Šlapimo nelaikymas vyrams ir moterims aktuali problema - "Antėja laboratorija"

Šlapimo nelaikymas – kankina tiek vyrus, tiek moteris

šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas – subtili ir dažnai nutylima problema, kuri paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus. Jis gali žymiai pabloginti gyvenimo kokybę, tačiau, laimei, yra daug efektyvių būdų, kaip suvaldyti ar net išspręsti šią bėdą. Šiame tinklaraščio įraše aptarsime pagrindines šlapimo nelaikymo priežastis, tipus, gydymo metodus ir atskleisime, kodėl svarbu laiku kreiptis į specialistus.

Šlapimo nelaikymas – problema, kurią galima įveikti

Šlapimo nelaikymas sukelia ne tik fizinį diskomfortą, bet ir psichologinius sunkumus. Daugelis turinčių tokią problemą mažiau pasitiki savimi, patiria socialinę izoliaciją, bijodami netikėtų šlapimo nelaikymo epizodų viešose vietose ar bendraujant su kitais, ir netgi susiduria su depresija. Tačiau svarbu suprasti, kad dėl to nėra jokios priežasties jausti gėdą. Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, kuri gali būti sėkmingai kontroliuojama ar net visiškai įveikta.

Šlapimo nelaikymo tipai ir priežastys    

Šlapimo nelaikymas skirstomas į keletą tipų, kuriuos lemia skirtingos priežastys. Vienas iš dažniausių – įtampos šlapimo nelaikymas, kitaip dar vadinamas krūvio šlapimo nelaikymu. Nors jis būdingas abiems lytims, dažniau pasitaiko moterims, ypač po gimdymų ar menopauzės, dėl susilpnėjusių dubens dugno raumenų. Esant fiziniam krūviui, pavyzdžiui, kosint, čiaudint ar sunkiai ką nors keliant, padidėja spaudimas šlapimo pūslei ir dubens dugno raumenys negali pakankamai susispausti, kad sulaikytų visą šlapimą. Todėl išbėga mažas šlapimo kiekis. 

Skubos šlapimo nelaikymas būdingas tiek vyrams, tiek moterims ir pasireiškia staiga atsirandančiu noru šlapintis, kurio negalima sulaikyti. Manoma, kad jis atsiranda todėl, nes šlapimo pūslės raumens receptoriai siunčia į smegenis klaidingus signalus, informuodami, kad pūslė pilnesnė, nei iš tiesų yra. Šią būklę taip pat gali lemti per didelis arba per mažas suvartojamų skysčių kiekis, šlapimo takų infekcija, vidurių užkietėjimas arba vaistai. Skubos šlapimo nelaikymas vyrams dažnai siejamas su padidėjusia prostata, taip pat tai gali būti prostatos operacijos pasekmė.

Kitas tipas – mišrus šlapimo nelaikymas. Jis apima ir įtampos, ir skubos šlapimo nelaikymo simptomus, tačiau vieni iš jų paprastai būna dominuojantys.

Persipildymo šlapimo nelaikymas, kuris dažniau pasitaiko vyrams, yra susijęs su nepilnu šlapimo pūslės ištuštinimu ir jos perpildymu. Paprastai to priežastis būna šlapimo srovės obstrukcija. Vyrai taip pat gali susidurti su lašėjimu po nusišlapinimo – būkle, kuomet keletas lašelių šlapimo nulaša net po apsilankymo tualete. Dažna to priežastis yra padidėjusi prostata arba susilpnėję dubens dugno raumenys.

Identifikuojant konkrečias šlapimo nelaikymo priežastis, galima efektyviau taikyti gydymą ir mažinti šios problemos įtaką kasdieniam gyvenimui.

Šlapimo nelaikymo laipsniai

Šlapimo nelaikymas gali būti skirtingų laipsnių:

  • Lengvo – kai šlapimo ištekėjimas yra minimalus ir dažniausiai susijęs su tam tikrais veiksmais kaip čiaudulys ar sunkių daiktų kilnojimas.
  • Vidutinio – kai šlapimas išteka dažniau ir gali sukelti tam tikrą diskomfortą bei riboti įprastas veiklas.
  • Sunkaus – kuomet šlapimo ištekėjimas yra nuolatinis ir neprognozuojamas, žymiai trukdantis įprastam gyvenimo būdui ir reikalaujantis reguliaraus apsauginių priemonių, pavyzdžiui, įklotų ar specialių apatinių, naudojimo.

Šlapimo nelaikymo laipsniai nusako ne tik šlapimo nutekėjimo dažnumą ir kiekį, bet ir tai, kaip ši būklė veikia asmens socialinę veiklą, psichologinę savijautą ir bendrą gyvenimo kokybę. Taip pat gydytojams jie padeda priimti sprendimus dėl tolesnio gydymo, įskaitant medikamentus, gyvenimo būdo pokyčius ir, esant poreikiui, chirurgines intervencijas.

Šlapimo nelaikymo diagnozavimas

Pirmasis žingsnis diagnozuojant šlapimo nelaikymą dažnai apima detalią paciento apklausą apie simptomų pradžią, jų dažnumą ir aplinkybes, kuriose jie atsiranda. Tai padeda atskirti šlapimo nelaikymo tipą ir nustatyti galimas priežastis.

Antras žingsnis – fizinis patikrinimas, įskaitant dubens organų tyrimą, kuris gali atskleisti fizines anomalijas ar su šlapimo nelaikymu susijusias būkles. Be to, gali būti rekomenduojama atlikti šlapimo tyrimą infekcijoms ar cukriniam diabetui nustatyti bei pildyti šlapinimosi dienoraštį, kuriame pacientas fiksuoja išgerto skysčio ir šlapimo kiekį bei šlapinimosi dažnumą.

Esant poreikiui, gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip cistoskopija, leidžianti įvertinti šlapimo pūslės ir šlaplės vidų, arba urodinaminiai tyrimai, padedantys gauti tikslesnę informaciją apie šlapimo nelaikymo priežastį ir laipsnį. O tai būtina efektyvaus gydymo plano sudarymui.

šlapimo nelaikymo problemos

Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?

Šlapimo nelaikymo gydymas priklauso nuo nustatyto šlapimo nelaikymo tipo, jo sunkumo ir individualių paciento poreikių. 

Pratimai

Dubens dugno raumenų stiprinimo pratimai, pavyzdžiui, Kėgelio pratimai, yra efektyvus būdas stiprinti raumenis, kurie palaiko šlapimo pūslę. Reguliarus šių pratimų atlikimas gali padėti žymiai sumažinti ar net išvengti šlapimo nelaikymo epizodų, ypač įtampos šlapimo nelaikymo atveju.

Vaistai

Skirtingais atvejais gali būti skiriami skirtingi vaistai nuo šlapimo nelaikymo: esant skubos šlapimo nelaikymui, dažniausiai skiriami anticholinerginiai vaistai, kurie atpalaiduoja šlapimo pūslės raumenis ir padeda kontroliuoti šlapimo nutekėjimą. Esant įtampos šlapimo nelaikymui, gali būti skiriami estrogenai, ypač menopauzės metu, siekiant padidinti urogenitalinės srities audinių elastingumą.

Injekcijos

Skubos šlapimo nelaikymas moterims taip pat gali būti gydomas hialurono rūgšties užpildo ar PRP (angl. Platelet Rich Plasma) injekcijomis. Jos gali padėti pagerinti raumenų kraujotaką, stiprinti, tonizuoti šlaplės raumenis, taip pat regeneruoti aplinkinį audinį.

Psichoterapija

Kadangi šlapimo nelaikymas gali turėti ir psichologinį poveikį, tokį kaip žema savivertė ar netgi depresija, psichoterapija gali būti svarbi gydymo dalis. Ji padeda pacientams tvarkytis su emocinėmis problemomis, susijusiomis su šlapimo nelaikymu, ir mokytis streso valdymo technikų, kurios gali padėti sumažinti nemalonius simptomus.

Operacija

Kai konservatyvūs gydymo metodai yra nepakankamai efektyvūs, gali būti rekomenduojama operacija. Priklausomai nuo šlapimo nelaikymo tipo ir priežasties, chirurginės intervencijos gali apimti šlapimo pūslės pakėlimą, dirbtinių šlapimo sfinkterių įdėjimą ar kitas procedūras, padedančias atkurti normalią šlapimo funkciją.

Svarbu pabrėžti, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl gydymo planas turėtų būti pritaikytas asmeniškai, atsižvelgiant į asmens sveikatos būklę, gyvenimo būdą ir lūkesčius.

Nedelskite – kreipkitės dėl šlapimo nelaikymo jau šiandien

Šlapimo nelaikymas yra pagydoma būklė, ir kuo anksčiau pradedama rūpintis savo sveikata, tuo greičiau galima grįžti prie įprasto gyvenimo. Daugelis žmonių, susidūrusių su šlapimo nelaikymu, per ilgai delsia, nes jaučia gėdą arba vengia kalbėti apie intymias sveikatos problemas. Tačiau atviras pokalbis su gydytoju urologu gali atverti duris į daugybę gydymo galimybių, padedančių efektyviai kontroliuoti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. 

Šlapimo nelaikymas nėra tiesiog nepatogumas, tai – gyvenimo kokybės klausimas, kuris gali ir turėtų būti sprendžiamas. Todėl svarbu nebijoti kreiptis pagalbos. „Antėja“ klinikoje dirbantys specialistai taiko šiuolaikinius gydymo metodus, galinčius padėti susigrąžinti pilnavertį gyvenimą.

Visos naujienos