Dažnai jaučiate graužimą ir deginimo pojūtį stemplės srityje? Ilgą laiką vargina lengvas kosulys, nors neperšalote? Tuomet vertėtų susirūpinti. Išvardinti simptomai gali perspėti apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERL). Kokios šios ligos priežastys, simptomai ir gydymas, pasakojame plačiau.
Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turinio grįžimas į stemplę. Paprastai tai normali būsena, galinti pasikartoti kelis kartus per dieną. Sveikiems žmonėms skrandžio refliuksas nesukelia jokių nepageidaujamų pojūčių ir nepakenkia stemplės gleivinei. Tačiau kai jis kartojasi dažnai, susergama gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kitaip dar žinoma kaip stemplės diafragminės angos išvarža. Šis sveikatos sutrikimas dažniausiai pasireiškia rėmens graužimu ir skrandžio turinio atpylimu keletą kartų per savaitę.
Refliuksas gali būti skirtingų formų:
Tikslią diagnozę gali nustatyti tik reikiamus tyrimus atlikęs gydytojas gastroeneterologas.
Pagrindinė anatominė GERL priežastis yra apatinio stemplės rauko nepakankamumas ir diafragmos stemplinės angos (hiatinė) išvarža. Esant tokiai būklei, dalis skrandžio atsiduria virš diafragmos. Todėl pranyksta natūralus barjeras ir atsiranda palankios sąlygos gastroezofaginiam refliuksui.
Skrandžio rūgštis pakyla į stemplę ir sukelia jos gleivinės uždegimą – ezofagitą. Jis gali nulemti paviršinių kraujuojančių žaizdelių (erozijų) atsiradimą. Negydoma gastroezofaginio refliukso liga su ezofagitu gali sukelti stemplės susiaurėjimą, rijimo sutrikimus, o ilgainiui net ir stemplės vėžį.
Visgi hiatinė išvarža nebūtinai sukelia GERL. Šios ligos atsiradimui įtakos turi ir daugelis kitų veiksnių, tokių kaip:
Deja, sergančiųjų gastroezofaginio refliukso liga skaičius kasmet didėja. Dažniausiai su ja susiduria Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalių gyventojai. Tačiau pakeitus mitybos įpročius ir gyvenimo būdą tokią ligą galima sėkmingai išgydyti.
Dažniausi GERL simptomai yra rėmuo ir rūgštaus skrandžio turinio atpylimas. Rėmuo pasireiškia deginimo jausmu arba skausmu krūtinkaulio bei epigastriumo srityje. Jis gali plisti net iki gerklės, rečiau – į krūtinės ląstą. Atpylus skrandžio turinį atsiranda rūgštus skonis ir graužimo pojūtis ryklėje.
Skrandžio rūgštys padeda suvirškinti maistą, todėl yra naudingos organizmui. Tačiau jų perteklius neigiamai veikia virškinimo sistemą. Progresuodama gastroezofaginio refliukso liga gali pažeisti ir kitus organus, todėl kartais apie ją gali perspėti ir netipiniai simptomai:
Gastroezofaginio refliukso simptomai būna tiek akivaizdūs, tiek ne. Padėti juos atpažinti gali gydytojas gastroenterologas. Spauskite ant nuorodos ir užsiregistruokite jo konsultacijai klinikoje „Antėja“.
Refliuksas normalus fiziologinis procesas, pasireiškiantis ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Deja, jaunieji pacientai taip pat gali susirgti ir GERL. Ši liga nustatoma apie 2–8 proc. 3–9 metų vaikų ir apie 5 proc. paauglių. Jei GERL diagnozuojama vaikystėje, padidėja tikimybė, kad ji vargins ir vyresniame amžiuje. Tyrimo metu nustatyta, kad beveik pusę paauglių ir suaugusiųjų, kuriems esant 5 metų amžiaus arba vėliau buvo patvirtintas gastroezofaginis refliuksas su ezofagitu, GERL simptomai vargina bent kartą per mėnesį.
Pirmaisiais keturiais gyvenimo mėnesiais refliuksas nustatomas maždaug 50–70 proc. kūdikių. Jis atsiranda dėl nevisiškai išsivysčiusio stemplės apatinėje dalyje esančio vožtuvo. Be to, kūdikiai valgo visiškai skystą maistą ir didžiąją laiko dalį praleidžia gulėdami, kas taip pat skatina skrandžio turinio atpylimą. Kol naujagimis yra sveikas ir priauga svorio, dėl refliukso nerimauti nereikia. Dažniausiai iki vienerių metų amžiaus jis išnyksta savaime.
Rūgštinį refliuksą turintys kūdikiai ne tik atsirūgsta pienu, bet ir maitinimo metu dažnai kosti arba žagsi, taip pat gali verkti. Jei mažyliui pasireiškia išvardinti simptomai, tačiau jis neatpila pieno, gali būti, kad pasireiškė taip vadinamasis „tylusis“ refliuksas, kuomet kūdikis ryja tai, ką atrūgo.
Retais atvejais kūdikio refliuksas gali būti gastroezofaginio refliukso ligos požymis. Tokia būklė sukelia mažyliui diskomfortą, trunka ilgiau nei metus ir trukdo jam maitintis. Taigi jei kūdikis nepriauga pakankamai svorio ir įtariate, kad jis gali sirgti GERL, būtinai pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.
Pirmasis dalykas, kurį reikėtų padaryti pajutus lengvus refliukso simptomams, tai pakoreguoti mitybą. Tokiu atveju rekomenduojama valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, vengti rūgštingumą keliančių maisto produktų ir kitų refliuksą skatinančių veiksnių. Esant tokiai problemai, taip pat patariama vengti nuskausminamųjų vaistų.
Jei pakeitus mitybos įpročius būklė nepagerėja, yra jaučiami stiprūs ir dažni ligos simptomai, skiriami vaistai refliuksui gydyti. Lengvų refliukso simptomų malšinimui dažniausiai naudojami nereceptiniai antacidiniai vaistai. Esant sunkesnei būklei, pirmo pasirinkimo vaistai yra protonų siurblio inhibitoriai (pavyzdžiui, omeprazolas). Juos gali paskirti tik gydytojas, išsamiai ištyręs pacientą ir skyręs skrandžio endoskopinį tyrimą.
Esant didelei hiatinei išvaržai arba detalesnių tyrimų metu nustačius stiprų refliuksą, pacientui skiriama operacija. Ji gali būti veiksminga tuomet, kai rūgštį slopinantys vaistai labai gerai ar visiškai panaikina refliukso simptomus. Tačiau jei medikamentinis gydymas nelabai padeda arba visiškai nepadeda, tikėtina, kad refliukso operacija taip pat nesuteiks norimo rezultato.
Gydant refliuksą dažniausiai atliekama minimaliai invazyvi laparoskopinė operacija, vadinama fundoplikacija. Jos metu sudaromas mechaninis barjeras refliuksui ir tokiu būdu sustiprinamas apatinis stemplės raukas. Išskirtiniais atvejais laparoskopinė operacija nėra galima. Dažniausios to priežastys yra paciento nutukimas, dideli randai dėl anksčiau atliktų pilvo operacijų arba didelė kraujavimo rizika. Tokiu atveju atliekamas atviras pjūvis pilvo viršuje.
Mūsų valgomas maistas turi įtakos skrandžio gaminamos rūgšties kiekiui. Todėl tinkama dieta sergant refliuksu yra labai svarbi. Į savo racioną įtraukus kai kuriuos maisto produktus ir tam tikrų atsisakius, galima žymiai pagerinti būklę.
Sergant refliuksu naudinga valgyti:
Kaip jau žinome, refliuksas ir mityba labai glaudžiai susiję. Todėl svarbu žinoti ne tik tai, ką naudinga valgyti, bet ir tai, kokių produktų geriau atsisakyti.
Sergant refliuksu rekomenduojama vengti:
Jeigu Jums pasireiškė GERL, būtinai atsižvelkite į šiuos patarimus. Pakoregavę savo mitybą, galite pastebėti akivaizdžius teigiamus rezultatus.
Gastroezofaginis refliuksas vaikui ar suaugusiajam gali sukelti daug nemalonių simptomų. Tam, kad ši liga būtų sėkmingai suvaldyta, itin svarbu laiku kreiptis į gydytojus. Atlikę reikiamus tyrimus, jie gali nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti efektyvų gydymą. Kreipkitės į klinikos „Antėja“ specialistus ir sulaukite profesionalios pagalbos!