Dantų protezavimas Vilniuje - "Antėja laboratorija"

Dantų protezavimas

Klinikoje „Antėja“ teikiame profesionalias odontologijos paslaugas, atitinkančias įvairius pacientų poreikius. Viena iš jų – dantų protezavimas. Tai puikus pasirinkimas asmenims, norintiems susigrąžinti gerą kramtymo funkciją, estetiškai atrodančius dantis ir pasitikėjimą savimi. Atsižvelgdami į konkretų atvejį, mūsų patyrę odontologai kruopščiai atlieka dantų protezavimą, kuris leidžia pagerinti paciento gyvenimo kokybę ir vėl džiaugtis sveika bei gražia šypsena. Plačiau apie šią procedūrą ir jos metu naudojamus dantų protezus pasakojame žemiau tekste.

Kas yra dantų protezavimas ir kada jis reikalingas?

Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, kurios metu atkuriami prarasti dantys, siekiant sugrąžinti visavertę dantų kramtymo funkciją ir estetinį vaizdą. 

Jis naudojamas, kai reikia:

  • atkurti prarastus dantis;
  • restauruoti nuskilusius dantis;
  • sustiprinti nusilpusius, trapius ar negyvus dantis;
  • pagerinti estetinį dantų vaizdą.

Dantų protezavimas rekomenduojamas ir po endodontinio (dantų kanalų) gydymo, kadangi praradus danties gyvybingumą padidėja danties sienelių ar šaknų lūžių, skilimų tikimybė.

Priklausomai nuo problemos, yra parenkamas atitinkamas dantų protezavimo būdas. Esant dideliam danties kietųjų audinių praradimui, pavyzdžiui, dėl karieso pažeidimų, didelių nehermetiškų plombų arba dantų nudilimo, gali būti naudojami tokie dantų protezai kaip užklotai, vainikėliai, laminatės ir kt. Visiškai netekus danties, protezuojama ant implantų. Tuomet pirmiausia atliekamas dantų implantavimas.

Dantų protezų rūšys

Dantų protezai yra skirstomi į fiksuotus ir išimamus.

Fiksuoti dantų protezai

Fiksuoti dantų protezai tvirtinami ant įsriegtų implantų arba natūralių dantų. Pagrindinės jų rūšys yra: dantų vainikėliai (karūnėlės), dantų protezų tiltai, dantų užklotai ir laminatės. Šie dantų protezai stabiliai laikosi burnoje, o savo tvirtumu prilygsta natūraliems dantims.

Vainikėliai (karūnėlės)

Jei dantis tik iš dalies pažeistas, pavyzdžiui, nuskilęs, ant jo tvirtinamas vainikėlis (karūnėlė). Šis protezas apgaubia natūralų dantį, jį sutvirtina ir atkuria kramtymo funkciją. Vainikėlis gali būti naudojamas ir visiškai netekus danties, pavyzdžiui, traumos metu. Tokiu atveju natūrali danties šaknis pakeičiama implantu.

Tiltai

Dantų tiltas – kelių dantų protezas, tvirtinamas ant sveikų, tačiau nušlifuotų dantų, tarp kurių yra trūkstamas dantų tarpas. Tokiu būdu jis užpildomas be intervencijos į žandikaulio audinius. Tiesa, šiandien nėra populiaru šlifuoti šalia esančius sveikus dantis norint uždėti tiltą. Todėl šis protezavimo būdas dažniausiai naudojamas tuomet, jei perdaromi iš anksčiau daryti tiltai. 

Užklotai ir įklotai

Užklotai ir įklotai skirti atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Jie leidžia tiksliai atkurti danties formą, spalvą ir anatominę struktūrą. 

Dantų laminatės (venyrai)

Dantų laminatės (venyrai) – tai itin plonos, šviesai pralaidžios, daugiasluoksnės plokštelės, kuriomis padengiamas tik priekinis danties paviršius. Priekinių dantų protezavimas su laminatėmis dažniausiai atliekamas dėl estetikos: norint pakoreguoti danties spalvą, dydį, formą, atstatyti nudilusius ar nuskilusius dantis, patiesinti nežymiai pasisukusius dantis ar uždaryti tarpelius tarp dantų. 

Protezai ant implantų

Protezai ant implantų šiuo metu yra patikimiausias ir ilgaamžiškiausias dantų atkūrimo būdas, kuris leidžia atkurti visą dantį – nuo šaknies iki vainiko. Pirmiausia atliekamas dantų implantavimas, kurio metu į žandikaulį įsukamas specialus varžtas – implantas. Šiam prigijus, ant jo pritvirtinamas vainikėlis, vainikėlių tiltas arba dantų protezas. Tokiu būdu gali būti atliekamas vieno, kelių arba visų dantų protezavimas.

Išimami dantų protezai

Išimami dantų protezai dažniausiai naudojami tada, kai prarastas daugiau nei vienas dantis. Kaip ir fiksuoti protezai, šie gali būti skirtingų tipų.

Išimamos plastmasinės pilnos arba dalinės plokštelės

Priklausomai nuo trūkstamų dantų kiekio, gali būti naudojamos pilnos (kai trūksta visų dantų) arba dalinės (kai trūksta dalies dantų) plokštelės. Prie nuosavų dantų jos prikabinamos kabliukais, o jei dantų visiškai nėra, plokštelė laikosi tik ant dantenų. Todėl norint, kad ji tvirčiau laikytųsi, reikia naudoti specialias pastas ir klijus.

Naudojant šiuos protezus, kramtymo funkcija nėra visiškai atkuriama (atkuriama 25–50 proc. kramtymo efektyvumo). Jie nėra tokie estetiški kaip fiksuoti protezai, nepakankamai stabilūs burnoje, be to, tokius protezus reikia dažnai išsiimti. Todėl plokštelės dažniausiai pasirenkamos tik tuomet, kai nėra kitų protezavimo galimybių.

Lanko atraminiai protezai

Lanko atraminiai protezai dažniausiai naudojami, kai trūksta vieno arba kelių dantų. Jie tvirtinami kabliukais arba užraktais prie sveikų atraminių dantų. Tokie protezai patogiau fiksuojasi nei standartinės plokštelės, yra patogesni, prie jų greičiau priprantama. 

Išimami dantų protezai, fiksuojami ant dantų implantų

Pagrindinis šių protezų privalumas, lyginant su klasikiniais protezais, yra fiksacija ant implantų. Todėl jie laikosi stabiliai, mažesnė tikimybė, kad protezai iškris kalbant ar kramtant maistą. Šiam protezavimo metodui naudojami mažiausiai 2 implantai, tačiau norint užtikrinti didesnį stabilumą, rekomenduojami 4 implantai. 

Iš ko gaminami fiksuoti dantų protezai?

Fiksuoti dantų protezai gaminami iš ilgaamžių, tvirtų ir normalią kramtymo funkciją užtikrinančių medžiagų, kurios atrodo estetiškai ir natūraliai. Vainikėliams gali būti naudojama metalo, bemetalė arba cirkonio oksido keramika. 

Šiuo metu pačiais moderniausiais laikomi cirkonio oksido vainikėliai. Jie puikiai dera su žmogaus organizmo audiniais ir nesukelia alergijų. Pasitelkiant šiuolaikines technologijas, iš cirkonio oksido gaminami labai tikslūs protezai. Pirmiausia skenuojamas paruoštas dantis, tada kompiuteriu modeliuojamas būsimas vainikėlio karkasas, kuris vėliau frezuojamas iš vienalytės cirkonio oksido masės blokelio ir galiausiai sinterizuojamas, padengiamas porceliano mase.

Bemetalės keramikos vainikėliai gaminamas vien iš patvarios keramikos masės (porceliano), kurio sudėtyje nėra metalo. Keramikos masė atspindi šviesą ir yra iš dalies skaidri, todėl tokiu vainikėliu atkurtas dantis atrodo labai natūraliai.

Įklotų, užklotų ir laminačių gamybai paprastai naudojama keramika arba kompozicinės medžiagos.

Metalo keramika

Metalo keramika anksčiau buvo itin plačiai naudojama dantų protezavimui, tačiau pastaruoju metu ją pamažu išstumia pažangesnės medžiagos. Dantų protezai iš metalo keramikos gaminami metalinį karkasą padengiant porceliano sluoksniu, kuris užlydomas aukštos temperatūros krosnyje. Metalo keramika gali būti protezuojami tiek pavieniai dantys, tiek jų grupės.

Bemetalė keramika    

Bemetalė keramika yra laidi šviesai, o savo spalva primena natūralius dantis. Šioje medžiagoje nėra metalo lydinio, todėl ji neturi nepageidaujamo melsvo atspalvio. Bemetalė keramika nėra tokia tvirta ir atspari kaip cirkonio arba metalo keramika, todėl su ja atliekamas tik priekinių dantų protezavimas. 

Cirkonio keramika

Cirkonio keramika yra tvirta, korozijai atspari medžiaga, pasižyminti estetiška išvaizda, ilgaamžiškumu ir nesukelianti alergijų. Iš jos pagaminti vainikėliai atrodo labai natūraliai ir niekuo nesiskiria nuo natūralių dantų. Taip pat jie puikiai tinka tiek priekinių, tiek krūminių dantų atkūrimui.

Iš ko gaminami išimami dantų protezai?

Išimami dantų protezai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų. Trumpai aptarsime pagrindines iš jų.

Akrilas

Akriliniai dantų protezai paprastai vadinami „plastmasiniais“ dantų protezais. Juos sudaro rausvas akrilo dervos pagrindas, primenantis dantenų audinį, į kurį įsukti dirbtiniai dantys. Akrilo derva yra patvaraus ir lengvo plastiko rūšis. Ją galima nuspalvinti, kad ši atitiktų natūralią dantenų spalvą, taip suteikiant estetiškesnę išvaizdą. Akriliniai dantų protezai paprastai yra pigesni, palyginti su metaliniais protezais.

Metalas

Metalo pagrindo dantų protezai, dažnai vadinami lietiniais dantų protezais, gaminami iš metalo ir akrilo derinio. Šių protezų karkasas gaminamas iš metalo lydinio, pavyzdžiui, kobalto chromo arba titano, kuris suteikia tvirtumo ir stabilumo. Prie šio metalinio karkaso tvirtinami dirbtiniai dantys. Metalo pagrindo protezai yra plonesni, patvaresni ir ne tokie gremėzdiški, palyginti su akriliniais protezais. Jie paprastai rekomenduojami, kai reikia papildomo tvirtumo ar sulaikymo, pavyzdžiui, daliniams protezams, kurie turi užsidėti ant esamų natūralių dantų.

Silikonas

Silikoniniai išimami protezai yra palyginti nauja ir novatoriška alternatyva tradiciniams akriliniams ar metaliniams dantų protezams. Jie gaminami iš minkštos, lanksčios silikono medžiagos, kuri turi keletą privalumų. Silikono pagrindas užtikrina išskirtinį komfortą ir natūralesnį pojūtį, palyginti su standžiomis medžiagomis, todėl geriau priglunda ir mažiau dirgina dantenas. Silikono lankstumas taip pat leidžia protezams prisitaikyti prie burnos kontūrų, todėl jie tampa stabilesni ir geriau laikosi. Be to, silikoniniai protezai yra atsparūs dėmėms, kvapams ir bakterijoms, todėl juos lengviau prižiūrėti ir palaikyti švarą. Ši medžiaga taip pat yra hipoalerginė, todėl tinka jautriems ar alergiškiems asmenims.

Domina dantų protezavimas Vilniuje? Klinikoje „Antėja“ galite sulaukti profesionalios odontologų pagalbos. Registruokitės vizitui telefonu arba internetu. Mielai Jums padėsime! 

DUK

1. Kaip išsirinkti tinkamiausią dantų protezavimo būdą?

Tinkamiausią protezavimo būdą pasiūlys gydytojas odontologas konsultacijos metu įvertinęs Jūsų burnos ertmės būklę, išklausęs poreikius ir atlikęs diagnostiką.

2. Kiek laiko trunka dantų protezavimas?    

Dantų protezavimas gali trukti nuo savaitės iki kelių mėnesių, priklausomai nuo pasirinkto gydymo būdo. Protezavimas ant implantų užtrunka ilgiau, nes turi prigyti implantai.

3. Kaip prižiūrėti dantis po protezavimo?    

Fiksuotus dantų protezus reikia prižiūrėti taip pat kaip ir natūralius dantis, t. y. valyti dantis bent du kartus per dieną (ryte ir vakare), naudoti tarpdančių siūlą ir burnos skalavimo skystį.  Kas metus rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną. Turint dantų implantus, higieną reikėtų atlikti kas 6 mėn.

4. Kaip prižiūrėti išimamus dantų protezus?

Išimamus protezus, pavyzdžiui, dantų plokšteles, reikia valyti po kiekvieno valgio, kadangi po jomis kaupiasi maisto likučiai ir kiti nešvarumai.

5. Kiek laiko tarnaus dantų protezai?    

Dantų vainikėliai tarnauja nuo 10 iki 30 metų. Gerai pagamintas ir gerai prižiūrimas tiltinis dantų protezas tarnauja nuo 10 iki 30 metų, laminatės – iki 15 metų ir ilgiau.

6. Nuo ko priklauso dantų protezavimo kainos?

Dantų protezavimas kaina gali skirtis priklausomai nuo individualios paciento situacijos, pavyzdžiui, reikalingų papildomų gydymo procedūrų bei pasirinktos protezų rūšies.

Fiksuotų dantų protezų kainos, lyginant su išimamų, yra didesnės, tačiau dažniausiai jie yra kur kas patrauklesnė alternatyva atkurti dantų funkcionalumą bei šypsenos estetiką. 

7. Ar galimas dantų protezavimas išsimokėtinai?    

Taip, pacientų patogumui klinikoje „Antėja“ dantų protezavimo paslaugas galima įsigyti ir išsimokėtinai. 

8. Ar galimas dantų protezavimas per ligonių kasas?

Taip, šiuo metu galioja nustatyta dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarka. Pagal šią tvarką teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, turi šių kategorijų apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu (PSD):

  • asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
  • vaikai iki 18 metų;
  • asmenys, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais;
  • asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.

Asmenys, norintys pasinaudoti dantų protezavimo paslaugomis, turi kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios yra prirašyti (SVARBU: gydymo įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Arba į kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuri turi licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir yra sudariusi sutartį su TLK dėl odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo ir apmokėjimo.

Daugiau informacijos apie kompensuojamą dantų protezavimą galite rasti Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje

Darbo laikas ir kontaktai

Darbo laikas:
I–V 07:00–19:00
VI 08:00–12:00

Adresas:
Lvivo g. 37, Vilnius

Dienos chirurgijos skyriaus kontaktai:
Tel.: +370 64017099
El. paštas: dienoschirurgija.vilnius@anteja.lt 

Registracija tel. 8 700 55511
Skambinant iš užsienio 00-370-37-245330