Dantų plombavimas – patikimas ir veiksmingas dantų gydymo būdas. Pagrindinis šios procedūros tikslas – atkurti ir išsaugoti pažeistą danties struktūrą, užkertant kelią tolesniam gedimui ir grąžinant jo funkcionalumą. Dantų plombos padeda sustiprinti dantį, sumažinti jautrumą ir užkirsti kelią ėduonies (karieso) plitimui. Jos atlieka svarbų vaidmenį palaikant burnos sveikatą, suteikiant komfortą ir garantuojant sveiką bei estetišką šypseną.
Dantų plombavimas yra jų atkūrimo būdas, skirtas apsaugoti esamą danties nervą nuo galimo pažeidimo ir tolimesnių sunkesnių komplikacijų. Ši procedūra yra būtina, kai dantyje atsiranda kariozinė ertmė – skylutė..
Toks terapinis dantų gydymas yra labai dažnas. Net 80 proc. suaugusiųjų per visą gyvenimą bent kartą yra plombuotas dantis, o daugeliui – keletą kartų.
Štai pagrindiniai požymiai, reiškiantys, kad reikalingas dantų plombavimas:
Taigi, jei Jums atsirado tokie požymiai, būtinai užsiregistruokite vizitui pas odontologą. Laiku neužplombavus danties, kariozinė ertmė didėja ir atsiranda skausmas, o ilgai uždelsus – gali prireikti išrauti dantį. Anksti atliktas karieso gydymas padės išvengti šių pasekmių.
Plombos rūšis priklauso nuo to, iš kokios medžiagos ji pagaminta. Žemiau pateikiame pagrindines plombų rūšis ir jų savybes:
Jums funkciškai ir estetiškai tinkamiausias plombas parinks gydytojas odontologas.
Laikinosios plombos gali būti naudojamos tada, kai atliekamas dantų gydymas kelių vizitų metu. Dažniausiai tai – endodontinis gydymas, kuomet po pirminio danties kanalo išvalymo uždengiama pažeista danties ertmė. Tokiu būdu galima stebėti gydymo procesą ir užtikrinti, kad esant poreikiui jį būtų galima kuo lengviau užbaigti, atliekant pakartotinę procedūrą. Šios plombos taip pat gali būti naudojamos, kai būtina atidėti gydymą.
Laikinosios plombos gaminamos iš specialių medžiagų, kurios pasižymi hipoalerginėmis, stipriomis adhezinėmis ir rentgeno kontrastinėmis savybėmis.
ATKREIPIAME DĖMESĮ: laikinoji dantų plomba uždedama trumpam laikui, todėl labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų dėl jos priežiūros ir neatidėti gydymui užbaigti paskirto vizito. Laikina plomba yra pralaidi. Delsiant, danties ertmė tampa infekuota, todėl procedūrą tenka kartoti.
Visų pirma, jei reikia, atliekamas nuskausminimas. Pašalinęs pažeistus danties audinius, odontologas paruošia danties ertmę plombavimui. Procedūros metu plombinė medžiaga yra sluoksniuojama (kiekvienas jos sluoksnis kietinamas specialia lempa) ir taip atkuriama danties anatomija. Suformavęs plombą, odontologas pašalina jos perteklių, pritaiko atkurtą dantį prie sąkandžio, jį nupoliruoja.
Plombavimas dažniausiai atliekamas vieno vizito metu. Įprastai dantys plombuojami šviesoje kietėjančiomis kompozicinėmis medžiagomis, rečiau stiklojonomeriniais cementais. Tokiu būdu atkuriami tik santykinai nedideles ir vidutines ertmes turintys dantys. Norint atkurti labiau pažeistus dantis, rekomenduojamas jų protezavimas.
Domina efektyvus ir neskausmingas ėduonies gydymas, dantų plombavimas Vilniuje, Kaune ar Marijampolėje? Užsiregistruokite vizitui klinikoje „Antėja“ – čia Jūsų dantimis pasirūpins kvalifikuoti odontologai.
Priklausomai nuo situacijos, vieno danties plombavimas gali užtrukti nuo 30 min. iki 2 val.
Dantų plombavimas paprastai nėra skausmingas. Šiuolaikiniai nuskausminimo metodai leidžia užtikrinti, kad pacientas procedūros metu nejaustų jokio diskomforto.
Kai kurie pacientai gali jausti nedidelį diskomfortą ar jautrumą nuskausminamųjų injekcijos metu. Pradėjus veikti nuskausminamiesiems, dantis ir aplinkinė sritis turėtų būti visiškai nejautrūs, o ėduonies pažeistų danties audinių šalinimo ir plombos dėjimo procesas – neskausmingas.
Pacientui jaučiant didelį nerimą ar esant odontologinių ligų komplikacijoms, dantų plombavimas gali būti atliekamas su sedacija.
Kelias dienas po vizito gali būti jaučiamas dantų jautrumas. Todėl tuo metu reikėtų vengti šaltų ir karštų maisto produktų bei gėrimų.
Jei Jums buvo uždėta kompozicinė plomba, valgyti ir gerti galite iš karto po procedūros. Tačiau jeigu buvo naudoti nuskausminamieji, visų pirma, turėtumėte palaukti, kol praeis jų poveikis.
Plombas reikia prižiūrėti taip pat, kaip ir savo natūralius dantis. Dantis reikėtų valyti bent du kartus per dieną (ryte ir vakare), taip pat naudoti tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlį.
Po dantų plombavimo rekomenduojama kas pusę metų atlikti profesionalią burnos higieną ir atvykti profilaktinei patikrai pas odontologą.
Po plombavimo gana dažnai jaučiamas tam tikras dantų jautrumas ar lengvas diskomfortas. Šis jautrumas paprastai yra laikinas ir turėtų išnykti per kelias dienas ar porą savaičių. Kelios priežastys, kodėl jis gali atsirasti:
Dažniausiai bet koks jautrumas ar diskomfortas po plombavimo yra normali gijimo proceso dalis ir turėtų praeiti savaime. Tačiau jei skausmas yra stiprus ar tęsiasi ilgesnį laiką, būtinai kreipkitės į savo odontologą, kad būtų atliktas plombos įvertinimas ir imtasi reikiamų priemonių.
Dantų plombavimo kaina Vilniuje, Kaune ar kitame mieste paprastai priklauso nuo plombos medžiagos ir gydomos ertmės dydžio.
Vidutiniškai plombos tarnauja nuo 5 iki 10 metų. Tačiau tinkamai prižiūrint dantis, jos gali išlaikyti net ir 15 metų ar ilgiau.
Svarbu turėti omenyje, kad plombos ilgaamžiškumui įtakos taip pat turi:
Jei turite seniai plombuotų dantų, rekomenduojame apsilankyti pas odontologą, kad šis įvertintų jų būklę ir, esant poreikiui, plombas atnaujintų.
Ši paslauga teikiama „Antėja“ klinikose Vilniuje, Kaune ir Marijampolėje. Nesvarbu, Jus domina dantų plombavimas Kaune ar kitame minėtame mieste, – pas mus visuomet sulauksite profesionalios pagalbos.