Prostatos echoskopija – greitais, saugus ir patikimas tyrimas, kurio metu naudojamos ultragarso bangos. Jis atliekamas siekiant įvertinti prostatos (priešinės liaukos) būklę ir nustatyti, ar nėra jos sutrikimų, vėžio arba kitų problemų.
Kada atliekamas prostatos tyrimas ultragarsu?
Prostatos echoskopija paprastai rekomenduojama:
- vyresniems nei 40 metų amžiaus vyrams;
- pastebėjusiems kokių nors neįprastų simptomų;
- tiems, kuriems gresia didesnė prostatos vėžio rizika.
Gydytojas taip pat gali atlikti prostatos echoskopiją, jei tiesiosios žarnos tyrimo metu buvo nustatyta kokių nors nukrypimų.
Prostatos ultragarsinis tyrimas gali būti skiriamas pacientams, kuriems:
- sutriko šlapinimasis;
- atsirado kraujo šlapime arba spermoje;
- pastebėti guzeliai aplink tiesiąją žarną;
- yra sumažėjęs spermatozoidų skaičius;
- sutriko erekcija;
- pasireiškė skausmas lytinių santykių metu;
- nustatytas padidėjęs PSA (prostatos specifinio antigeno) rodiklis kraujyje.
Priešinės liaukos echoskopija taip pat gali būti atliekama biopsijos metu, siekiant padėti gydytojui paimti audinio mėginį.
Prostatos ligos
Dažniausios prostatos ligos yra:
- Lėtinis prostatitas – priešinės liaukos uždegimas, sukeliantis dažną ir skausmingą šlapinimąsi. Pagrindiniai šios ligos simptomai yra skausmas pilvo apačioje, sėklidėse ir vidiniame šlaunų paviršiuje, padažnėjęs šlapinimasis, šlapime arba spermoje pasirodantis kraujas. Riziką susirgti lėtiniu prostatitu padidina lytinių organų traumos, važiavimas dviračiu, jodinėjimas, taip pat lytinė abstinencija.
- Gerybinė prostatos hiperplazija – tai prostatos išvešėjimas, sukeliantis įvairius šlapinimosi sutrikimus. Paprastai tokia liga serga vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrai. Taip yra todėl, nes senstant dėl jungiamojo audinio vešėjimo prostata didėja. Padidėjusi priešinė liauka sutrikdo normalų šlapimo nutekėjimą. Ligai progresuojant, ji gali sukelti tokias komplikacijas kaip šlapimo susilaikymas, infekcijos, kraujavimas, inkstų funkcijos nepakankamumas.
- Prostatos vėžys – priešinės liaukos piktybinis navikas. Tai dažniausia vyrų onkologinė liga, paprastai nustatoma vyresniems nei 50 metų amžiaus vyrams. Sergant prostatos vėžiu, ilgainiui gali atsirasti metastazės. Pagrindiniai šios ligos simptomai yra pasunkėjęs, padažnėjęs arba skausmingas šlapinimasis, kraujas šlapime, tuštinimosi pakitimai, kūno masės mažėjimas, pykinimas, suprastėjęs apetitas, skausmas tarpvietėje ar kauluose.
Pastebėjus bet kokius apie prostatos ligas perspėjančius požymius ar simptomus, rekomenduojama nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju. Įvertinęs paciento nusiskundimus, jis gali paskirti reikiamus prostatos tyrimus.
Kaip pasiruošti prostatos echoskopijai?
Prostatos echoskopija atliekama esant pilnai šlapimo pūslei. Todėl prieš tyrimą reikėtų išgerti skysčių ir nesišlapinti.
Prostatos ultragarsinis tyrimas gali padėti pastebėti įvairias šio organo problemas. Užsiregistruokite jam „Antėja“ klinikoje – čia sulauksite greitos ir profesionalios pagalbos.