Plačiausias kraujo tyrimų tinklas Lietuvoje
Tyrimų rezultatai
0
0
BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

6.00€
BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

Bendras kraujo tyrimas (BKV) – pirminis tyrimas, kai norima įvertinti žmogaus sveikatos būklę. Bendro kraujo tyrimo privalumas yra tas, kad padeda nustatyti daug skirtingų patologijų (neatitikimų normai): anemiją (mažakraujystę), įvairias infekcijas, alergijas. Padeda atskirti bakterinės kilmės ir virusinės kilmės uždegimus, kraujavimo galimybę, kraujo ligas, kraujo vėžį, krešėjimo sutrikimus ir daugelį kitų organizmo sutrikimų.

Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)(bendras kraujo vaizdas) – nustatomas kraujo forminių elementų kiekis, dydis ir sudėtis:

 • Eritrocitai – dėl mažakraujystės;
 • Leukocitai – dėl imuniteto, lėtinio ar ūminio uždegimo;
 • Trombocitai – dėl krešėjimo.

Visus šių kraujo forminių elementų parametrus pateikia automatinis hematologinis analizatorius. Pateikiami indeksai, ląstelių pasiskirstymas pagal dydį. Bendro kraujo tyrimo privalumas yra tas, kad padeda nustatyti daug skirtingų patologijų (neatitikimų normai): anemiją (mažakraujystę), įvairias infekcijas, alergijas. Padeda atskirti bakterinės kilmės ir virusinės kilmės uždegimus, kraujavimo galimybę, kraujo ligas, kraujo vėžį, krešėjimo sutrikimus ir daugelį kitų organizmo sutrikimų.

Bendras kraujo tyrimas (BKT), dar vadinamas bendru kraujo vaizdu (BKV), yra pirminis tyrimas, kai norima įvertinti žmogaus sveikatos būklę. Dėl šios priežasties BKT yra įtraukiamas į daugelį tyrimų programų.


Gydytojo komentaras

Kas yra bendras kraujo tyrimas?

Bendras kraujo tyrimas kartais vadinamas pilnas kraujo tyrimas yra vienas iš dažniausiai atliekamų kraujo tyrimų. Norint suprasti šį tyrimą, svarbu žinoti, kad kraujas susideda iš dviejų pagrindinių dalių: plazmos ir kraujo ląstelių. Plazma yra kraujo skystoji dalis, leidžianti lengvai kraujui tekėti. Kita kraujo dalis - kraujo ląstelės: baltieji kraujo kūneliai (leukocitai, ang. WBC), raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai, ang. RBC) ir trombocitai. Kiekviena šių ląstelių grupė atlieka specifines ir svarbias funkcijas.

Bendro kraujo tyrimo sudedamosios dalys

Bendras kraujo tyrimas ir yra skirtas nustatyti kraujo ląstelių kiekį kraujyje bei daugybę svarbių rodiklių, susijusių su kraujo ląstelėmis. Bendro kraujo tyrimo interpretaciją, kompleksiškai peržiūrėję tyrimo rezultatus, atlieka gydytojas. Bendrą kraujo tyrimą paprastai sudaro šie komponentai:

 • Baltųjų kraujo ląstelių – leukocitų kiekis (ang. WBC)
 • Leukocitų diferenciacija
 • Raudonųjų kraujo kūnelių - eritrocitų kiekis (ang. RBC)
 • Hemoglobinas (HGB)
 • Hematokritas (HCT)
 • Vidutinis ląstelių tūris (MCV)
 • Vidutinis eritrocitų hemoglobinas (MCH)
 • Vidutinė eritrocitų hemoglobino koncentracija (MCHC)
 • Eritrocitų pasiskirstymo plotis (RDW)
 • Trombocitų kiekis (PLT)
 • Vidutinis trombocitų tūris (MPV)

Pagrindiniai tyrimo rodikliai yra kraujo ląstelės. Informacija pateikiama nurodant ląstelių kiekį absoliučiais skaičiais, leukocitų kiekis pateikiamas ir procentais. Kiti rodikliai - papildoma informacija apie šias ląsteles, įskaitant jų dydį, spalvą, funkciją ir subrendimą. Normalios vertės gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo laboratorijoje naudojamų analizatorių, todėl rezultatai skirtingose laboratorijose gali šiek tiek skirtis. Leukocitų (WBC) diferenciacija parodo įvairių baltųjų kraujo kūnelių kiekį kraujyje. Skirtingų tipų leukocitai, turintys specifines funkcijas, yra neutrofilai, limfocitai, monocitai, eozinofilai ir bazofilai.

Bendro kraujo ląstelių kiekio tyrimas

Kraujo mėginys yra analizuojamas medicinos laboratorijoje. Daugelyje laboratorijų automatinės mašinos dažniausiai patikimai atlieka išsamią kraujo tyrimų analizę. Tai dar kitaip vadinama automatizuotu ląstelių skaičiavimu ar diferenciavimu – automatizuotu kraujo ląstelių tyrimu.

Kartais kraujo ląstelių tyrimas atliekamas mikroskopavimo metodu, kai atliekamas kraujo tepinėlis ir vizualiai apžiūrimas mikroskopu. Tai atlieka kvalifikuoti laboratorijos specialistai. Šis metodas naudojamas, kuomet bendro kraujo tyrimo rezultatai turi „nenormalias“ vertes, siekiant patvirtinti tam tikras ligas arba kai gydytojas nori pamatyti, kaip atrodo kraujo ląstelės mikroskope (pavyzdžiui, jei yra kokių nors „nenormalių“ savybių, apie kurias pranešė ar nepranešė automatizuotas kraujo ląstelių tyrimas). Tai vadinama rankine leukocitų diferencine analize - leukograma.

Kraujo ląstelių funkcija

Kraujo ląstelės tarnauja labai svarbioms organizmo funkcijoms. Baltosios kraujo ląstelės yra svarbus imuninės sistemos komponentas, kovojantis su infekcinėmis ligomis. Jos gaminamos kaulų čiulpuose. Padidėjęs leukocitų kiekis paprastai rodo tam tikrą infekciją ar uždegimą organizme. Kiekvienas iš leukocitų diferencijoje esančių ląstelių tipų turi specifines funkcijas, į kurias svarbu atkreipti dėmesį analizuojant bendro kraujo tyrimo rezultatus. Pavyzdžiui, alerginės reakcijos gali būti susijusios su eozinofilais. Neutrofilai paprastai labiau linkę į bakterinę infekciją, o limfocitai paprastai rodo virusinę infekciją. Tyrimo atsakyme kartais būna pastaba - kairys poslinkis (poslinkis į kairę), o tai reiškia, kad neutrofilai yra padidėję arba dešinys poslinkis parodo, kad padidėję yra limfocitai.

Raudonieji kraujo kūneliai yra gyvybiškai svarbi deguonies transportavimo sistemos dalis organizme. Hemoglobino molekulė yra sudėtinga baltymų struktūra, kuri egzistuoja eritrocitų viduje ir yra fizinis deguonies nešiklis iš plaučių į visas kūno dalis. Sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių ir/ar hemoglobino kiekis gali sutrikdyti deguonies pernešimas. Mažas RBC ir/ar HGB kiekis yra mažakraujystės (anemijos) rodiklis. Trombocitai yra svarbi kraujo krešėjimo sistemos dalis. Tai nėra pilnos ląstelės, bet tai yra didelių ląstelių, vadinamų megakariocitais, fragmentai. Trombocitai prisijungia, kai kyla kokių nors kraujavimo ar sužalojimo požymių. Jie aptinkami kraujavimo vietoje (vadinami trombocitų agregatai), kai bando sutraukti kraujavimo vietą. Kartu įsijungia ir kitos krešėjimo sistemos, kurių sudėtyje yra tam tikrų baltymų, tokių kaip trombinas, įvairūs krešėjimo faktoriai.

Bendras kraujo tyrimas yra platus.

Kartais šis kraujo tyrimas atliekamas vietoje įprastinio sveikatos patikrinimo arba paties patikrinimo metu. Taip pat užsakomas, jei įtariama infekcija ar anemija, kiti susirgimai. Kaip minėta anksčiau, leukocitų kiekio padidėjimas ar diferenciacijos pakitimai gali reikšti infekciją ar uždegimą. Didelis arba mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis taip pat gali būti pirmas ir pagrindinis vėžio simptomas, pvz., leukemijos ar limfomos metu.

Mažas eritrocitų arba hemoglobino kiekis leidžia įtarti anemiją (mažakraujystę).

Anemija diagnozuojama, kai nustatomas mažas hemoglobino ir/ar hematokrito kiekis, bet tai nebūtinai reiškia eant pačią ligą. Anemija gali būti daugelio ligų pasekmė, įskaitant nukraujavimą, kaulų čiulpų problemas, mitybos trūkumus, genetinius hemoglobino struktūrinius ar funkcinius sutrikimus, inkstų nepakankamumą. Tai yra dažniausios mažakraujystės priežastys, bet nebaigtinis anemiją sukeliančių priežasčių sąrašas. Kartais anemiją sukelia lėtinis kraujavimas, todėl šis tyrimas kartu su slapto kraujo nustatynu išmatose, gali būti naudojama gaubtinės žarnos vėžio nustatymui. Jei nustatoma anemija, dažniausiai vertinami ir pagalbiniai rodikliai, kaip MCV, MCH, MCHC ir RDW, kurie padeda nustatyti galimas anemijos priežastis.

Bendras kraujo tyrimas nustato trombocitų kiekį.

Nustačius trombocitopeniją (sumažėjusį trombocitų kiekį), galima įtarti kaulų čiulpų problemas, pernelyg didelį alkoholio vartojimą, imunologines ar genetines problemas, pažengusią kepenų ligą, taip pat pokyčiai gali būti vartojant kai kuriuos vaistus. MPV gali parodyti, kaip greitai trombocitai yra pagaminami kaulų čiulpuose ir kokiu greičiu patenka į kraują. Didelis trombocitų kiekis gali reikšti infekciją arba piktybinę kraujo ligą, pvz., leukemiją arba limfomą.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė,
„Antėja laboratorija“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.