Plačiausias kraujo tyrimų tinklas Lietuvoje
Online registracija + tyrimų rezultatai
0
0

Skiepai nuo erkinio encefalito

Kasmet registruojama daugiau kaip 400 naujų susirgimų erkiniu encefalitu, kas dažnai komplikuojasi į sunkų paralyžių, kitas komplikacijas arba net pasibaigia mirtimi. Lietuvoje pasiskiepijusių dalis nesiekia net penktadalio.

Erkių aktyvumo pikas yra kovas–spalis, tačiau pasitaiko atvejų, kai erkės į namus parsinešamos net šaltuoju sezonu. Įsisiurbimo rizika padidėja kontaktuojant su į lauką išleidžiamais gyvūnais, stovyklaujant gamtoje, leidžiant laiką parkuose ar tiesiog vaikštant po žolę. Jaunos erkutės (nimfos) dėl savo smulkumo dažnai yra nepastebimos, lengvai įsisiurbia ir gavę pakankamai kraujo, pasišalina, todėl liga ilgą laiką gali „tyliai“ vystytis.


Ar dar nepasiskiepyjote? Primename, kad galite pasiskiepyti pagreitinta schema!

Jeigu skiepijamas vaikas iki 7 m., būtina gydytojo pažyma (išduota tą pačią dieną, kada yra suplanuotas skiepas), kad vaikas yra sveikas. Apžiūrą prieš skiepus taip pat gali atlikti ir „Antėja laboratorija“ gydytojas (paslaugos kaina 10 eur., privaloma registracija).

Erkių platinamos ligos

Erkės platina sunkias ligas.  Dažniausiai Lietuvoje registruojami erkinio encefalito (EE) ir Laimo ligos (LL) atvejai.

Erkinis encefalitas – viena sunkiausių virusinių smegenų infekcijų. Asmuo, užkrėstas EE virusu, praėjus dviem ar trims savaitėms po erkės įkandimo, gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po to dauguma žmonių pasijunta geriau.

Gydymas. Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio jo gydymo, t. y. vaistais kovojama ne su ligos sukėlėju, bet tik malšinami kai kurie ligos simptomai ir laukiama, kol žmogaus organizmas pats susidoros su pavojingu virusu. Tik 30 proc. susirgusiųjų iš ligoninės išvyksta visiškai pasveikę. Žmonės, persirgę EE, įgyja imunitetą šiai ligai. Asmuo, užkrėtęs erkiniu encefalitu, praėjus dviem ar trims savaitėms po erkės įkandimo, pradeda jausti į gripą panašius simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Dėl šių priežasčių labai svarbu susirūpinti savo sveikata esant visiškai sveikam ir atlikti vakciną nuo erkinio encefalito!

Laimo liga (kitaip dar vadinama Laimo borelioze) – bakterinė infekcija. Tai liga, kuriai būdingas odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo požymiai. Būdingiausias boreliozės simptomas – migruojanti eritrema, kuris atsiranda įkandimo vietoje praėjus 1–4 savaitėms.  Galimi galvos, raumenų, sąnarių skausmai, karščiavimas, bendras silpnumas ir kt.

Gydymas. Kol kas vakcinos prieš Laimo ligą nėra. Nustačius, kad pacientas užsikrėtęs borelioze, skiriamas gydymas antibiotikais. Gydymo kursas – 10-21 diena. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus LL, imunitetas neįgyjamas, ir žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai.

Tyrimai

Erkinio encefalito diagnostika. Erkinio encefalito diagnozė gali būti patvirtinta tik laboratoriškai, nes šios ligos klinika neturi specifinių patognominių požymių. Tiriami Erkinio encefalito viruso IgM ir IgG klasės antikūnai serume. Padidėjęs Erkinio encefalito viruso Ig M rodo, kad yra ūmi infekcija, žmogus serga erkiniu encefalitu. Padidėjęs IgG rodo, kad imunitetas susiformavęs (jei nėra Ig M padidėjimo ir simptomų).

Laimo ligos diagnostika. Nustatant Laimo ligos diagnozę, rekomenduojami 2-jų pakopų laboratoriniai tyrimai. Pirmajame etape serumas tiriamas naudojant labai jautrų, bet nepakankamai specifinį kiekybinį tyrimą, pavyzdžiui – ELISA. Jei pirmasis tyrimo rezultatas yra teigiamas arba abejotinas, turi būti atliekami antrosios pakopos tyrimai. Antrajame etape, kad nustatyti IgM ir IgM antikūnų klases, serumas tiriamas imunobloto būdu, dar vadinamu Westernblotu (WB). Šis tyrimas patvirtina ar paneigia ELISA tyrimų rezultatus.

Apsauga

Skiepai nuo erkinio encefalito – efektyviausia / vienintelė patikima priemonė erkinio encefalito išvengimui, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse. Po pirmo skiepo praėjus mėnesiui, būtina skiepytis antrąkart. Tuomet įgaunamas imunitetas 9–12 mėnesių. Po šio laikotarpio pakartotas trečiasis skiepas apsaugos trejus metus. Po trejų metų pasiskiepijus dar kartą imunitetas įgaunamas penkeriems metams. Norint turėti nuolatinį imunitetą, reikalingos palaikomoji dozė po 3 m. bei kitos revakcinacijos kas 3-5 m.*(*Kas 5 m. žmonėms iki 60 m., kas 3 m. vyresniems nei 60 m.).

Rekomendacijos

Po buvimo gamtoje reikia būtinai atidžiai apžiūrėti visą kūną. Kol erkė suranda, kur jai įsisiurbti, gali praeiti tam tikras laiko tarpas, kartais trunkantis net iki valandos. Jos ieško švelnios odos, todėl gali ropoti ant rankų, kojų, ant kaklo ar galvos plaukuotoje dalyje. Rekomenduojama naudoti erkes atbaidančias priemones – repelentus. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties bei nariuotakojo jautrumo repelento sudedamosioms dalims. Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti instrukciją ir naudoti joje nurodytais terminais.


GYDYTOJO KOMENTARAS

Erkinis encefalitas (EE) yra virusinė liga, kurią sukelia erkių seilėse esanti virusas, patenkantis žmogui įkandus erkei. Ši liga pavojinga, nes sukelia nervų ligas, kurių pasekmės gali būti net letalios ir specifinio gydymo nėra. Efektyviausia priemonė – vakcinacija. LT rinkoje turime 2 skiepus (Ticovac ir Encepur). Vakcinos suskirstytos į suaugusiųjų (nuo 12/16 m.) ir vaikų (1-11/15 m.).

Galima skiepyti įprastine schema, arba esant poreikiui – pagreitinta. Pilnai apsaugai susidaryti reikalingos 3 skiepų dozės, tačiau ir po 2 vakcinų susidaro pakankama apsauga, tad pradėti planuoti skiepytis ir pasiruošti sezonui jau reiktų žiemos metu (2-3 mėn. prieš).

Nėštumo metu ir maitinant skiepytis nerekomenduojama, išskyrus tuos atvejus, jei yra būtina skubi apsauga (būtina gydytojo konsultacija).

„Antėja laboratorija“ Šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė

D.U.K.

1. Kada reikia skiepytis nuo erkinio encefalito?

Skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama prieš pavasarį (t. y. kai erkės dar nėra aktyvios). Įgyti pilnam imunitetui reikalingos trys skiepų dozės, priklausomai nuo skiepų gamintojo, pirmos dvi yra skiepijamos 1–3 mėn. intervalu, o trečioji – po 6–12 mėn. Po trijų dozių įgytam atsparumui išlaikyti reikalingos palaikomosios dozės kas 5 metus (vyresniems nei 65 m. – kas 3 m.)

2. Kas kiek laiko reikia atnaujinti erkinio encefalito skiepą?

Po pirmo skiepo skiepytis antrą kartą reikia praėjus mėnesiui. Tuomet yra įgyjamas imunitetas 9–12 mėn. Trečias skiepas skiriamas šio laikotarpio pabaigoje ir juo įgyjamas imunitetas 3–5 metams. Žmonėms iki 60 m. amžiaus reikalinga palaikomoji vakcina kas 5 metus, vyresniems nei 60 m. – kas 3 m.

3. Ar galima pasiskiepyti nuo Laimo ligos?

Nors erkės platina abi ligas – ir erkinį encefalitą, ir Laimo ligą, tačiau jos yra skirtingos. Erkinis encefalitas, tai virusinė smegenų infekcija, jai yra sukurti veiksmingi skiepai. Laimo liga – bakterinė infekcija. Kol kas nėra sukurtų skiepų prieš šią ligą. Persirgus Laimo liga imunitetas taip pat nėra įgyjamas.

4. Ar erkinis encefalitas – pagydoma liga?

Taip, nors ir nėra specifinio gydymo, skirto būtent šiai ligai, pacientams skiriami vaistai, mažinantys ligos simptomus. Mirtingumas nuo erkinio encefalito siekia 0,5–4 proc. Tačiau svarbu paminėti, kad maždaug trečdaliui persirgusiųjų lieka liekamieji reiškiniai: miego sutrikimai, negalėjimas susikaupti, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai.

5. Ar skiepai nuo erkinio encefalito yra veiksmingi?

Po pilnos vakcinacijos 97 proc. skiepytų asmenų susiformuoja pakankamas kiekis apsauginių antikūnų – tai patikimiausias apsaugos būdas nuo erkinio encefalito. Tai įrodo ir praktiniai pavyzdžiai: 1982 m. Austrijoje buvo pradėta skiepyti nuo erkinio encefalito, dabar, kai maždaug 80–90 proc. visų šalies gyventojų yra pasiskiepiję, sergamumas sumažėjo 12 kartų.