Mūsų kūne gyvenančios bakterijos, grybeliai, virusai ir kiti patogenai gali sukelti ligas. Užsikrėsti jais galima ir nuo kitų žmonių, gyvūnų ar užteršto maisto. Infekcinių ligų diagnostika ir gydymas gali būti pakankamai sudėtingi. Apie dažniausias infekcines ligas ir kada vertėtų pasikonsultuoti su šios srities specialistu, pakalbėsime plačiau.
Kas yra infektologija?
Infektologija – mokslas apie būkles, kurias sukelia patogenų (bakterijų, virusų, parazitų ar grybelių), kurie vėliau dauginasi ir daro žalą organizmui, invazija į žmogaus kūną. Infekcinių ligų gydytojai išmano, kaip žmogus gali susirgti infekcinėmis ligomis, ir kokių tyrimų reikia joms diagnozuoti. Jie paskiria vaistus, tinkamus virusinei, bakterinei, parazitinei ar grybelinei infekcijai gydyti.
Pagrindinės infekcinės ligos
Dažniausios infekcinės ligos yra:
- Erkinis encefalitas (EE) – sunki virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. EE sukelia erkinio encefalito virusas. Šiai infekcijai būdingi liekamieji reiškiniai, kurie gali sukelti invalidumą.
- Laimo liga (LL) – infekcinė liga, kuri gali sukelti įvairių organų ir sistemų pažeidimą. Ją sukelia erkių platinamos bakterijos.
- AIDS – įgytas imunodeficito sindromas, kuris pasireiškia įvairiomis infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis. Jį sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV).
- Geltonoji karštligė (geltonasis drugys) – uodų pernešama virusinė liga, paplitusi Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse. Ją sukelia geltonosios karštligės virusas, pavojingas žmonėms ir beždžionėms.
- Maliarija – gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia keturių rūšių pirmuonys – plazmodijai. Ji plačiai paplitusi Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos valstybėse. Paprastai maliariją perneša uodai.
- Dizenterija (šigeliozė) – ūmi infekcinė liga, kurią sukelia šigelių grupės bakterijos. Ji paprastai pasireiškia viduriavimu, dažnai su kraujo priemaišomis, karščiavimu, spazminiais pilvo skausmais.
- Rotavirusinė infekcija – žarnyno infekcija, kurią sukelia rotavirusai. Ji pasireiškia vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Rotavirusinei infekcijai būdingas sezoniškumas, susirgimų skaičius padidėja šaltuoju metų laiku.
- Herpesvirusinė infekcija (herpesas, pūslelinė) – infekcija, kurią sukelia Herpes simplex virusas (HSV). Išskiriami du jos tipai. Pirmojo tipo herpesas dažniausiai pažeidžia burnos ir lūpų gleivinę, o antrojo – genitalijas, odą apie išeinamąją angą.
- Salmoneliozė – ūminė žarnyno infekcija, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Ji pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Ligos simptomai dažniausiai atsiranda po 12–72 val. nuo užsikrėtimo.
- Stabligė – ūmi infekcinė nervų sistemos liga, pasireiškianti įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Ją sukelia Clostridium tetani bakterija, kuri plačiai paplitusi gamtoje, taip pat yra randama gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Į žmogaus organizmą patekusi per burną, ši bakterija ligos nesukelia. Grėsmė susirgti atsiranda tada, kai Clostridium tetani ar jos sporos patenka į žaizdą, ypač gilią durtinę.
- Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (TM). Ji plinta oro lašeliniu būdu . Pagrindinis TM šaltinis yra atvira plaučių tuberkuliozės forma sergantis žmogus. Negydant, ši liga gali būti mirtina.
- Virusinis hepatitas (A, B,C, D ir E) – sisteminė infekcinė liga, pažeidžianti parenchimines kepenų ląsteles, kurios degeneruoja ir atrofuojasi.
Bet kuri iš šių ligų gali būti labai pavojinga, pajutus pirmuosius simptomus labai svarbi teisinga diagnozė ir laiku skirtas gydymas. Todėl susirgus gali tekti nedelsiant apsilankyti infekcinių ligų klinikoje. Profesionalios pagalbos galite sulaukti ir „Antėja“ klinikoje. Susisiekite ir užsiregistruokite vizitui pas patyrusius mūsų specialistus.
Daugiau informacijos apie infekcines ligas ir jų simptomus galite rasti čia.
Kada rekomenduojama infektologo konsultacija?
Šeimos gydytojas gali nukreipti pas infekcinių ligų gydytoją, kai reikia pagalbos atpažįstant specifinius ligų simptomus ir jas diagnozuojant, taip pat, kai reikia specialaus gydymo. Infektologo pagalba gali būti reikalinga atsiradus stipriam arba nepaaiškinamos kilmės karščiavimui, sergant lėtinėmis infekcinėmis ligomis.
Infektologija – ypač svarbi kovojant su mikroorganizmų sukeliamomis ligomis. Teko su jomis susidurti? Tuomet infekcinių ligų gydytojas – specialistas, su kuriuo verta pasikonsultuoti. Užsiregistruokite jo konsultacijai „Antėja“ klinikoje.