Inkstų echoskopija – greitas, patikimas ir neskausmingas tyrimas, kurio metu naudojami žmogui nekenksmingi ultragarso spinduliai. Jį atliekant, galima įvertinti inkstų būklę, išsiaiškinti jų skausmo priežastis. Inkstų tyrimas ultragarsu padeda aptikti cistas, akmenis, gerybinius auglius, vėžį. Daugiau apie tai, kada atliekama inkstų echoskopija ir kaip jai pasiruošti, pasakojame žemiau tekste.
Kada atliekamas inkstų tyrimas ultragarsu?
Šis tyrimas suteikia išsamų vaizdą apie inkstų dydį, formą ir išsidėstymą. Gydytojas gali jį paskirti, jei įtaria tokias problemas kaip:
- Inkstų, šlapimtakių akmenys;
- infekcija inkstuose ir aplink juos;
- hidronefrozė;
- cistos;
- navikas;
- abscesas;
- įvairios inkstų anomalijos;
- kitos patologijos.
Inkstų tyrimas ultragarsu taip pat gali būti atliekamas siekiant padėti įstatyti kateterį ar adatas, naudojamas biopsijai arba skysčių nutekėjimui iš cistos ar absceso. Be to, ši procedūra leidžia įvertinti inkstų kraujotaką, nes vaizdas matomas realiu laiku.
Inkstų ultragarsinį tyrimą reguliariai atlikti rekomenduojama visiems 40 metų amžiaus ir vyresniems pacientams, taip pat tiems, kuriems jau buvo rasti pakitimai, ar pajutusiems pirmuosius sutrikimų simptomus. Inkstų echoskopiją Kaune ir Vilniuje esančiose „Antėja“ klinikose atlieka patyrę vidaus ligų gydytojai-echoskopuotojai. Užsiregistruoti šiam tyrimui galite ir internetu.
Inkstų ligos
Pagrindinės inkstų ligos yra šios:
- Inkstų akmenys – viena dažniausių inkstų patologijų. Inkstuose esantys akmenys gali ilgai nesukelti jokių simptomų, todėl pacientai net neįtaria, kad jų turi. Tačiau, kai akmuo pajuda, pasireiškia stiprus skausmas juosmens srityje, kuris plinta į pilvo apačią, kirkšnį. Taip pat atsiranda dažnas noras šlapintis, o šlapinantis juntamas nemalonus pojūtis. Siekiant diagnozuoti tokią būklę, atliekamas šlapimo tyrimas, inkstų echoskopija, kompiuterinė tomografija, o kartais ir rentgenologinis tyrimas.
- Ūmus inkstų geldelių uždegimas (pielonefritas) – infekcinė inkstų liga, labiau būdinga moterims. Ji pasireiškia skausmu nugarinėje juosmens dalyje, karščiavimu, šaltkrėčiu. Kartais atsiranda pykinimas, vėmimas, pasikeičia šlapimo spalva, atsiranda nemalonus jo kvapas. Esant tokiai būklei, būtina kreiptis į gydytoją, kuris paskirtų specifinį antibakterinį gydymą.
- Ūmus inkstų nepakankamumas – inkstų funkcijos sutrikimas, kuris paprastai išsivysto mažiau nei per kelias dienas. Jo požymiai ir simptomai gali būti šlapimo kiekio sumažėjimas, skysčių susilaikymas, aukštas kraujo spaudimas, nereguliarus širdies plakimas, dusulys, krūtinės skausmas ar spaudimas, nuovargis, pykinimas, silpnumas, sumišimas, traukuliai. Juos pajutus, reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją arba skubios pagalbos skyrių. Kai kuriais atvejais ūmus inkstų nepakankamumas gali nesukelti jokių požymių ar simptomų ir būti nustatomas atlikus laboratorinius tyrimus dėl kitos priežasties.
- Lėtinės inkstų ligos – joms priskiriama inkstų akmenligė, lėtinis inkstų uždegimas, policistozė, glomerulonefritas, nefropatija ir kitos ligos, kuriomis sergant ilgainiui vystosi lėtinis inkstų nepakankamumas. Šias ligas dažniausiai sunku pastebėti, nes jos nesukelia jokių simptomų arba šie būna nespecifiniai, tokie kaip pajuodę ir patinę paakiai, blyški oda, mieguistumas, nuovargis, besivystanti mažakraujystė, osteoporozė. Ligai pažengus, sumažėja skysčių išskyrimas iš organizmo, atsiranda patinimų, pakyla kraujospūdis.
- Inkstų vėžys – dažniausiai juo suserga vyresni nei 60 metų amžiaus žmonės, dažniau vyrai nei moterys. Ankstyvosiose stadijose ši liga retai sukelia požymius ar simptomus. Jai pažengus, šlapime gali atsirasti kraujo, pasireikšti besitęsiantis skausmas nugaroje ar šone, apetito praradimas, nepaaiškinamas svorio kritimas, nuovargis, trumpalaikis karščiavimas. Inkstų vėžio rūšių yra keletas, tačiau labiausiai paplitusi – inkstų ląstelių karcinoma.
Inkstų ligos gali būti labai pavojingos. Todėl, pastebėjus bet kokius jų požymius ar simptomus, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją ir pasikonsultuoti. Laiku atlikti inkstų tyrimai gali padėti anksti diagnozuoti ligą ir pradėti ją gydyti.
Kaip pasiruošti inkstų echoskopijai?
Atliekant inkstų echoskopiją, šlapimo pūslė turi būti pilna. Todėl prieš tai patariama išgerti daug skysčių ir nesišlapinti. Taip pat bent 6 val. prieš tyrimą patariama nevalgyti.
Jeigu Jums reikalingas inkstų tyrimas ultragarsu, jį atlikti galite „Antėja“ klinikose. Jose dirbantys specialistai kiekvienam pacientui skiria ypatingą dėmesį, o tai leidžia užtikrinti ne tik aukščiausią paslaugų kokybę, bet ir geriausią patirtį. Paslaugūs gydytojai profesionaliai pakonsultuos apie tyrimą ultragarsu, jo kainą ir atsakys į visus kitus rūpimus klausimus.