Kasa yra ilga plokščia liauka, esanti už skrandžio viršutinėje pilvo dalyje. Ji išskiria fermentus, kurie palengvina maisto virškinimą, ir hormonus, kurie padeda reguliuoti tai, kaip organizmas apdoroja cukraus (gliukozės) apykaitą. Pankreatitas (kasos uždegimas) gali būti ūmus (atsirasti greitai) arba lėtinis – nuo to priklauso ir jo gydymas. Daugiau apie tokios ligos priežastis, simptomus, gydymą ir kitus aspektus galite sužinoti šiame mūsų tinklaraščio įraše.
Verta žinoti ne tik tai, kas yra pankreatitas, bet ir kaip jį atpažinti. Kasos uždegimo požymiai ir simptomai gali skirtis, priklausomai nuo jo tipo.
Ūminis pankreatitas pasireiškia tokiais požymiais ir simptomais kaip:
Lėtinio pankreatito simptomai ir požymiai apima:
Pastaroji gali reikšti malabsorbciją. Esant tokiai būklei žmogus negauna visų pagrindinių maistinių medžiagų, nes kasa neišskiria pakankamai virškinimo fermentų, reikalingų maisto suskaidymui.
Jaučiate nemalonius simptomus? Tuomet Jums gali būti reikalingi kasos tyrimai. Kreipkitės į „Antėja laboratorija“ specialistus ir pasirūpinkite savo sveikata!
Kasos uždegimas dažniausiai būna ūminis arba lėtinis. Ekstremaliais ūminio pankreatito atvejais jis gali būti nekrozinis ir baigtis mirtimi. Kaip gydyti kasos uždegimą, priklauso nuo jo simptomų.
1. Ūminis pankreatitas
Tai viena iš pagrindinių virškinimo trakto problemų, dėl kurios žmonės atsiduria ligoninėje. Ūmus kasos uždegimas paprastai prasideda labai staiga ir išnyksta per kelias dienas, kai pradedamas gydymas.
Suaugusieji tokia liga serga dažniau nei vaikai. Pagrindinė suaugusiesiems diagnozuojamo ūminio pankreatito priežastis – tulžies pūslės akmenys. Kartais ši liga gali išsivystyti į lėtinį kasos uždegimą. Tokia rizika ypač išauga tuomet, jei pacientas rūko ir vartoja alkoholį.
2. Lėtinis pankreatitas
Lėtinis kasos uždegimas yra tas, kuris nuolat pasikartoja arba pasireiškia ilgą laiką. Juo sergantiems žmonėms gali būti pažeista kasa arba pasireikšti kitos komplikacijos. Tokia ligos eiga gali pakenkti insuliną (kasos išskiriamą hormoną, kuris reguliuoja cukraus kiekį kraujyje) gaminančioms ląstelėms ir lemti cukrinį diabetą.
Didelę dalį lėtinio pankreatito atvejų sukelia ilgalaikis alkoholio vartojimas. Šią ligą taip pat gali lemti autoimuninės ir genetinės ligos, pavyzdžiui, cistinė fibrozė.
3. Nekrozinis pankreatitas
Tokia būklė reiškia kasos ląstelių mirtį ir gali išsivystyti pasireiškus sunkiam ūminiam pankreatitui, kai šis nėra gydomas. Uždegimas gali sukelti virškinimo fermentų prasiskverbimą į kasą, kas lemia jos audinio pažeidimą ir mirtį.
Siekiant diagnozuoti tokią būklę, atliekamas ultragarsinis tyrimas arba kompiuterinė tomografija. Taip pat gydytojas gali paimti negyvo audinio mėginį. Nustačius infekciją, pacientas turi vartoti antibiotikus, be to, gali tekti pašalinti negyvą kasos audinį.
Nekrozinis pankreatitas – žmogaus gyvybei pavojinga būklė, todėl pajutus bet kokius simptomus būtina kuo skubiau kreiptis į specialistus.
Pankreatitas atsiranda tada, kai virškinimo fermentai suaktyvėja dar būdami kasoje, ir taip dirgina jos ląsteles, sukelia uždegimą. Pakartotiniai ligos priepuoliai gali pažeisti kasą ir sukelti lėtinį pankreatitą. Taip pat gali susidaryti randinis audinys, dėl kurio prarandama kasos funkcija. Tokiu atveju padidėja virškinimo problemų ir diabeto atsiradimo rizika.
Sąlygos, galinčio sukelti pankreatitą:
Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP), procedūra, skirta tulžies akmenims gydyti, taip pat gali sukelti pankreatitą. Deja, tačiau kartais tokios ligos priežastis iš viso nenustatoma.
Veiksniai, didinantys kasos uždegimo riziką, yra tokie:
Norite pasikonsultuoti su specialistu? Dėmesingi ir savo darbą puikiai išmanantys „Antėja laboratorija“ gastroenterologai gali Jums padėti. Spauskite ant nuorodos ir susisiekite!
Pankreatitas gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant:
Laiku atlikti tyrimai gali padėti užkirsti kelią tokioms komplikacijoms. Rūpestingi „Antėja laboratorija“ gydytojai pacientams suteikia profesionalią pagalbą. Taigi, jeigu Jus domina virškinamojo trakto tyrimų programos, susisiekite!
Tiek ūminio, tiek lėtinio pankreatito gydymas dažniausiai atliekamas ligoninėje. Tam, kad kasa atsistatytų, pacientui per veną arba vamzdeliu, tiesiai į skrandį, gali būti tiekiami specialiai pritaikyti skysčiai ir maistinės medžiagos.
Skausmo suvaldymui gali būti naudojami vaistai nuo kasos uždegimo. Gydytojas taip pat gali paskirti dirbtinių virškinimo fermentų, jei pati liauka jų gamina nepakankamai. Dietos atnaujinimas ir tai, per kiek laiko praeina kasos uždegimas, priklauso nuo paciento būklės: kai kuriems pagerėja po poros dienų, kiti sveiksta ilgiau, 1–2 savaites.
Jeigu kiti gydymo būdai neveikia, pacientas gali būti operuojamas. Pavyzdžiui, diagnozavus tulžies akmenis, dažnai atliekamas tulžies pūslės šalinimas. Chirurgiškai gali būti pašalinamos ir pažeistos kasos dalys.
Jeigu Jums pasireiškė kasos uždegimas mityba yra ypač svarbi. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis mažai riebalų turintį maistą. Tai ypač aktualu žmonėms, sergantiems lėtiniu pankreatitu, nes jų kasos funkcija yra pažeista.
Sergant kasos uždegimu patariama apriboti tokius maisto produktus arba jų iš viso vengti:
Sergant pankreatitu rekomenduojama valgyti nedidelėmis porcijomis, rinktis produktus, kuriuose yra daug baltymų ir antioksidantų, gerti daug skysčių.
Nežinote, kaip gydyti kasos uždegimą? Susisiekite su „Antėja laboratorija“ specialistais ir užsiregistruokite vizitui. Kvalifikuoti gydytojai pasirūpins, kad pankreatito gydymas būtų sėkmingas.