Dermatovenerologija: tyrimai, procedūros - "Antėja laboratorija"

Dermatovenerologija

Dermatovenerologai (odos gydytojai-venerologai)

Oda saugo mus nuo mikrobų, reguliuoja kūno temperatūrą ir suteikia lytėjimo pojūčius. Kartais net ir nedidelis jos pažeidimas gali sukelti rimtų problemų. Dėl šios priežasties dermatovenerologija yra labai svarbi medicinos mokslo šaka. Ieškote informacijos apie ją? Plačiau apie tai, kas yra dermatovenerologija ir kokių ligų gydymą ji apima, pasakojame šiame puslapyje.

Dermatovenerologija – kas tai?

Dermatovenerologija yra medicinos mokslo šaka, apimanti odos ligų ir lytiškai plintančių infekcinių ligų etiologiją, diagnostiką, gydymą ir profilaktiką. Tai dviejų medicinos sričių – dermatologijos ir venerologijos – junginys. Dažnai dermatovenerologinės ligos greitai progresuoja, todėl ypač svarbu jas kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti gydyti.  

Klinikoje „Antėja“ dermatovenerologijos paslaugas teikia rūpestingi ir savo darbą nepriekaištingai išmanantys gydytojai dermatovenerologai, kurie skiria ypatingą dėmesį kiekvienam pacientui. Todėl galite būti tikri, kad atvykę pas mus sulauksite profesionalios pagalbos.

Dermatovenerologinės ligos

Plačiau apie ligas, kurių diagnostiką ir gydymą apima dermatovenerologija, rasite žemiau.

Aknė (jaunatviniai spuogai)

Aknė yra lėtinė, uždegiminė odos liga. Paprastai ji prasideda paauglystėje dėl hormonų pokyčių. Aknės sukelti odos pažeidimai vargina maždaug 80–90 proc. jaunuolių. Visgi šia liga gali sirgti ir suaugę žmonės. 

Dažniausiai aknės bėrimai atsiranda ant veido, krūtinės, pečių ir nugaros, t.y. ten, kur yra daugiausiai riebalinių liaukų. Šią problemą turi tiek moterys, tiek vyrai. Vyrams dažnai pasireiškia sunkesnė aknės forma, o moterims būdingas cikliškumas – bėrimai suintensyvėja prieš mėnesines arba po jų.

Dermatitas

Dermatitas – bendras terminas, kuriuo apibūdinamas odos uždegimas. Dažniausiai jis pasireiškia odos sausumu, niežėjimu, taip pat gali atsirasti patinimų ir paraudimų. Kai kuriems pacientams toks susirgimas gali sukelti itin nemalonius simptomus. 

Kai kurių rūšių dermatitas gali tęstis ilgai ir paūmėti dėl tam tikrų priežasčių, pavyzdžiui, sezono  pasikeitimo ar patiriamo streso. Tam tikros odos uždegimo rūšys yra labiau paplitusios tarp vaikų, o kitos – tarp suaugusiųjų. Dažniausios iš jų yra:

  • Atopinis dermatitas (egzema). Ši būklė paprastai yra paveldima ir išsivysto kūdikystėje. Sergant atopiniu dermatitu, atsiranda šiurkštūs sausos, niežtinčios odos ploteliai.
  • Kontaktinis dermatitas. Jis pasireiškia tada, kai prie odos prisiliečia alerginę reakciją arba dirginimą sukelianti medžiaga. Tokiu būdu gali išsivystyti  niežtintys arba pūsles sukeliantys bėrimai.
  • Dishidrozinis dermatitas. Esant tokiai būklei, pasireiškia odos niežėjimas, sausumas, dažnai atsiranda mažų pūslelių. Šis dermatitas dažniausiai paveikia pėdas ir rankas.
  • Seborėjinis dermatitas. Dažniausiai jis atsiranda galvos odoje, tačiau gali būti aptinkamas ir ant veido, krūtinės. Dažni seborėjinio dermatito simptomai yra žvynuotos dėmės, odos paraudimai, pleiskanos.

    Žvynelinė

    Žvynelinė, kitaip dar vadinama psoriaze, yra labai dažna lėtinė, autoimuninė, uždegiminė odos liga. Ji gali atsinaujinti ir vis pasikartoti. Pasaulyje žvyneline serga apie 125 mln. žmonių (2–3 proc. visos populiacijos). Šios ligos atsiradimą lemia genetiniai (įgimti) ir aplinkos (įgyti) veiksniai. Susirgus, ji išlieka visam gyvenimui. 

    Žvynelinė pažeidžia ne tik odą, bet ir visą žmogaus organizmą. Kartu su odos bėrimais gali pasireikšti sąnarių pažeidimai (psoriazinis artritas) bei kitos būdingos autoimuninės gretutinės ligos. Todėl žvynelinė laikoma sistemine liga.

    Chlamidiozė

    Chlamidiozė – labiausiai paplitusi lytiškai plintanti bakterinė infekcija. Dažniausiai ji neturi jokių klinikinių simptomų, tačiau gali sukelti reprodukcinę sveikatą žalojančias komplikacijas – ypač moterims. Chlamidioze užsikrėtusi motina gimdymo metu gali perduoti infekciją naujagimiui. Didžiausia rizika užsikrėsti būdinga paauglėms ir jaunoms moterims dėl nepilnai subrendusio gimdos kaklelio, kuris yra jautresnis infekcijoms.

    Kitos ligos

    Dermatovenerologija taip pat apima daugelio kitų odos sutrikimų ir lytiniu keliu plintančių ligų diagnostiką bei gydymą: 

  • baltmės (lot. vitiligo),
  • rožinės ir veido raudonio,
  • apgamų ir odos darinių,
  • infekcinių ligų, 
  • plaukų slinkimo,
  • sifilio,
  • gonorėjos,
  • trichomonozės,
  • ureaplazmozės,
  • mikoplazmozės,
  • bakterinės vaginozės,
  • žmogaus papilomos viruso (ŽPV),
  • lytinių organų pūslelinės,
  • venerinės limfogranulomos,
  • kitų ligų.

Matant tokį ilgą ligų sąrašą, nekyla abejonių, kad dermatovenerologija yra svarbi medicinos mokslo šaka.

Dermatovenerologijos tyrimai, procedūros

Dermatovenerologijoje taikomi įvairūs šiuolaikiniai diagnostiniai metodai, tokie kaip odos biopsija, radiologiniai, klinikiniai imunologiniai, citologiniai, mikrobiologiniai, imunohistocheminiai bei imunofluorescentiniai ir kiti tyrimai. Diagnostikai taip pat gali būti pasitelkiami odos alerginiai lopo testai su įvairiomis alergenų serijomis.

Be viso to, dermatovenerologija apima gydomąsias, lazerines ir estetines procedūras, tokias kaip veido raukšlių korekcija ar veido kontūravimas. Jas galima atlikti ir klinikoje „Antėja“.

Nors dermatovenerologinės problemos yra pakankamai dažnos, neretai žmonės jas ignoruoja ir neskuba kreiptis pagalbos. Tačiau svarbu suprasti, kad anksti diagnozuota liga ir laiku pradėtas jos gydymas gali padėti išvengti rimtų komplikacijų. Taigi jeigu Jums pasireiškė nerimą keliantys simptomai, nedelsdami kreipkitės į specialistus. Saugokite savo sveikatą – patikėkite ją rūpestingiems klinikos „Antėja“ dermatovenerologams.

Darbo laikas ir kontaktai

Adresas:
Lvivo g. 37, Vilnius

Darbo laikas:
I–V 07:00–19:00
VI 08:00–12:00

Registracija tel. 8 700 55511
Skambinant iš užsienio 00-370-37-245330

Atsiskaitymas: grynieji, banko kortelė, Seesam ir Compensa draudimo lėšomis pateikus draudimo dokumentą.