Bariatrinė chirurgija, nutukimo operacijos - "Antėja laboratorija"

Bariatrinė (nutukimo) chirurgija

Bariatrija – medicinos sritis, apimanti nutukimo ir su juo susijusių sveikatos sutrikimų valdymą bei gydymą. Jos tikslas – pagerinti bendrą su nutukimu kovojančių asmenų sveikatą ir gyvenimo kokybę. Nutukimas yra vis didėjanti problema visame pasaulyje, susijusi su įvairiomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip diabetas, širdies ligos, aukštu kraujospūdis ir sąnarių problemos. Bariatrinės (nutukimo) operacijos gali padėti žmonėms žymiai sumažinti svorį ir pagerinti jų sveikatą. Be chirurgijos, bariatrinė medicina taip pat apima nechirurgines intervencijas, tokias kaip mitybos pokyčiai, fiziniai pratimai ir vaistai. Ši sritis nuolat vystosi, nes atsiranda naujų mokslinių tyrimų ir technologijų, suteikiančių naujoviškus sprendimus, kurie padeda su nutukimu kovojantiems žmonėms. Plačiau apie nutukimo chirurgiją – žemiau tekste.

Kada reikalingos nutukimo operacijos?

Nutukimo operacijos, tokios kaip skrandžio mažinimas, paprastai rekomenduojamos asmenims, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra 40 ir daugiau arba 35 ir daugiau, turintiems didelių su nutukimu susijusių sveikatos problemų ir kuriems nepavyko sumažinti svorio kitais būdais, pavyzdžiui, laikantis dietos ir mankštinantis.

Tokios operacijos taip pat gali būti svarstomos asmenims, kurių KMI yra nuo 30 iki 35 ir kurie turi reikšmingų su svoriu susijusių sveikatos problemų, pavyzdžiui, 2 tipo cukrinį diabetą, aukštą kraujospūdį ar miego apnėją.

Nustatant, ar reikia nutukimo operacijos, galima atsižvelgti ne tik į KMI, bet ir į kitus veiksnius, tokius kaip asmens ligos istorija, dabartinė sveikatos būklė ir gyvenimo būdo įpročiai. Nutukimo chirurgija paprastai rekomenduojama kaip kraštutinė priemonė tiems, kurie bandė ir nesugebėjo numesti svorio kitais būdais.

Norime atkreipti dėmesį, kad bet kuri skrandžio mažinimo operacija nėra greitas sprendimas ar kosmetinė procedūra. Tam, kad ji būtų sėkminga, reikia esminių gyvenimo būdo pokyčių, įskaitant sveiką mitybą, reguliarius fizinius pratimus ir nuolatinį medicininį stebėjimą.

Skrandžio žiedo operacija – viskas apie ją    

Skrandžio žiedo (juostos) operacija yra chirurginė procedūra, kurios metu aplink viršutinę skrandžio dalį uždedamas pripučiamas silikoninis žiedas (juosta), taip sukuriant mažesnį maišelį, ribojantį vienu metu suvartojamo maisto kiekį.

Skrandžio žiedo apimtis yra reguliuojama per poodyje esantį rezervuarą. Tai leidžia sudaryti individualų paciento svorio mažinimo planą. Tokios skrandžio mažinimo operacijos tikslas – sumažinti suvartojamo maisto kiekį, todėl valgydamas mažesniais kiekiais pacientas pajunta sotumo jausmą ir galiausiai numeta svorio.

Skrandžio žiedo operacija paprastai atliekama laparoskopiniu būdu, naudojant nedidelius pjūvius pilve. Ji laikoma saugia ir veiksminga svorio metimo procedūra, o rizika ir komplikacijos, palyginti su kitomis svorio metimo operacijomis, yra mažesnės. Tačiau, kaip ir bet kurios kitos operacijos atveju, galimi pavojai, pavyzdžiui, kraujavimas, infekcija ir su žiedu susijusios komplikacijos. Todėl prieš priimant sprendimą dėl šios procedūros, būtina aptarti galimą jos riziką ir naudą su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu.

Kiek kainuoja skrandžio mažinimo operacija?    

Skrandžio mažinimo operacijos kaina gali skirtis priklausomai nuo kelių veiksnių, įskaitant operacijos tipą (pavyzdžiui, skrandžio žiedo operacija kaina gali skirtis nuo skrandžio baliono (kapsulės) implantacijos), chirurgo patirtį ir sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje atliekama procedūra.

Kiekvienas atvejis individualus, todėl jei Jums aktualus skrandžio mažinimas, susisiekite. Įvertinęs Jūsų būklę, gydytojas informuos apie tikslią procedūros kainą.

Kai kurios draudimo bendrovės gali padengti tokios operacijos išlaidas, tačiau tai priklauso nuo asmens sveikatos draudimo plano ir tinkamumo kriterijų. Pacientai turėtų pasikonsultuoti su savo draudimo paslaugų teikėju, kad nustatytų, kokios išlaidos bus kompensuojamos.

Kuo skrandžio žiedo operacija skiriasi nuo kitų?

Ši operacija nuo kitų skrandžio mažinimo operacijų skiriasi keliais aspektais.

Pirma, tai yra mažiau invazinė procedūra nei, pavyzdžiui, skrandžio apylankos operacija ir skrandžio rezekcija. Kaip jau pasakojome prieš tai, jos metu naudojamas skrandžio žiedas, padedantis apriboti vienu metu suvartojamo maisto kiekį. Skrandžio apylankos operacijos ir skrandžio rezekcijos atveju atliekamos didesnės apimties operacijos, kurių metu pašalinama arba nukreipiama dalis skrandžio ir (arba) plonosios žarnos.

Antra, skrandžio žiedo operacija yra grįžtamoji procedūra. Prireikus, žiedą galima pašalinti arba pakoreguoti, kad pagerėtų svorio metimo rezultatai arba būtų pašalintos bet kokios komplikacijos. Skrandžio apylankos operacija ir skrandžio rezekcija yra negrįžtamos procedūros.

Trečia, skrandžio žiedo operacijos metu svoris paprastai mažėja lėčiau nei kitų skrandžio mažinimo operacijų atveju. Tačiau ji yra susijusi su mažesne komplikacijų rizika ir greitesniu atsigavimu. Be to, lėtesnis svorio mažėjimas leidžia palaipsniui koreguoti paciento mitybos įpročius ir gyvenimo būdą, todėl ilgainiui lengviau išlaikyti sumažėjusį svorį.

Apskritai, tokio tipo operacija gali būti geras pasirinkimas asmenims, ieškantiems mažiau invazinės svorio metimo procedūros, kuri yra grįžtamoji ir pasižymi mažesne komplikacijų rizika. Tačiau visuomet svarbu pasitarti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų nustatytas individualiai geriausias metodas, atsižvelgiant į unikalią asmens ligos istoriją ir svorio metimo tikslus.

Kaip ji atliekama?

Skrandžio žiedo operacija paprastai atliekama taikant bendrąją anesteziją ir laparoskopinius metodus, t. y. pilvo ertmėje padaromi keli maži pjūviai.

Procedūros metu chirurgas viršutinę skrandžio dalį apjuosia silikoniniu žiedu ir taip suformuoja mažesnį maišelį. Skrandžio žiedas pritvirtinamas siūlais. Tada chirurgas po pilvo oda įveda mažą rezervuarą, kuris su skrandžio žiedu sujungiamas mažu vamzdeliu. Rezervuaras naudojamas skrandžio žiedo dydžiui koreguoti, įšvirkščiant arba pašalinant fiziologinį tirpalą. Baigus operaciją, prieš paleidžiant iš sveikatos priežiūros įstaigos, pacientas atidžiai stebimas palatoje.

Kaip pasiruošti?

Pasiruošimas skrandžio žiedo operacijai apima kelis svarbius veiksmus. Štai keletas pagrindinių:

  • Pasikonsultuokite su kvalifikuotu sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Prieš atliekant bet kokio tipo bariatrinę operaciją, būtina pasikonsultuoti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu, kuris gali įvertinti Jūsų ligos istoriją ir nustatyti, ar esate tinkamas kandidatas šiai procedūrai. Dažnai patariama konsultuotis ne tik su chirurgu, tačiau ir dietologu, kuris vėliau pateikia mitybos rekomendacijas. 
  • Atlikite reikiamus tyrimus. Prieš operaciją pacientui atliekami kraujo tyrimai, įvertinami kiti su fizine sveikata susiję faktoriai.
  • Venkite žalingų įpročių. Rūkymas ir alkoholio vartojimas gali padidinti komplikacijų riziką operacijos metu ir po jos. Todėl rekomenduojama mesti rūkyti ir vartoti alkoholį likus bent kelioms savaitėms iki operacijos, kad sumažintumėte komplikacijų riziką.
  • Tinkamai maitinkitės. Porą dienų prieš operaciją rekomenduojama sumažinti suvartojamo maisto kiekius. Kartais skiriama speciali skysčių dieta, kurios reikia laikytis savaitę prieš procedūrą.
  • Pasirūpinkite pooperacine priežiūra. Svarbu pasirūpinti, kad po operacijos kas nors parvežtų Jus iš ligoninės namo ir kad kas nors padėtų atlikti kasdienius darbus pradiniu atsigavimo laikotarpiu.
  • Pasiruoškite mitybos pokyčiams. Po operacijos turėsite laikytis griežtos pooperacinės dietos, pagal kurią per kelias savaites palaipsniui įvedamas kietas maistas. Svarbu pasiruošti šiems mitybos pokyčiams – apsirūpinti rekomenduojamais maisto produktais ir vengti maisto produktų, kurie gali sukelti diskomfortą ar komplikacijas.
  • Dalyvaukite priešoperaciniuose susitikimuose. Gydytojas gali paskirti kelis priešoperacinius susitikimus, kad galėtų stebėti Jūsų sveikatą ir užtikrinti, jog esate tinkamai pasirengę operacijai. Svarbu dalyvauti šiuose susitikimuose ir laikytis visų specialisto nurodymų.

Laikydamiesi šių nurodymų, galite užtikrinti sėkmingą rezultatą ir sumažinti komplikacijų riziką skrandžio žiedo operacijos metu bei po jos.

Po skrandžio mažinimo operacijos – ką žinoti?    

Po tokios procedūros sveikatos priežiūros įstaigoje paprastai reikia praleisti keletą dienų. Per šį laiką atidžiai stebima paciento būklė, siekiant pateikti gydymo rekomendacijas.

Vos pabudus po operacijos, patariama gerti kuo daugiau vandens, nes tai padeda sumažinti juntamą diskomfortą. Kiekvienam pacientui skiriama individualiai jam pritaikyta dieta, kurios būtina laikytis. Po operacijos, dažniausiai savaitę laiko, rekomenduojamas skystas maistas, kuris padeda skrandžiui vėl tinkamai veikti. Vėliau grįžtama prie įprastos mitybos, kurią pacientui sudaro dietologas. Patariama vengti užkandžių ir žalingų įpročių.

Po skrandžio mažinimo operacijos svarbu apriboti fizinę veiklą. Bent jau 2–3 savaites patartina kuo daugiau ilsėtis. Visiškai pasveikus, fizinė veikla turi būti privalomai įtraukiama į kasdienybę. Pacientams, kuriems sportuoti sunku, rekomenduojama kasdien kuo daugiau vaikščioti ir didinti nueinamų žingsnių skaičių.

Po tokios operacijos būtina laikytis kruopščios higienos. Tam, kad pacientas greičiau pasijustų geriau, gydytojas rekomenduoja, kokius vitaminus vartoti.

Labai svarbu suprasti, kad po skrandžio mažinimo operacijos antsvoris mažėja palaipsniui: per pirmuosius 3 mėn. netenkama vidutiniškai 20 proc. svorio, per 6 mėn. – 30 proc., per 12 mėn. – 40 proc. ir per 2 m. – 50 proc. Turint realistiškus lūkesčius ir atsakingai laikantis naujo gyvenimo būdo, pasiekiami geriausi rezultatai. 

Bariatrija – svarbi medicinos sritis, suteikianti galimybę pagerinti su nutukimu kovojančių žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę. Domina profesionali nutukimo chirurgija? Susisiekite. Mielai atsakysime į rūpimus klausimus ir padėsime rasti Jums tinkamiausią sprendimą.

Darbo laikas ir kontaktai

Darbo laikas:
I–V 07:00–19:00
VI 08:00–12:00

Adresas:
Lvivo g. 37, Vilnius

Dienos chirurgijos skyriaus kontaktai:
Tel.: +370 64017099
El. paštas: dienoschirurgija.vilnius@anteja.lt 

Registracija tel. 8 700 55511
Skambinant iš užsienio 00-370-37-245330