikyti plaukų struktūrą, maitinti jų folikulus, išvengti plaukų lūžinėjimo ir slinkimo. 

Nagams

Vitaminas B7 reikalingas keratino – pagrindinio nago baltymo – gamybai. Jis gali sustiprinti trapius, lūžinėjančius nagus. Tyrimais įrodyta, kad papildomai vartojant biotiną gali pagerėti nagų būklė, padidėti jų storis, sumažėti sluoksniavimasis.

Išsėtine skleroze sergantiems žmonėms

Biotinas prisideda prie ląstelių gamybos ir teigiamai veikia nervų sistemos veiklą. Todėl didelės šio vitamino dozės gali būti naudingos gydant išsėtinę sklerozę. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad kasdien vartojant po 300 mg biotino netgi 91 proc. tyrimo dalyvių pagerėjo klinikiniai simptomai. Visgi siekiant patikslinti tokį vitamino H poveikį sergantiems išsėtine skleroze reikėtų atlikti daugiau tyrimų. 

Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms

Biotinas padeda palaikyti pastovų cukraus kiekį kraujyje. Todėl jis itin naudingas sergantiems I ir II tipo diabetu.

Akivaizdu, kad yra pakankamai daug aspektų, kuriais gali būti įrodoma biotino nauda mūsų organizmui.  

Biotino trūkumas

Biotino trūkumas gali atsirasti dėl: 

  • nepilnavertės mitybos; 
  • žalių kiaušinių baltymų vartojimo;
  • hipoalerginių pieno mišinių vartojimo kūdikiams; 
  • parenterinės mitybos be biotino papildymo; 
  • ilgalaikio prieštraukulinių vaistų vartojimo;
  • ilgalaikio geriamųjų antibiotikų vartojimo; 
  • rūkymo; 
  • lėtinio alkoholizmo; 
  • žarnyno patologijos; 
  • fermentų, susijusių su biotino homeostaze, trūkumo.

Biotino trūkumas gali pasireikšti šiais simptomais ir požymiais:

  • dermatitu (paraudusi, pleiskanojanti, sausa oda); 
  • seborėja (riebalinės liaukos išskiria daug riebalų); 
  • grybelinėmis infekcijomis;
  • plonais, slenkančiais plaukais; 
  • lūžinėjančiais nagais. 

Jei biotino trūkumas nediagnozuojamas ir negydomas, gali pasireikšti nervų sistemos pokyčiai: mieguistumas, silpnumas, vystymosi vėlavimas vaikams, depresija, tirpimai, raumenų skausmai, haliucinacijos, traukuliai, paralyžius, regos pažeidimas, klausos praradimas kūdikiams ir kt. Tokiai būklei būdingi ir žarnyno sutrikimai – pykinimas, vėmimas, anoreksija.

Anksti aptikus ir gydant biotino trūkumą, jo simptomai ir požymiai yra grįžtami. Negydant – klausos praradimas, regėjimo ir vystymosi sutrikimai gali būti negrįžtami.

Biotinas maiste

Daugiausiai biotino yra augaliniuose maisto produktuose: 

  • migdoluose;
  • kukurūzuose; 
  • avižų kruopose; 
  • žirniuose; 
  • vaisiuose;
  • uogose. 

Taip pat šio vitamino yra tokiuose gyvūniniuose maisto produktuose: kepenyse, piene, inkstuose, kiaušinio trynyje, jautienoje. 

Kadangi maisto apdorojimo metodai gali sumažinti vitaminų veiksmingumą, žaliose arba mažiau apdorotose produktuose yra daugiau aktyvaus biotino. Maistines medžiagas visuomet geriausia gauti iš natūralių šaltinių. Jei negalite gauti pakankamai biotino tokiu būdu, gydytojas gali rekomenduoti vartoti papildus. 
 

D.U.K.

1. Kokia yra biotino dienos norma?

Suvartojamo biotino kiekis priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės, amžiaus ir gyvenimo būdo. Paprastai šio vitamino dienos norma suaugusiems yra 30–100 µg. Papildomai jis gali būti vartojamas sergant žarnyno ligomis ar ilgesnį laiką vartojant antibiotikus (tokiais atvejais pažeidžiama žarnyno mikroflora, todėl ji nebegali gaminti pakankamai biotino), taip pat siekiant sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Daugiau vitamino B7 reikia ir nėščiosioms.

2. Ar pavojingas biotino perdozavimas?

Jokių šio vitamino perdozavimo požymių nepastebėta.

3. Kas padeda pasisavinti vitaminą B7?

Jis veikia kartu su kitais B grupės vitaminais, taip pat magniu ir manganu. Geriausia biotiną vartoti su vitaminų B kompleksu ir su maistu.

4. Kas trukdo įsisavinti šį vitaminą?

Įsisavinti biotiną trukdo žalias kiaušinio baltymas, kuriame yra avidino (jo beveik nelieka virtame kiaušinyje), taip pat keptas maistas.

5. Kiek laiko reikia vartoti biotiną norint pamatyti rezultatus?

Tam, kad pajustų pastebimą naudą, daugeliui žmonių biotiną reikėtų vartoti bent kelis mėnesius. Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojama tai daryti pastoviai.

Didinant su maistu suvartojamo biotino kiekį, kasdien reikėtų suvalgyti kelis maisto produktus, kuriuose gausu šio vitamino. Pasirinkus vartoti papildus, tai reikėtų daryti kasdien arba taip, kaip nurodė gydytojas. Remiantis tyrimų duomenimis, rezultatai (geresnis plaukų augimas ir didesnis jų blizgesys) šiuo atveju gali būti pastebimi jau po 90 dienų.
 

6. Kaip diagnozuojamas biotino trūkumas?

Biotino trūkumo simptomai gali būti panašūs į daugelio kitų sveikatos sutrikimų ar problemų. Siekiant nustatyti tikslią diagnozę, atliekamas vitamino H tyrimas. Papildomai gali būti skiriami kiti kraujo tyrimai. Nustačius biotino trūkumą, ieškoma jį sukėlusių priežasčių.

7. Kaip gydomas biotino trūkumas?

Jis gali būti gydomas vartojant šiuo vitaminu gausius maisto produktus, o esant poreikiui ir maisto papildus. 
 

8. Ar vitamino B7 papildai gali sukelti bėrimą?

Taip, jie gali sukelti odos dirginimą ir bėrimą žmonėms, kurie yra jautrūs B vitaminui ar kitoms papildo sudedamosioms dalims. 

9. Kiek kainuoja vitamino H tyrimas?

Tiksli tokio tyrimo kaina „Antėja laboratorija“ klinikoje pateikta šio puslapio viršuje.

10. Kaip užsiregistruoti tokiam tyrimui?

Tai galite padaryti Jums patogiu būdu – internetu arba telefonu. Susisiekite su mumis ir užsiregistruokite tyrimams „Antėja laboratorija“ klinikoje.