Pastaruoju metu visi daugiau laiko leidžiame namuose, tikėtina, jog mažiau judame, o ne retai pasivaikščiojimas po namus baigiasi keliais žingsniais link šaldytuvo. Tiek užkandžiavimus, tiek sočius dienos valgius neretai lydi sunkumo jausmas ar pilvo pūtimas. Kaip paprastai pagerinti virškinimą ir jaustis puikiai?
Tam, kad virškinimo sistema veiktų nepriekaištingai, svarbu ne tik deramai maitintis, bet ir rūpintis savo organizmu, laikytis maisto įvairovės, subalansuotumo bei įvairumo principų, kurie palengvins virškinimo procesą.
Maistas ir valgymas iš tiesų gali būti vieni didžiausių malonumų, o tam, kad galėtume mėgautis maistu ir jaustis puikiai, prireiks sąmoningumo arba kitaip tariant valgyti „protingai“. „Protingumo“ sąvoka apima ne tik saiko jausmą, bet ir produktų derinimą.
Taigi, ką valgyti ir kaip paprastai pasiekti to, jog maistas būtų malonumas, be didelių pastangų padėdantis gyventi pilnavertį gyvenimą? 3 paprasti žingsniai, kuriais galime pasinaudoti čia ir dabar!
Visų pirma vertėtų pamąstyti apie tai, ką ir kaip valgome įprastomis sąlygomis, kaip mūsų mitybos įpročius keitė karantinas ir, pavyzdžiui, kaip ir ką valgome šventiniu laikotarpiu, kai maisto ne retai gaminame daugiau, jis nors ir įvairesnis, tačiau ne visada derantis tarpusavyje.
Vadovaujantis šiuo patarimu, reikia daugiau dėmesio skirti pasirenkamiems produktams ir visada žinoti, ką valgome. Greitai paruošiamas šaldytas maistas yra vienas didžiausių priešų mūsų virškinimo sistemai. Todėl rinktis rekomenduojama tik šviežius, kuo mažiau perdirbtus ir natūralius maisto produktus, kurie ne tik suteiks naudingų medžiagų organizmui, bet ir pagerins virškinimo sistemos veiklą.
Be viso to yra svarbu stebėti savo valgymo įpročius bei valgymo kultūros laikymąsi. Pavyzdžiui, valgykime su šeima dalindamiesi dienos džiaugsmais, o ne prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano, net ir įprastomis dienomis pasidenkime stalą, valgydami neskubėkime.
Svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir kaip valgome. Pastebėti šiuos įpročius yra labai paprasta, tiesa?
Antrasis žingsnis – mitybą praturtinti produktais, kurie ne tik palengvins, bet ir paspartins virškinimą. Pavyzdžiui, vaisiai, daržovės, viso grūdo produktai – tai skaidulų gausa pasižymintis maistas, kuris yra būtina raciono dalis ir kartu tai puikus būdas užtikrinti deramą savo virškinimo sistemos veiklą. Svarbu rinktis kuo įvairesnius vaisus ir daržoves, nes tik taip gausime visų organizmui reikiamų maistinių medžiagų.
Vaisiai ir daržovės nebūtinai turi būti švieži. Rauginti produktai taip pat labai naudingi ir jų turėtume stengtis vartoti ištisus metus. Juose išlieka visi šviežiose daržovėse esantys vitaminai ir mineralai. Rauginant daržoves, jose papildomai atsiranda probiotikų, dar vadinamų gerosiomis bakterijomis. Kaip žinia, probiotikai stiprina imunitetą, gerina žarnyno veiklą, netgi padeda apsisaugoti nuo vėžio. Svarbu prisiminti ir tai, kad galima mėgautis ne tik raugintomis daržovėmis ar vaisiais, bet ir gėrimais, pavyzdžiui, natūraliai rauginta gira ar arbatos gėrimu kombučia.
Kokybiška kava be priedų puikiai skatina skrandžio rūgščių išsiskyrimą, tad puodelis šio mėgstamo gėrimo išties gali pagerinti virškinimą. Taigi, vos keli produktai, tinkamai priderinti prie mūsų kasdienio raciono, padės jaustis geriau ir dar labiau mėgautis maistu.
Virškinimo procesas yra sudėtingas bei prasideda jau burnoje. Virškinimas susijęs su organizmui reikalingų maisto medžiagų įsisavinimu. Bet ar žinome, kad virškinimą paprasta pagerinti atliekant lengvus fizinius pratimus ar kasdienę mankštą? Dažniausiai tam užtekta reguliaraus judėjimo: kasdienės lengvos mankštos, pasivaikščiojimo gryname ore, pasivažinėjimo dviračiu, o kai aktyvesnis judėjimas yra ribojamas, rekomenduojama lengvą mankštą daryti tiesiog namuose.
Lengva fizinė veikla aktyvina žarnyno motoriką, skrandžio sekreciją ir peristaltiką. Todėl stenkimės daugiau judėti ir nors karantino metu daugiausia laiko praleidžiame namuose, judėjimui skirtą laiką išnaudokime efektyviai: kalbėkime telefonu ne sėdėdami, o žingsniuodami po kambarį; su vaikais užsiimdami žaiskime ne tik loginius, bet ir sportinius žaidimus; darbo metu tarp pertraukėlių atlikime lengvus fizinius pratimus.
Taip pat nepamirškime rūpintis savo sveikata ir tyrimų pagalba sekime savo virškinimo sistemos veiklą. Vadovaudamiesi šiais patarimais galėsime nevaržomai mėgautis vienu didžiausių gyvenimo malonumų – maistu bei gerėjančia gyvenimo kokybe!