Atopinis dermatitas, kitaip neurodermitas arba atopinė egzema – lėtinė liga, pasireiškianti nuolatiniu odos niežuliu, sausumu ir uždegiminiais procesais: paraudimu, patinimu, žaizdelėmis. Dažniausiai (90 proc. atvejų) ji prasideda vaikystėje iki 5 metų amžiaus, tačiau gali atsirasti ir suaugusiems. Daugiau apie tai, kas yra dermatitas, kaip jį atpažinti ir gydyti, papasakosime jau netrukus.
Atopinio dermatito simptomai gali būti labai skirtingi, priklausomai nuo paciento amžiaus. Tai apima:
Atopinis dermatitas kūdikiui gali pasireikšti netgi nuo 2–3 mėnesių amžiaus. Dažniausiai tokiu atveju pažeidžiami skruostai ir skalpo oda.
Jeigu neurodermitas pasireiškia tarp 2 metų amžiaus ir paauglystės, bėrimas paprastai atsiranda alkūnių ir kelių odos raukšlėse, taip pat ant kaklo, riešų, kulkšnių arba odos klostėje tarp šlaunies ir sėdmenų.
Atopinė egzema suaugusiems dažniausiai pažeidžia alkūnių ir kelių raukšlių odą, kaklą, veidą, kartais – zonas aplink akis. Neretai liga paveikia didelius odos plotus.
Jeigu pastebėjote nemalonius dermatito simptomus, nedvejodami kreipkitės į gydytojus. Uždelsta liga gali sukelti rimtas komplikacijas ir lemti sudėtingesnį gydymą.
Sveika oda padeda kūnui išlaikyti drėgmę ir apsisaugoti nuo bakterijų, dirgiklių ir alergenų. Neurodermitas paprastai yra susijęs su genų kitimu, kuris turi įtakos odos gebėjimui suteikti tokią apsaugą. Dėl šios priežasties ji tampa mažiau atspari aplinkos veiksniams, dirgikliams ir alergenams.
Atopinį dermatitą taip pat gali sukelti ir paūminti tokie veiksniai:
Didesnė atopinio dermatito rizika būdinga sergantiems arba tiems, kurių šeimoje yra sergančių egzema, alergija, šienlige ar astma.
Kūdikiui dermatitas gali atsirasti dėl netinkamos mitybos, prastų higienos sąlygų, taip pat būti paveldėtas arba įgytas po sąlyčio su tam tikrais alergenais.
Atopinio dermatito gydymas yra kompleksinis. Jo tikslas – suvaldyti ligos simptomus. Šiuo atveju itin svarbi kruopšti odos priežiūra, taip pat ligos paūmėjimus provokuojančių veiksnių, tokių kaip stresas (kai pasireiškia nervinis dermatitas) ir infekcijos (kai pasireiškia infekcinis dermatitas), vengimas.
Esant lengvai ligos formai, gydytojas skiria kremus ir tepalus. Jeigu atopinė egzema sunkesnė, vartojami geriamieji vaistai, kurie gali būti skirtingo poveikio:
Dermatitas ant veido, rankų ar kitų kūno vietų ne tik sukelia estetinį diskomfortą, bet ir lėtai gyja. Todėl siekiant sėkmingai sukontroliuoti tokią ligą, labai svarbu laikytis specialisto pateiktų rekomendacijų.
„Antėja laboratorija“ gydytojai alergologai-klinikiniai imunologai gali padėti atrasti tinkamiausias odos priežiūros ir higienos priemones atopinės egzemos simptomams sušvelninti ir suvaldyti. Užsiregistruokite konsultacijai pas mūsų specialistus ir sužinokite, kaip suteikti tinkamą pagalbą savo odai.
Nekontroliuojamas neurodermitas gali sukelti tokias komplikacijas:
Tam, kad atopinė egzema nesukeltų rimtų komplikacijų, ji privalo būti tinkamai gydoma. Todėl pastebėjus nerimą keliančius odos pakitimus ir pojūčius derėtų kreiptis į specialistus. Atlikę reikiamus tyrimus, jie gali nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti veiksmingą gydymą.
Tam tikri veiksmai ir priemonės gali padėti išvengti dermatito paūmėjimo:
Siekiant suvaldyti atopinį dermatitą, labai svarbu nustatyti, kas gali turėti įtakos jo paūmėjimui. Dažnai tai būna nuolatinis stresas ir įtampa. Todėl pirmiausiai reikėtų atrasti tai sukeliančias priežastis ir ieškoti būdų, kaip nusiraminti.
Atsipalaiduoti galima pačiais įvairiausiais būdais. Tam puikiai tinka masažas, sportas, joga, meditacija, spalvų, garsų ir šviesos terapija. Taip pat labai svarbu skirti pakankamai laiko poilsiui, gerai išsimiegoti, subalansuotai maitintis ir vengti alergijas galinčių sukelti maisto produktų.
Odos būklę teigiamai veikia ir kokosų aliejus, alavijo ekstraktas, ciberžolė, taip pat omega-3 riebalų rūgštys. Šiuose produktuose gausu antioksidantų, jie slopina uždegiminius procesus.
Jeigu Jums pasireiškė odos sausumas, niežulys ar kiti dermatito simptomai, apsilankykite „Antėja laboratorija“. Čia dirbantys rūpestingi gydytojai gali atlikti reikiamus tyrimus, nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti veiksmingą gydymą, leidžiantį sukontroliuoti ligą.