Nervų šaknelių uždegimas: kas tai ir kas jį sukelia? - "Antėja laboratorija"

Nervų šaknelių uždegimas – kas tai ir kas jį sukelia?

nervu sakneliu uzdegimas

Nervų šaknelių uždegimą yra girdėję daugelis, tačiau ne visi žino, kas tai yra iš tikrųjų. Dažnai ši būklė siejama su „perpūtimu“, kuomet atsiradus staigiam nugaros ar kaklo skausmui, sakoma, jog „perpūtė“ nugarą, kaklą. Tačiau kas iš tiesų yra nervų šaknelių uždegimas ir kas jį sukelia? 

Kas yra nervų šaknelių uždegimas?

Nervų šaknelių uždegimas – terminas, kuriuo pacientai paprastai apibūdina staiga atsiradusį juosmeninės ar apatinės nugaros dalies arba kaklo skausmą. Šis skausmas gali būti skirtingas: neplintantis ir juntamas tik juosmens kryžmens dalyje, vienoje ar kitoje pusėje, (apatinės nugaros dalies skausmas) arba plintantis į koją. Pastarasis skausmas rodo, kad yra dirginama nervo šaknelė, ir gali reikšti stuburo disko išvaržą.

Kas sukelia staigų kaklo ar nugaros skausmą?    

Staigų apatinės nugaros dalies arba kaklo skausmą gali išprovokuoti peršalimas (vadinamasis „perpūtimas“), intensyvus fizinis krūvis, netaisyklingas sunkių daiktų kėlimas, infekcija. 

Kaklo arba nugaros nervų šaknelių uždegimas gali atsirasti įvairaus amžiaus žmonėms – tiek labai jauniems (pvz., moksleiviams), tiek vidutinio amžiaus žmonėms, tiek senjorams. Kaklo nervų šaknelių uždegimas ypač būdingas sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. 

Nervų šaknelių uždegimo simptomai

Paprastai nervinių šaknelių uždegimo simptomai atsiranda staiga. Jaunesniems pacientams disko išvarža dažniausiai pasireiškia skausmu, tirpimu. Dėl su amžiumi susijusių stuburo pakitimų (pvz., išsivysčiusios osteochondrozės, smulkiųjų sąnarių artrozės) vyresniems žmonėms gali pasireikšti labai įvairūs simptomai kaklo, juosmens, krūtinės srityje.

nuragor ir kaklo skausmas

Kiek trunka nervų šaknelių uždegimas ir kada kreiptis į medikus?

Jei skausmas nepraeina per savaitę arba plinta ir nemažėja, jaučiamas spaudimas, galūnių tirpimas, reikėtų kreiptis į medikus. Nustatę skausmo pobūdį ir priežastis, jie paskirs reikiamą gydymą. 

Galima sumaišyti su kitomis ligomis ir sutrikimais

Svarbu pastebėti, jog nervinių šaknelių uždegimas kartais maišomas su kitomis ligomis ir sveikatos sutrikimais. Keletas dažniausiai pasitaikančių – tarpšonkaulinio nervo uždegimas ir radikulopatija. 

Tarpšonkaulinio nervo uždegimas (tarpšonkauline neuralgija) yra liga, pasireiškianti aštraus skausmo priepuoliais, kuriuos dažniausiai sukelia pažeisti periferiniai nervai. Pagrindinis tarpšonkaulinės neuralgijos simptomas yra krūtinės ląstos skausmas, kuris gali būti duriančio, aštraus, plėšiančio ar maudžiančio pobūdžio.

Radikulopatija (radikulitas) yra nugaros smegenų nervų šaknelių pažeidimas, sukeliantis neurologinius simptomus. Juos žmogus gali jausti ne tik ties pakenktu disku ir nervų šaknele, bet ir kitose kūno vietose, nes iš nugaros smegenų besišakojantys nervai pasiekia įvairias kūno sritis.

Taigi, šie sveikatos sutrikimai nėra tas pats, kas nervinių šaknelių uždegimas.

Kaip gydyti nervų šaknelių uždegimą?

Nervų šaknelių uždegimo gydymas gali būti simptominis, gydytojui skiriant tepalus ar vaistus nuo skausmo ir uždegimo, taikant fizines procedūras, specialią mankštą, stuburo tempimo procedūras ir kt. Palengvinti juntamus simptomus gali padėti ir taisyklingas elgesys (pvz., nuolatinis kūno padėties keitimas dirbant bet kokį fizinį darbą) bei tam tikros liaudiškos gydymo priemonės. 

Nervų šaknelių uždegimo prevencija

Jei vis užklumpa kaklo ar nugaros skausmai, vertėtų atidžiau pažvelgti į savo gyvenimo būdą. Jei dirbate sėdimą darbą, būtinai atsistokite kas valandą ar dvi, pasivaikščiokite, pakeiskite kūno padėtį. Jei dirbate sunkų fizinį darbą, ilsėkite gulėdami, kad stuburui tektų kuo mažesnė apkrova. Išmokite taisyklingai kelti sunkius daiktus: tai darykite ne visu kūnu, o pritūpę, iš juosmens. Galiausiai, pasistenkite neperšalti: venkite skersvėjų, tinkamai apsirenkite eidami į lauką, taip pat būkite atsargūs su oro kondicionieriais.

Nervų šaknelių uždegimas nugaroje ar kakle gali sukelti išties nemalonius simptomus. Tačiau kartais jis gali būti sumaišomas su kitomis ligomis bei sutrikimais. Todėl jei staiga atsiradęs kaklo ar nugaros skausmas nepraeina ilgesnį laiką, būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją, kad uždelsus neprireiktų sudėtingesnio gydymo. 

Visos naujienos