Plačiausias kraujo tyrimų tinklas Lietuvoje
Online registracija + tyrimų rezultatai
0
0

Kasos funkcijos tyrimai

Lietuvoje kasos susirgimai dažniausiai vystosi į pankreatitą bei piktybinius auglius. Kasos tyrimai padeda laiku nustatyti kasos sutrikimus ir imtis prevencinių veiksmų ar gydymo, kas padeda apsisaugoti nuo viso organizmo sisteminio uždegimo bei organų nepakankamumo. Kasos tyrimus rekomenduojama atlikti profilaktiškai, kadangi dauguma sutrikimų yra „tylūs“ – nesukelia simptomų ir progresuoja ūmiai.

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

GYDYTOJO KOMENTARAS

Kasa – tai organas, esantis giliai mūsų organizme tarp kepenų, dvylikapirštės žarnos, skrandžio ir blužnies. Patys negalime jos apčiuopti ar pajusti tad dažniausiai apie kasą žinome mažiau nei apie kitas kūno dalis ar organus. Kasa organizme atlieka dvi itin svarbias funkcijas – didžioji jos dalis gamina virškinimo fermentus, kurie plonojoje žarnoje susimaišo su skrandžio sultimis. Maisto virškinime dalyvauja šie kasos fermentai: tripsinas ir chimotripsinas skaido baltymus, amilazė – angliavandenius, lipazė – riebalų rūgštis ir cholesterolį. Likusioji kasos dalis gamina insuliną ir gliukagoną. Insulino dėka gliukozė iš kraujo patenka į organizmo ląsteles, kuriose yra naudojama energijos gamybai. Kepenys iš gliukozės gamina glikogeną ir kaupia jį kaip energijos atsargą.

Pagrindiniai kasos susirgimai: Pankreatitai, kasos vėžys, 1-o arba 2-o tipo cukrinis diabetas.

Ūminis pankreatitas – ūminis susirgimas, sukeltas kasos uždegimo. Simptomai:

– Intensyvus pilvo skausmas;
– Pykinimas;
– Viduriavimas;
– Pilvo pūtimas;
– Karščiavimas.

Dažniausios ūminio pankreatito priežastys yra tulžies pūslės akmenys, kitos galimos priežastys: alkoholio vartojimas, traumos, medikamentai, paveldimumas, infekcijos, elektrolitų pakitimai, aukšti cholesterolio rodikliai, hormoniai pokyčiai. Pradėjus gydymą laiku, nuo ūminio pankreatito galima visiškai pasveikti.

Lėtinis pankreatitas – susirgimas, kurio metu vyksta kasos destrukcija.
Dažniausi simptomai:

– Pilvo skausmas;
– Viduriavimas;
– Svorio kritimas.

Dažniausios priežastys: alkoholizmas, paveldimumas, daliai pacientų priežastys lieka nežinomos. Visiško pasveikimo nebūna tad, esant rizikos veiksniams, svarbu stebėti kasos funkciją nelaukiant pirmųjų ligos simptomų.

Kasos vėžys. Ligos pradžioje simptomų dažniausiai nebūna. Tik būklei pažengus ir komplikavusis atsiranda beskausmė gelta be jokių kitų požymių. Kalbant apie onkologinius susirgimus, svarbu pažymėti tai, jog išgyvenamumas ir gyvenimo kokybė po pasveikimo tuo geresnė, kuo ankstyvesnė ligos diagnostika.

Cukrinis diabetas tai būklė kuomet kasa dalinai arba visai negamina insulino.
Pirmo tipo cukrinis diabetas paprastai smogia staiga. Simptomai būna išreikšti:

– Troškulys;
– Dažnas šlapinimasis;
– Svorio kritimas;
– Bendras silpnumas.

Antro tipo cukrinis diabetas. Jo metu sutrinka insulino gamyba arba įsisavinimas audiniuose. Apie trečdalis pacientų simptomų nejaučia, liga progresuoja lėtai, dažnai diagnozuojama per vėlai – tik atsiradus komplikacijų. Galimi simptomai:

– Alkis;
– Troškulys;
– Dažnesnis šlapinimasis;
– Svorio kritimas;
– Nuovargis;
– Regos sutrikimai;
-Burnos džiūvimas;
– Dažnos grybelinės infekcijos.

Kaip matome, kasa yra svarbi organizmo dalis, atliekanti itin sudėtingas funkcijas. Tačiau, dėl subtilių veikimo mechanizmų ir nepalankios lokalizacijos, apie kai kuriuos kasos sutrikimus sužinome per vėlai. Asmenims, sulaukusiems 45-erių metų amžiaus arba turintiems didesnę riziką sirgti kasos ligomis dėl genetinių veiksnių ar alkoholio vartojimo, rekomenduojama atlikti kasos tyrimus net ir nejaučiant jokių simptomų.

„Antėja laboratorija“
Šeimos gydytoja Rasa Isevičienė