Refliuksas, gastroezofaginio refliukso liga (GERL) - "Antėja laboratorija"

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

Dažnai jaučiate graužimą ir deginimo pojūtį stemplės srityje? Ilgą laiką vargina lengvas kosulys, nors neperšalote? Tuomet vertėtų susirūpinti. Išvardinti simptomai gali perspėti apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERL). Kokios šios ligos priežastys, simptomai ir gydymas, pasakojame plačiau.

Kas yra refliuksas?

Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turinio grįžimas į stemplę. Paprastai tai normali būsena, galinti pasikartoti kelis kartus per dieną. Sveikiems žmonėms skrandžio refliuksas nesukelia jokių nepageidaujamų pojūčių ir nepakenkia stemplės gleivinei. Tačiau kai jis kartojasi dažnai, susergama gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kitaip dar žinoma kaip stemplės diafragminės angos išvarža. Šis sveikatos sutrikimas dažniausiai pasireiškia rėmens graužimu ir skrandžio turinio atpylimu keletą kartų per savaitę.

Refliuksas gali būti skirtingų formų:

  • Tulžies (biliarinis) refliuksas – jis sudaro 10–15 proc. nerūgštinio refliukso atvejų, taip pat gali pasireikšti kartu su rūgštiniu refliuksu. Dažniausiai tokia būklė sukelia operuoto skrandžio uždegimą – ypač po atliktos skrandžio rezekcijos, arba po tulžies pūslės pašalinimo.
  • Laringofaringinis refliuksas – būklė, kurios metu rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę, o vėliau į ryklę. Kartu su skrandžio rūgštimis į stemplę, ryklę, gerklas patenka ir baltymus skaidantis fermentas pepsinas. Jis labai svarbus virškinimui, tačiau su skrandžio turiniu užkilęs į stemplę iki ryklės ar nosiaryklės ir įsiskverbęs į gleivinės ląstelės vidų šis fermentas sukelia uždegimą.
  • Duodenogastrinis refliuksas – virškinimo sutrikimas, kuomet šarminis turinys iš dvylikapirštės žarnos sugrįžta atgal į skrandį. Tada skrandyje aptinkama ir gelsvai rusvos tulžies, kurios paprastai nebūna. Kai skrandžio gleivinė Ilgesnį laiką yra veikiama tulžies, antralinėje dalyje išsivysto intestinalinės metaplazijos židinukai.
  • Gerklų ir ryklės refliuksas – neįprastos eigos GERL, kuri pažeidžia kvėpavimo takus ir sukelia ekstrastemplinius simptomus. Tai aktuali vaikų sveikatos problema, nes nenustatyta liga gali sukelti grėsmingas gyvybei būkles ir sunkius padarinius.

Tikslią diagnozę gali nustatyti tik reikiamus tyrimus atlikęs gydytojas gastroeneterologas.

Refliukso priežastys

Pagrindinė anatominė GERL priežastis yra apatinio stemplės rauko nepakankamumas ir diafragmos stemplinės angos (hiatinė) išvarža. Esant tokiai būklei, dalis skrandžio atsiduria virš diafragmos. Todėl pranyksta natūralus barjeras ir atsiranda palankios sąlygos gastroezofaginiam refliuksui.

Skrandžio rūgštis pakyla į stemplę ir sukelia jos gleivinės uždegimą – ezofagitą. Jis gali nulemti paviršinių kraujuojančių žaizdelių (erozijų) atsiradimą. Negydoma gastroezofaginio refliukso liga su ezofagitu gali sukelti stemplės susiaurėjimą, rijimo sutrikimus, o ilgainiui net ir stemplės vėžį.

Visgi hiatinė išvarža nebūtinai sukelia GERL. Šios ligos atsiradimui įtakos turi ir daugelis kitų veiksnių, tokių kaip:

  • prasta, nesubalansuota mityba;
  • ilgalaikė nervinė įtampa (nervinis refliuksas);
  • viršsvoris, nutukimas;
  • nėštumas;
  • rūkymas;
  • nesaikingas alkoholio vartojimas;
  • dažnas vaistų vartojimas;
  • darbas, kurio metu ilgą laiką būnama pasilenkus;
  • nereguliarus ir skubotas valgymas;
  • vėlyvas valgymas;
  • persivalgymas.

Deja, sergančiųjų gastroezofaginio refliukso liga skaičius kasmet didėja. Dažniausiai su ja susiduria Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalių gyventojai. Tačiau pakeitus mitybos įpročius ir gyvenimo būdą tokią ligą galima sėkmingai išgydyti.

Gastroezofaginio refliukso (GERL) simptomai

Dažniausi GERL simptomai yra rėmuo ir rūgštaus skrandžio turinio atpylimas. Rėmuo pasireiškia deginimo jausmu arba skausmu krūtinkaulio bei epigastriumo srityje. Jis gali plisti net iki gerklės, rečiau – į krūtinės ląstą. Atpylus skrandžio turinį atsiranda rūgštus skonis ir graužimo pojūtis ryklėje.

Skrandžio rūgštys padeda suvirškinti maistą, todėl yra naudingos organizmui. Tačiau jų perteklius neigiamai veikia virškinimo sistemą. Progresuodama gastroezofaginio refliukso liga gali pažeisti ir kitus organus, todėl kartais apie ją gali perspėti ir netipiniai simptomai:

  • lėtinis sausas kosulys;
  • užkimimas;
  • krenkštimas;
  • gerklės perštėjimas, skausmas;
  • krūtinės ir pilvo viršutinės dalies skausmas;
  • diskomfortas / sunkumo jausmas epigastriumo (duobutės) srityje;
  • bronchinė astma;
  • gerklų pažeidimas;
  • blogas burnos kvapas, liežuvio apnašos (ypač rytais);
  • pasunkėjęs ar skausmingas rijimas;
  • dantų ėduonis ir pažeistas dantų emalis.

Gastroezofaginio refliukso simptomai būna tiek akivaizdūs, tiek ne. Padėti juos atpažinti gali gydytojas gastroenterologas. Spauskite ant nuorodos ir užsiregistruokite jo konsultacijai klinikoje „Antėja“.

Vaikų refliuksas

Refliuksas normalus fiziologinis procesas, pasireiškiantis ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Deja, jaunieji pacientai taip pat gali susirgti ir GERL. Ši liga nustatoma apie 2–8 proc. 3–9 metų vaikų ir apie 5 proc. paauglių. Jei GERL diagnozuojama vaikystėje, padidėja tikimybė, kad ji vargins ir vyresniame amžiuje. Tyrimo metu nustatyta, kad beveik pusę paauglių ir suaugusiųjų, kuriems esant 5 metų amžiaus arba vėliau buvo patvirtintas gastroezofaginis refliuksas su ezofagitu, GERL simptomai vargina bent kartą per mėnesį.

Kūdikių refliuksas

Pirmaisiais keturiais gyvenimo mėnesiais refliuksas nustatomas maždaug 50–70 proc. kūdikių. Jis atsiranda dėl nevisiškai išsivysčiusio stemplės apatinėje dalyje esančio vožtuvo. Be to, kūdikiai valgo visiškai skystą maistą ir didžiąją laiko dalį praleidžia gulėdami, kas taip pat skatina skrandžio turinio atpylimą. Kol naujagimis yra sveikas ir priauga svorio, dėl refliukso nerimauti nereikia. Dažniausiai iki vienerių metų amžiaus jis išnyksta savaime.

Rūgštinį refliuksą turintys kūdikiai ne tik atsirūgsta pienu, bet ir maitinimo metu dažnai kosti arba žagsi, taip pat gali verkti. Jei mažyliui pasireiškia išvardinti simptomai, tačiau jis neatpila pieno, gali būti, kad pasireiškė taip vadinamasis „tylusis“ refliuksas, kuomet kūdikis ryja tai, ką atrūgo.

Retais atvejais kūdikio refliuksas gali būti gastroezofaginio refliukso ligos požymis. Tokia būklė sukelia mažyliui diskomfortą, trunka ilgiau nei metus ir trukdo jam maitintis. Taigi jei kūdikis nepriauga pakankamai svorio ir įtariate, kad jis gali sirgti GERL, būtinai pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.

Gastroezofaginio refliukso (GERL) gydymas

Pirmasis dalykas, kurį reikėtų padaryti pajutus lengvus refliukso simptomams, tai pakoreguoti mitybą. Tokiu atveju rekomenduojama valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, vengti rūgštingumą keliančių maisto produktų ir kitų refliuksą skatinančių veiksnių. Esant tokiai problemai, taip pat patariama vengti nuskausminamųjų vaistų.

Vaistai refliuksui gydyti

Jei pakeitus mitybos įpročius būklė nepagerėja, yra jaučiami stiprūs ir dažni ligos simptomai, skiriami vaistai refliuksui gydyti. Lengvų refliukso simptomų malšinimui dažniausiai naudojami nereceptiniai antacidiniai vaistai. Esant sunkesnei būklei, pirmo pasirinkimo vaistai yra protonų siurblio inhibitoriai (pavyzdžiui, omeprazolas). Juos gali paskirti tik gydytojas, išsamiai ištyręs pacientą ir skyręs skrandžio endoskopinį tyrimą.

Refliukso operacija

Esant didelei hiatinei išvaržai arba detalesnių tyrimų metu nustačius stiprų refliuksą, pacientui skiriama operacija. Ji gali būti veiksminga tuomet, kai rūgštį slopinantys vaistai labai gerai ar visiškai panaikina refliukso simptomus. Tačiau jei medikamentinis gydymas nelabai padeda arba visiškai nepadeda, tikėtina, kad refliukso operacija  taip pat nesuteiks norimo rezultato.

Gydant refliuksą dažniausiai atliekama minimaliai invazyvi laparoskopinė operacija, vadinama fundoplikacija. Jos metu sudaromas mechaninis barjeras refliuksui ir tokiu būdu sustiprinamas apatinis stemplės raukas. Išskirtiniais atvejais laparoskopinė operacija nėra galima. Dažniausios to priežastys yra paciento nutukimas, dideli randai dėl anksčiau atliktų pilvo operacijų arba didelė kraujavimo rizika. Tokiu atveju atliekamas atviras pjūvis pilvo viršuje.

Refliukso dieta

Mūsų valgomas maistas turi įtakos skrandžio gaminamos rūgšties kiekiui. Todėl tinkama dieta sergant refliuksu yra labai svarbi. Į savo racioną įtraukus kai kuriuos maisto produktus ir tam tikrų atsisakius, galima žymiai pagerinti būklę.

Refliukso mityba

Sergant refliuksu naudinga valgyti:

  • Daržoves. Jose natūraliai yra mažai riebalų ir cukraus. Be to, daržovių pH dažniausiai būna šarminis, todėl jos padeda neutralizuoti skrandžio rūgštį. Tinkamas pasirinkimas galėtų būti brokoliai, šparagai, žiediniai kopūstai, žalios lapinės daržovės, bulvės ir agurkai.
  • Imbierą. Šis augalas pasižymi natūraliomis priešuždegiminėmis savybėmis, todėl yra puiki priemonė, padedanti atsikratyti rėmens ir kitų virškinamojo trakto problemų. Rekomenduojama tarkuotų arba griežinėliais pjaustytų imbiero šaknų dėti į gaminamus patiekalus arba tiesiog gerti imbiero arbatą.
  • Avižinius dribsnius. Skaidulomis praturtinta mityba siejama su mažesne refliukso atsiradimo rizika. O avižiniai dribsniai yra puikus skaidulų šaltinis. Jų taip pat gausu viso grūdo duonoje, ryžiuose.
  • Ne citrusinius vaisius. Ne citrusiniai vaisiai, tokie kaip melionai, bananai ir kriaušės, rečiau sukelia refliukso simptomus nei rūgštūs vaisiai.
  • Liesą mėsą ir jūros gėrybes. Liesoje mėsoje, tokioje kaip vištiena ir kalakutiena, taip pat žuvyje, jūros gėrybėse nėra daug riebalų. Todėl šie produktai gali palengvinti refliukso simptomus.
  • Kiaušinių baltymus. Sergant refliuksu naudinga valgyt kiaušinių baltymus. Tačiau patariama riboti trynių vartojimą, nes juose gausu riebalų, kurie gali sukelti refliukso simptomus.
  • Sveikuosius riebalus. Jų gausu avokaduose, graikiniuose riešutuose, linų sėmenyse, alyvuogių, sezamų ir saulėgrąžų aliejuje.

Kaip jau žinome, refliuksas ir mityba labai glaudžiai susiję. Todėl svarbu žinoti ne tik tai, ką naudinga valgyti, bet ir tai, kokių produktų geriau atsisakyti.

Sergant refliuksu rekomenduojama vengti:

  • Riebių maisto produktų. Riebus maistas didina refliukso simptomų riziką. Todėl rekomenduojama jį vartoti saikingai. Sergant GERL geriau atsisakyti tokio maisto kaip gruzdintos bulvytės ir svogūnų žiedai, riebūs pieno produktai, lašiniai, kumpio riebalai ir taukai, riebi arba kepta jautiena, kiauliena ar ėriena, desertai arba užkandžiai, tokie kaip ledai ir bulvių traškučiai, padažai bei kreminiai salotų pagardai.
  • Pomidorų ir citrusinių vaisių. Tokie maisto produktai gali sukelti arba pasunkinti gastroezofaginio refliukso simptomus. Todėl patariama sumažinti arba visiškai atsisakyti apelsinų, greipfrutų, geltonųjų bei žaliųjų citrinų, ananasų, pomidorų, pomidorų padažo ir patiekalų, kuriuose jo yra. 
  • Šokolado. Jame yra medžiagos metilksantino, kuri atpalaiduoja lygiuosius raumenis ir sudaro sąlygas refliuksui.
  • Česnakų, svogūnų ir aštraus maisto. Daugeliui žmonių tokie maisto produktai sukelia rėmens simptomus, todėl juos reikėtų vartoti saikingai.
  • Mėtų. Mėtos ir produktai su jų kvapiosiomis medžiagomis, tokie kaip kramtomoji guma bei ledinukai, gali sukelti refliukso simptomus.

Jeigu Jums pasireiškė GERL, būtinai atsižvelkite į šiuos patarimus. Pakoregavę savo mitybą, galite pastebėti akivaizdžius teigiamus rezultatus.

Gastroezofaginis refliuksas vaikui ar suaugusiajam gali sukelti daug nemalonių simptomų. Tam, kad ši liga būtų sėkmingai suvaldyta, itin svarbu laiku kreiptis į gydytojus. Atlikę reikiamus tyrimus, jie gali nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti efektyvų gydymą. Kreipkitės į klinikos „Antėja“ specialistus ir sulaukite profesionalios pagalbos!