Spalio mėnesį „TV3“ laidoje „Tėvų darželis“ savo patirtimi ir žiniomis dalijosi „Antėja laboratorija‘‘ šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė, ji kartu su vaikų ligų gydytoja ir trijų vaikų mama Agne Jegelavičiene ir tinklaraščio „Erimarija“ kūrėja Erika Karpaviče pasakojo apie tai, kokie skiepai yra rekomenduojami planuojančioms nėštumą, galima ar ne skiepytis nėštumo metu bei aptarė dar daug būsimoms bei esamoms mamytėms svarbių temų.
Naujagimiai ir vaikai Lietuvoje yra skiepijami pagal skiepų kalendorių, kuris yra sudaromas pagal Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos komisijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas. Su šiuo metu galiojančiu skiepų kalendoriumi galite susipažinti Valstybinių ligonių kasų internetiniame puslapyje. Visgi be profilaktinių skiepų yra ir daugelis kitų, kurie gali padėti nėščiosioms apsisaugoti ne tik nuo ligų, bet ir nuo pavojingų komplikacijų.
Dažniausiai nėštumą planuojančios moterys domisi galimybe pasiskiepyti nuo tų ligų, kurių skiepus dėl tam tikrų priežasčių jos yra praleidusios ar nepasiskiepijusios reikiamą kiekį kartų. N. Sakalauskė „Tėvų darželio“ laidoje papasakojo, kad po kiekvieno skiepo jis yra užfiksuojamas ambulatorinėje paciento kortelėje, tai reiškia, kad jei nesate tikra, ar esate skiepyta nuo tam tikrų ligų, tai visada galima patikrinti. Taip pat labai svarbu žinoti, kad nėščiųjų negalima skiepyti raudonukės, epideminio parotito („kiaulytės“), tymų, vėjaraupių vakcinomis. Pasiskiepijus šiais skiepais nėštumo metu (pvz., dar apie jį nežinant) didėja persileidimo, apsigimimų tikimybė. Todėl labai svarbu iš anksto pasikalbėti su šeimos gydytoju apie planuojamą nėštumą ir laiku pasiskiepyti, nes, pavyzdžiui, po skiepo nuo tymų pastoti galima tik praėjus 1 mėn., o po vėjaraupių skiepo reikia laukti bent 3 mėn.
Tačiau yra vakcinų, kurios yra saugios nėščiosioms ir netgi rekomenduojamos. Viena tokių vakcinų – tai vakcina nuo gripo. N. Sakalauskė pabrėžė, kad jokia vakcina neapsaugo nuo tos ligos visu šimtu procentų, tačiau gripo vakcina užtikrina, jog užsikrėtus bus sergama lengvesne forma, o komplikacijų tikimybė sumažės iki minimumo. Minimali komplikacijų rizika ir lengvesnė gripo forma yra itin svarbi nėščiosioms, nes aukšta temperatūra sergant gali sukelti sklaidos defektus ar padidinti persileidimo tikimybę. N. Sakalauskei „Tėvų darželio“ laidoje antrino ir vaikų ligų gydytoja A. Jagelavičienė, kuri kaip pavyzdį pateikė savo šeimą, šiemet jau pasiskiepijusią nuo gripo. E. Karpavičė, kuri šiuo metu laukiasi antro vaiko, papasakojo, kad yra suplanavusi skiepytis nuo gripo, tačiau jai tenka laukti, nes poliklinikoje jau nebeliko gripo vakcinų.
Abi laidoje dalyvavusios medikės sutarė, kad skiepas yra paprasčiausia prevencijos priemonė, kurios galime imtis. N. Sakalauskė atkreipė dėmesį, jog labai svarbu yra pasiskiepyti bent 80 proc. populiacijos, kad būtų galima suvaldyti tam tikros ligos plitimą. Todėl skiepai tiek ir jūsų kūdikiui, tiek ir jums – tai ne tik būdas apsaugoti save, bet ir būdas prisidėti prie sveikos ir saugios visuomenės kūrimo.
Be skiepų klausimo, nepamirškite pasidomėti ir kitais profilaktiniais tyrimais nėščiosioms. Apie tai plačiau paskaityti galite čia: https://anteja.lt/nestumas-visi-reikalingi-pirmo-trimestro-tyrimai672
„Tėvų darželio“ laidos įrašą kviečiame žiūrėti „TV3 Play“ svetainėje.