Skiepai nuo erkinio encefalito, kaina - "Antėja laboratorija"

Skiepai nuo erkinio encefalito

Kasmet registruojama daugiau kaip 400 naujų susirgimų erkiniu encefalitu, kuris dažnai sukelia sunkų paralyžių, kitas komplikacijas arba net pasibaigia mirtimi. Lietuvoje pasiskiepijusių dalis nesiekia net penktadalio. Erkių aktyvumo pikas yra kovas–spalis. Tačiau pasitaiko atvejų, kai erkės į namus parsinešamos net šaltuoju sezonu. Įsisiurbimo rizika padidėja kontaktuojant su į lauką išleidžiamais gyvūnais, stovyklaujant gamtoje, leidžiant laiką parkuose ar tiesiog vaikštant po žolę. Jaunos erkutės (nimfos) dėl savo smulkumo dažnai yra nepastebimos, lengvai įsisiurbia ir gavusios pakankamai kraujo, pasišalina, todėl liga gali vystytis nepastebimai.


Ar dar nepasiskiepijote? Primename, kad galite pasiskiepyti pagreitinta schema!

*
Norinčius pasinaudoti VR akiniais procedūros metu, prašome informuoti registruojantį asmenį. 


*Norintiems pasinaudoti akcijos pasiūlymu būtina įsigyti tyrimus e. parduotuvėje arba fiziniame padalinyje nurodytu akcijos laikotarpiu. Įsigytus kuponus e. parduotuvėje galima panaudoti per 6 mėn su galimybe pratęsti dar 6 mėn. Registracija vizitui akcijos kainos nerezervuoja, akcija galioja tik apmokėjus paslaugas akcijos galiojimo laikotarpiu.

Erkių platinamos ligos

Erkės platina sunkias ligas. Dažniausiai Lietuvoje registruojami erkinio encefalito (EE) ir Laimo ligos (LL) atvejai.

Erkinis encefalitas

Tai viena sunkiausių virusinių smegenų infekcijų. Ligos eiga gali būti dvibangė su tariamo pasveikimo periodu. Asmuo, užkrėstas EE virusu, praėjus kelioms dienoms ar kelioms savaitėms po erkės įkandimo, gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai gali sunkėti. Ligos mirštamumas siekia iki 4 proc., o trečdaliui lieka pastebimi liekamieji pakitimai. Dėl šių priežasčių labai svarbu susirūpinti savo sveikata esant visiškai sveikiems ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito!

Laimo liga 

Tai bakterinė infekcija, kitaip dar vadinama Laimo borelioze. Šiai ligai būdingi odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo požymiai. Būdingiausias boreliozės simptomas – migruojanti eritema, atsirandanti įkandimo vietoje praėjus 1–4 savaitėms, gali keisti vietą.  Galimi galvos, raumenų, sąnarių skausmai, karščiavimas, bendras silpnumas ir kt.

Pakalbėkime plačiau apie šių ligų gydymą ir diagnozavimą.

Gydymas

Erkinio encefalito gydymas. Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio jo gydymo, t. y. vaistais kovojama ne su ligos sukėlėju, bet tik malšinami ligos simptomai ir laukiama, kol žmogaus organizmas pats susidoros su pavojingu virusu. Žmonės, persirgę erkiniu, encefalitu įgyja imunitetą šiai ligai.

Laimo ligos gydymas. Kol kas vakcinos prieš Laimo ligą nėra. Nustačius, kad pacientas užsikrėtęs borelioze, skiriamas gydymas antibiotikais. Gydymo kursas – 10–21 diena. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus LL, imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai.

Tyrimai

Erkinio encefalito diagnostika. Erkinio encefalito diagnozė gali būti patvirtinta tik laboratoriškai, nes šios ligos klinika neturi specifinių patognominių požymių. Tiriami erkinio encefalito viruso IgM ir IgG klasės antikūnai serume. Padidėjęs erkinio encefalito viruso IgM rodo, kad yra ūmi infekcija, žmogus serga erkiniu encefalitu. Padidėjęs IgG rodo, kad imunitetas susiformavęs – liga persirgta (jei nėra IgM padidėjimo ir simptomų).

Laimo ligos diagnostika. Nustatant Laimo ligos diagnozę, rekomenduojami 2-jų pakopų laboratoriniai tyrimai. Pirmajame etape serumas tiriamas naudojant labai jautrų, bet nepakankamai specifinį kiekybinį tyrimą, pavyzdžiui, ELISA. Jei pirmasis tyrimo rezultatas yra teigiamas arba abejotinas, turi būti atliekami antrosios pakopos tyrimai. Antrajame etape, siekiant nustatyti IgM ir IgM antikūnų klases, serumas tiriamas imunobloto būdu, dar vadinamu Westernblotu (WB). Šis tyrimas patvirtina arba paneigia ELISA tyrimų rezultatus.

Skiepas nuo erkinio encefalito – patikima apsauga

Erkinio encefalito skiepai – efektyviausia / vienintelė patikima priemonė, norint išvengti erkinio encefalito – ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse.

Vakcinų nuo erkinio encefalito rūšys

Lietuvoje prieinamos dviejų rūšių vakcinos nuo erkinio encefalito: „TicoVac“ ir „Encepur“. Abi jos yra saugios ir vienodai veiksmingos, tačiau turi keletą skirtumų. 

„TicoVac“ vakcina nuo erkinio encefalito yra gaminama Austrijoje. Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad dėl sudėtyje esančių specifinių antigenų ji labiau tinkama vaikams ir vyresniems nei 65 m. pacientams, tačiau tai tik rekomendacija. „TicoVac Junior“ vakcina skiepijami 1–15 m. (imtinai) vaikai. 16 m. ir vyresni asmenys skiepijami suaugusiųjų vakcina.

„Encepur“ vakcina nuo erkinio encefalito gaminama Vokietijoje. „Encepur Children“ vakcina skiepijami 1–11 m. (imtinai) vaikai. 12 m. ir vyresni asmenys skiepijami suaugusiųjų vakcina.

Erkinio encefalito skiepų schema

Įprasta erkinio encefalito skiepų schema:

  • I skiepas;
  • II skiepas – 1–3 mėn. po pirmojo;
  • III skiepas – 5–12 mėn. po antrojo;
  • I palaikomasis skiepas – 3 m. po trečiojo;
  • kiti palaikomieji skiepai – kas 3–5 m. (vvaikams ir jaunesniems nei 60 m. – kas 5 m., vyresniems nei 60 m. – kas 3 m.).

Pagreitinta erkinio encefalito skiepų schema:

  • I skiepas;
  • II skiepas – 14 d. po pirmojo;
  • III skiepas – 5–12 mėn. po antrojo;
  • I palaikomasis skiepas – 3 m. po trečiojo;
  • kiti palaikomieji skiepai – kas 3–5 m. (kaip ir taikant įprastą skiepijimo schemą).

Skiepai nuo erkinio encefalito – veiksmingas būdas apsisaugoti nuo grėsmingo ligos. Jeigu dar nesate pasiskiepiję, tai padaryti galite „Antėja“ klinikoje. Užsiregistruokite vakcinacijai Jums patogiu metu.

Skiepai nuo erkinio encefalito: šalutinis poveikis

Skiepai nuo erkinio encefalito vaikams ir suaugusiesiems kartais sukelia tam tikrą šalutinį poveikį. Po vakcinacijos gali:

  • atsirasti odos bėrimai;
  • patinti veidas ir gerklė;
  • pasunkėti kvėpavimas;
  • pamėlti liežuvis ir (arba) lūpos;
  • sumažėti kraujospūdis;
  • pasireikšti alpimas;
  • atsirasti skausmas, patinimas arba paraudimas dūrio vietoje;
  • pasireikšti karščiavimas;
  • atsirasti galvos ir raumenų skausmai;
  • būti jaučiamas nuovargis, dirglumas; 
  • pasireikšti neramus miegas (dažniausiai mažiems vaikams).

Reakcija po skiepo nuo erkinio encefalito dažniausiai būna laikina ir nesukelia grėsmės žmogaus sveikatai.

Jeigu Jums reikalingi skiepai nuo erkinio encefalito, Vilnius, Kaunas ir kiti Lietuvos miestai – ten, kur galite užsiregistruoti vakcinacijai „Antėja“ klinikoje. Maloniai Jūsų laukiame!

Rekomenduojama papildoma apsauga gamtoje

Po buvimo gamtoje reikia būtinai atidžiai apžiūrėti visą kūną. Kol erkė suranda, kur jai įsisiurbti, gali praeiti tam tikras laiko tarpas, kartais trunkantis net iki valandos. Jos ieško švelnios odos, todėl gali ropoti ant rankų, kojų, kaklo ar galvos plaukuotoje dalyje.

Rekomenduojama naudoti erkes atbaidančias priemones – repelentus. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties ir nariuotakojo jautrumo repelento sudedamosioms dalims. Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti instrukciją ir naudoti priemonę joje nurodytais terminais.


GYDYTOJO KOMENTARAS

Erkinis encefalitas (EE) yra virusinė liga, kurią sukelia erkių seilėse esantis virusas, patenkantis žmogui įkandus erkei. Ši liga pavojinga, nes sukelia nervų ligas, kurių pasekmės gali būti net letalios ir specifinio gydymo nėra. Efektyviausia priemonė – erkinio encefalito skiepai. LT rinkoje turime 2 skiepus („Ticovac“ ir „Encepur“). Vakcinos suskirstytos į suaugusiųjų (nuo 12/16 m.) ir vaikų (1–11/15 m.).

Galima skiepyti įprastine schema, arba esant poreikiui – pagreitinta. Pilnai apsaugai susidaryti reikalingos 3 skiepų dozės. Tačiau ir po 2 vakcinų susidaro pakankama apsauga, tad pradėti planuoti skiepytis ir pasiruošti sezonui jau reikėtų žiemos metu (2–3 mėn. prieš).

Nėštumo metu ir maitinant skiepytis nerekomenduojama, išskyrus tuos atvejus, jei yra būtina skubi apsauga (būtina gydytojo konsultacija).

„Antėja klinikos“ Šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė

D.U.K.

1. Kiek kainuoja skiepai nuo erkinio encefalito?

Jeigu Jums reikalingas skiepas nuo erkinio encefalito, kaina gali skirtis priklausomai nuo to, ar skiepijamas vaikas, ar suaugusysis, ar visa šeima. Tiksli informacija pateikiama puslapio viršuje, skiepų pasirinkimo laukelyje.

2. Ar skiepams nuo erkinio encefalito taikoma akcija?

Taip, tačiau ne visada. Jeigu Jums reikalingas skiepas nuo erkinio encefalito, akcija – geras būdas sutaupyti. Informaciją apie skiepams taikomas akcijas galite sekti mūsų svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

3. Kur galima pasiskiepyti nuo erkinio encefalito?

Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galite daugelyje „Antėja“ padalinių. Skiepijimo paslaugų teikimo vietas (pažymėtos skiepų ženkliuku) galite peržiūrėti čia.

4. Ar reikalinga registracija skiepui nuo erkinio encefalito?

Taip. Norint pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, registracija yra būtina. Užsiregistruoti skiepui nuo erkinio encefalito galite telefonu.

5. Ar verta skiepytis nuo erkinio encefalito?

Po pilnos vakcinacijos 97 proc. skiepytų asmenų susiformuoja pakankamas kiekis apsauginių antikūnų – tai patikimiausias apsaugos būdas nuo erkinio encefalito. Tai įrodo ir praktiniai pavyzdžiai: 1982 m. Austrijoje buvo pradėta skiepyti nuo erkinio encefalito. Dabar, kai maždaug 80–90 proc. visų šalies gyventojų yra pasiskiepiję, sergamumas šia liga sumažėjo 12 kartų.

6. Kada skiepytis nuo erkinio encefalito?

Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito rekomenduojama prieš pavasarį (t. y. kai erkės dar nėra aktyvios). Įgyti pilnam imunitetui reikalingos trys skiepų dozės, priklausomai nuo jų gamintojo, pirmos dvi yra skiepijamos 1–3 mėn. intervalu, o trečioji – po 6–12 mėn. Po trijų dozių įgytam atsparumui išlaikyti reikalingos palaikomosios dozės kas 5 metus (vyresniems nei 60 m. – kas 3 m.).

7. Kas kiek laiko reikia skiepytis nuo erkinio encefalito?

Antras skiepas nuo erkinio encefalito reikalingas praėjus 1–3 mėn. po pirmo skiepo. Tuomet yra įgyjamas imunitetas 9–12 mėn. Trečias skiepas nuo erkinio encefalito skiriamas šio laikotarpio pabaigoje ir juo įgyjamas imunitetas 3–5 metams. Žmonėms iki 60 m. amžiaus reikalinga palaikomoji vakcina nuo erkinio encefalito kas 5 metus, vyresniems nei 60 m. – kas 3 m.

8. Kiek skiepų reikia nuo erkinio encefalito?

Tai priklauso nuo to, kada pradedama skiepytis. Siekiant įgyti pilną imunitetą, reikia trijų skiepų dozių. Priklausomai nuo gamintojo, pirmos dvi yra skiepijamos 1–3 mėn. intervalu, o trečioji – po 6–12 mėn. Po to, norint išlaikyti įgytą atsparumą, reikia palaikomųjų dozių kas 5 m. arba vyresniems nei 60 m. žmonėms – kas 3 m.

9. Kada pradeda veikti skiepai nuo erkinio encefalito?

Erkinio encefalito skiepai pradeda veikti ir apsaugo tada, kai po antrosios jų dozės suleidimo būna praėjusios bent 2 savaitės.

10. Kiek laiko veikia skiepai nuo erkinio encefalito?

Skiepai nuo erkinio encefalito suteikia apsaugą iki trejų metų po viso vakcinacijos kurso užbaigimo. Pilnas kursas paprastai apima tris dozes: pirmąją dozę reikia suleisti pasirinktu laiku, antrąją – po 1–3 mėnesių, o trečiąją – po 5–12 mėnesių po antrosios dozės. Norint išlaikyti optimalią apsaugą, rekomenduojama atlikti revakcinaciją kas 3–5 metus, priklausomai nuo asmens amžiaus.

11. Nuo kada galima skiepyti vaikus nuo erkinio encefalito?

Nuo erkinio encefalito galima skiepyti vaikus nuo 1 metų amžiaus.

12. Kada ir kam negalima skiepytis nuo erkinio encefalito?

Skiepytis nuo erkinio encefalito nerekomenduojama asmenims, kurie turi alergiją vakcinos komponentams arba anksčiau patyrė stiprią alerginę reakciją į pirmąją šios vakcinos dozę. Taip pat skiepijimas turėtų būti atidėtas karščiuojant arba sergant ūmine infekcine liga. Nėštumo metu ir maitinant vakcinacija nuo erkinio encefalito taip pat turėtų būti atliekama tik ypatingais atvejais ir po kruopštaus medicininio įvertinimo.

13. Ar galima skiepytis nuo erkinio encefalito sloguojant?

Skiepytis nuo erkinio encefalito esant lengvam slogai (be karščiavimo) paprastai yra saugu. Tačiau, jei sloga yra vienas iš rimtesnės infekcijos požymių, pavyzdžiui, jei ją lydi aukšta temperatūra ar kiti sunkūs simptomai, skiepijimą geriau atidėti. Prieš skiepijantis, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kuris galėtų įvertinti bendrą asmens sveikatos būklę ir nustatyti, ar skiepijimas galimas.

14. Ar galima skiepytis nuo erkinio encefalito maitinant?

Skiepai nuo erkinio encefalito maitinant paprastai nerekomenduojami, išskyrus tuos atvejus, kai būtina skubi apsauga (būtina konsultuotis su gydytoju).

15. Ar galima skiepytis po erkės įkandimo?

Taip, tačiau naujai pradėta vakcinacija nuo užsikrėtimo neapsaugos. Taip pat galima tęsti revakcinaciją.

16. Ko negalima daryti po erkinio encefalito skiepo?

Bent porą valandų po erkinio encefalito skiepo negalima vartoti alkoholio, drėkinti injekcijos vietos (maudantis duše ją galima kuo nors pridengti), sportuoti.

17. Ar galima vartoti alkoholį po skiepo nuo erkinio encefalito?

Po skiepo nuo erkinio encefalito rekomenduojama susilaikyti nuo alkoholio vartojimo bent jau pirmąją parą po vakcinacijos. Alkoholis gali susilpninti imuninės sistemos atsaką ir padidinti nepageidaujamų šalutinių reakcijų riziką, pavyzdžiui, padidinti vietinį patinimą ar sukelti kitokį diskomfortą injekcijos vietoje. Be to, alkoholis gali paskatinti dehidrataciją, o tai nėra palanku sveikimo po skiepijimo procesui. Norint užtikrinti geriausią vakcinos efektyvumą ir sumažinti šalutinių poveikių pasireiškimo tikimybę, geriau vengti alkoholio mažiausiai 24–48 valandas po skiepo.

18. Ar galima maudytis po erkinio encefalito skiepo?

Po erkinio encefalito skiepo negalima drėkinti injekcijos vietos. Ypač svarbu vengti intensyvesnių veiklų, pavyzdžiui, plaukimo baseine ar ežere, kurios gali sukelti didesnį spaudimą ar trintį skiepo vietoje. Be to, ilgas buvimas vandenyje, ypač šiltame, gali padidinti vietinės reakcijos, tokios kaip patinimas ar paraudimas, riziką.

Trumpalaikis prausimasis po dušu paprastai yra saugus, tačiau reikėtų saugoti injekcijos vietą nuo drėgmės ir ją pridengti. Svarbu, kad injekcijos vieta išliktų švari ir sausa, kad būtų išvengta infekcijos.

19. Ar galima pasiskiepyti nuo Laimo ligos?

Šiuo metu nėra prieinamos vakcinos nuo Laimo ligos.