Kasos tyrimai – greiti ir tikslūs - "Antėja laboratorija"

Kasos funkcijos tyrimai

Dažniausi kasos susirgimai – tai pankreatitas arba kasos augliai. Kadangi šie susirgimai ilgai gali likti nepastebėti ir progresuoti, svarbu laiku, dar nejaučiant simptomų, atlikti profilaktinius tyrimus. Kasos tyrimai padeda laiku nustatyti kasos sutrikimus ir imtis prevencinių priemonių ar pradėti gydymą.

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

Gydytojo komentaras

Kasa – tai organas, esantis giliai mūsų organizme tarp kepenų, dvylikapirštės žarnos, skrandžio ir blužnies. Patys negalime jos apčiuopti ar pajusti, tad dažniausiai apie kasą žinome mažiau nei apie kitas kūno dalis ar organus. Kasa organizme atlieka dvi itin svarbias funkcijas – gamina fermentus, dalyvaujančius maisto medžiagų virškinime bei gamina hormonus.

Maisto virškinime dalyvauja šie kasos fermentai:

  • tripsinas ir chimotripsinas skaido baltymus; 
  • amilazė – angliavandenius;
  • lipazė – riebalų rūgštis ir cholesterolį. 

Likusioji kasos dalis gamina hormonus - insuliną ir gliukagoną. Insulinas leidžia gliukozei iš kraujo patekti į organizmo ląsteles, kuriose ji yra naudojama energijos gamybai. Kepenys iš gliukozės gamina glikogeną ir kaupia jį kaip energijos atsargą.

Pagrindiniai kasos susirgimai: pankreatitas, kasos vėžys, I arba II tipo cukrinis diabetas.

Ūminis pankreatitas

Tai  dėl įvairių priežasčių atsiradęs ūmus kasos audinio uždegimas.. Jo simptomai:

  • intensyvus juosiantis pilvo skausmas;
  • pykinimas;
  • viduriavimas;
  • pilvo pūtimas;
  • įvairaus laipsnio karščiavimas.

Dažniausia ūminio pankreatito priežastis yra tulžies pūslės akmenys. Kitos galimos priežastys: alkoholio vartojimas, traumos, medikamentai, paveldimumas, infekcijos, elektrolitų pakitimai, aukšti cholesterolio rodikliai, hormoniniai pokyčiai. Pradėjus gydymą laiku, nuo ūminio pankreatito galima visiškai pasveikti.

Lėtinis pankreatitas

Tai lėtinis kasos uždegimas, kurio metu vyksta negrįžtama kasos audinio destrukcija, sutrikdanti kasos funkciją.

Dažniausi lėtinio pankreatito simptomai:

  • pilvo skausmas, dažnai plintantis į nugarą;
  • viduriavimas;
  • svorio kritimas;
  • gelta

Dažniausios tokio susirgimo priežastys: nuolatinis alkoholio vartojimas, paveldimumas, daliai pacientų priežastys gali likti nežinomos. Visiško pasveikimo nebūna tad, esant rizikos veiksniams, svarbu stebėti kasos funkciją nelaukiant pirmųjų ligos simptomų.

Kasos vėžys 

Šis susirgimas dažniausiai vystosi nepastebimai, pradžioje simptomai nepasireiškia. Tik ligai pažengus atsiranda gelta be jokių kitų požymių. Kalbant apie onkologinius susirgimus, svarbu pažymėti tai, jog išgyvenamumas ir gyvenimo kokybė po pasveikimo tuo geresnė, kuo  anksčiau liga diagnozuojama.

Cukrinis diabetas

Tai būklė, kuomet kasa dalinai arba visiškai negamina insulino.

Pirmo tipo cukrinis diabetas paprastai smogia staiga. Jo simptomai būna išreikšti:

  • troškulys;
  • dažnas ir gausus šlapinimasis;
  • padidėjęs apetitas; 
  • svorio kritimas;
  • bendras silpnumas, mieguistumas.

Antro tipo cukrinis diabetas. Jo metu sutrinka insulino gamyba kasoje arba įsisavinimas audiniuose. Apie trečdalis pacientų simptomų nejaučia, liga progresuoja lėtai, dažnai diagnozuojama per vėlai – tik atsiradus komplikacijų. Galimi simptomai:

  • didesnis apetitas;
  • troškulys;
  • dažnesnis ar naktinis šlapinimasis;
  • svorio kritimas;
  • nuovargis;
  • regos sutrikimai;
  • burnos džiūvimas;
  • dažnos grybelinės infekcijos;
  • dažnos šlapimo takų infekcijos.

Kaip matome, kasa yra svarbus organas, atliekantis itin sudėtingas funkcijas. Tačiau, dėl subtilių veikimo mechanizmų ir nepalankios lokalizacijos, apie kai kuriuos kasos sutrikimus sužinome per vėlai. Asmenims, sulaukusiems 45-erių metų amžiaus arba turintiems didesnę riziką sirgti kasos ligomis dėl genetinių veiksnių ar alkoholio vartojimo, rekomenduojama atlikti kasos tyrimus net ir nejaučiant jokių simptomų.

„Antėja“
Šeimos gydytoja Rasa Isevičienė

Kuo svarbus kiekvienas kasos fermentas?

Kasos fermentai padeda skaidyti riebalus, baltymus ir angliavandenius. Normaliai funkcionuojanti kasa kasdien į dvylikapirštę žarną išskiria apie 8 puodelius savo sulčių. Jose yra kasos fermentų, kurie padeda virškinti, ir bikarbonato, kuris neutralizuoja skrandžio rūgštį, kai ji patenka į plonąją žarną. Daugiau apie tai, kokie yra kasos fermentai ir funkcijos, pasakojame žemiau tekste. 

Lipazė

Šis kasos fermentas veikia kartu su tulžimi, kurią gamina kepenys, kad suskaidytų riebalų molekules ir organizmas galėtų jas absorbuoti bei panaudoti. Trūkstant lipazės organizmas sunkiau pasisavina riebalus ir svarbius juose tirpius vitaminus (A, D, E, K), todėl gali atsirasti jų trūkumas. Taip pat gali pasireikšti tokie simptomai kaip viduriavimas ir (arba) riebios išmatos.

Proteazės (tripsinas ir chimotripsinas)

Tai baltymus skaidantys kasos fermentai. Esant šių fermentų trūkumui gali atsirasti alergija arba susidaryti toksinės medžiagos dėl nepilno baltymų virškinimo. Taip pat gali padidėti žarnyno infekcijų rizika.

Amilazė

Šis kasos fermentas padeda suskaidyti angliavandenius (krakmolą) į cukrų, kurį organizmas gali panaudoti energijai. Amilazės taip pat yra seilėse. Jos trūkumas gali sukelti viduriavimą dėl nesuvirškinto krakmolo poveikio storojoje žarnoje. 

Kasos fermentų norma

Sveiko žmogaus normalus alfa amilazės kiekis kraujyje yra maždaug 20–104 vienetai litre (U/l). 

Rekomenduojamas pankreatinės amilazės kiekis kraujo serume yra 13–53 U/l. Naujagimiams jis 50 kartų mažesnis nei suaugusiems. 

Normalus lipazės lygis kraujyje gali svyruoti nuo 0 iki 160 U/l, priklausomai nuo laboratorijos, kurioje atliekamas kasos fermentų tyrimas. Laikoma, kad lipazė viršija normą, kai jos kiekis kraujyje yra didesnis nei 200 U/l.

Siekiant apsisaugoti nuo sunkiai pastebimų organizmo ligų, kasos fermentų norma turėtų būti sekama profilaktiškai.

Kasos tyrimai

Plačiau aptarsime, kokie kasos tyrimai atliekami pas mus.

Alfa amilazės (AMYL) tyrimas

Sveiko žmogaus kraujyje ir šlapime randami du alfa amilazės izofermentai: kasos (P-AMYL) ir seilių liaukų (S-AMYL). Sergant ūminiu pankreatitu didžiajai daliai ligonių per pirmąsias 24 val. padidėja alfa amilazės koncentracija kraujyje. Maždaug penktadaliui sergančiųjų toks pokytis gali ir nepasireikšti. Alfa amilazės aktyvumas esant kasos uždegimui padidėja ne visada (ypač pasireiškus nekroziniam, lėtiniam pankreatitui ar jo paūmėjimui). Šio fermento aktyvumą mažina padidėjęs trigliceridų (TG) kiekis kraujyje.

Alfa amilazės aktyvumas taip pat padidėja sergant kasos ir smegenų vėžiu, tulžies takų ligomis, tymais, esant žarnų nepraeinamumui, seilių liaukų ar pilvaplėvės uždegimui, negimdiniam nėštumui, kai kuriems plaučių ir kiaušidžių navikams, kurie gamina amilazę, prakiurus skrandžio opai.

Bendros alfa amilazės tyrimas nėra itin jautrus ir informatyvus nustatant kasos patologijas. Jis specifiškas seilių liaukų uždegimui.

Lipazės (LIP) tyrimas

Lipazės tyrimas yra vienas informatyviausių nustatant ūminį pankreatitą. Esant tokiam susirgimui, dėl padidėjusio membranų pralaidumo į kraujotaką patenka daugiau lipazės. Daugiau šio fermento išskiriama sergant ir kitomis pilvo organų ligomis, kuomet pažeidžiama kasa. 

Pankreatinės alfa amilazės (P-AMYL) tyrimas

Pankreatinės amilazės tyrimas yra specifiškiausias ir jautriausias nustatant kasos uždegimą. Šio fermento kiekis padidėja tik esant kasos ir pilvaplėvės patologiniams procesams.

Užsiregistruokite kasos tyrimams „Antėja“ padaliniuose ir išsiaiškinkite tikrąsias kamuojančių negalavimų priežastis. Laukiame Jūsų, kad galėtume padėti!

D.U.K.

1. Kaip atliekamas kasos tyrimas?

Kasos fermentų tyrimas paprastai atliekamas imant kraujo mėginį iš venos. Apie tai, kaip jam pasiruošti, galite sužinoti prieš tai pasikonsultavę su mūsų specialistais.

2. Kiek kainuoja kasos kraujo tyrimai?

Tikslias visų tyrimų kainas galite rasti šio puslapio viršuje esančiame laukelyje.

3. Domina kasos tyrimai. Kaip galima jiems užsiregistruoti?

Užsiregistruoti tyrimams „Antėja“ klinikose galima internetu arba telefonu, pasirenkant sau patogiausią būdą.