Gastritas (skrandžio uždegimas): viskas apie jį - "Antėja laboratorija"

Gastritas

Gastritas (skrandžio uždegimas): ką verta žinoti?

Gastritas reiškia bet kokią būklę, susijusią su skrandžio gleivinės uždegimu. Jis gali būti ūminis arba lėtinis, t. y. pasireikšti staiga arba trukti ilgiau. Skirtingus uždegimo tipus sukelia skirtingi veiksniai. Apie šios ligos simptomus, priežastis, gydymą ir dar daugiau – šiame mūsų įraše.

Gastrito simptomai

Gastritas gali būti atpažįstamas iš tokių požymių ir simptomų kaip:

  • graužiantis ar deginantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje, kuris gali sustiprėti arba susilpnėti valgant ir/ar pavalgius;
  • pykinimas;
  • vėmimas;
  • žagsulys;
  • pilnumo jausmas viršutinėje pilvo dalyje po valgio.

Jeigu pasireiškia erozinis gastritas simptomai ir požymiai gali būti tokie:

  • juodos, deguto spalvos išmatos;
  • vėmimas krauju arba mase, primenančia kavos tirščius.

Net ir sergant gastritu, nebūtinai pasireiškia specifiniai simptomai, tokie kaip skrandžio skausmas. Todėl norint diagnozuoti šią ligą turi būti atliekami diagnostiniai tyrimai.

Gastrito priežastys

Jeigu skrandžio gleivinė yra silpna, virškinimo sultys gali jai pakenkti ir lemti uždegimą.

Dar viena priežastis, dėl kurios atsiranda gastritas, yra virškinimo trakto infekcija. Dažniausiai ją sukelia Helicobacter pylori skrandžio bakterija, kuri pažeidžia skrandžio gleivinę. Tokią infekciją paprastai perduoda kitas žmogus, tačiau ja taip pat galima užsikrėsti per užterštą maistą ar vandenį. Atlikus tyrimą, kuriam galima užsiregistruoti paspaudus ant prieš tai pateiktos nuorodos, įvertinama, ar pacientas neturi Helicobacter pylori bakterijos.

Kad ir kokių priežasčių būtų nulemtas skrandžio uždegimas, jo gydymas yra būtinas. Kvalifikuoti „Antėja laboratorija“ gastroenterologai gali suteikti profesionalią pagalbą. Taigi, jeigu Jums pasireiškė skrandžio skausmas arba kiti simptomai, nedvejodami kreipkitės!

Rizikos veiksniai

Veiksniai, didinantys riziką susirgti gastritu:

  • Bakterinė infekcija. Nors Helicobacter pylori infekcija yra viena iš labiausiai paplitusi tarp žmonių visame pasaulyje, tik kai kuriems ja sergantiems pasireiškia gastritas ar kiti viršutinio virškinimo trakto sutrikimai. Gydytojai mano, kad pažeidžiamumas šiai bakterijai gali būti paveldimas arba nulemtas gyvenimo būdo, pavyzdžiui, rūkymo ir dietos.
  • Reguliarus skausmą malšinančių vaistų vartojimas. Dažnas vaistų, tokių kaip aspirinas ar ibuprofenas vartojimas yra dar viena priežastis, kodėl gali atsirasti ūminis arba lėtinis gastritas. Taip yra todėl, nes sumažėja pagrindinės medžiagos, padedančios išsaugoti skrandžio gleivinę.
  • Vyresnis amžius. Vyresniems žmonėms būdinga didesnė gastrito rizika, nes skrandžio gleivinė su amžiumi plonėja. Dėl šios priežasties jie dažniau suserga H. pylori infekcija ar autoimuniniais susirgimais nei jaunesni žmonės.
  • Pernelyg didelis alkoholio vartojimas. Alkoholis gali dirginti ir ardyti skrandžio gleivinę, todėl šis organas tampa labiau pažeidžiamas virškinimo sultims. Pernelyg didelis alkoholio vartojimas – viena iš priežasčių, kodėl atsiranda ūminis gastritas.
  • Stresas. Didelis stresas dėl operacijos, traumos, nudegimų ar sunkių infekcijų taip pat gali sukelti ūminį gastritą.
  • Paties žmogaus kūnas atakuojantis skrandžio ląsteles. Kitaip ši būklė vadinama autoimuniniu gastritu. Jis atsiranda tada, kai kūnas pats pradeda pulti skrandžio gleivinės ląsteles. Autoimuninis gastritas dažniau pasireiškia žmonėms, kurie turi kitų autoimuninių susirgimų, įskaitant Hašimoto ligą ir pirmo tipo cukrinį diabetą. Šio tipo cukrinis diabetas gali būti susijęs ir su vitamino B12 trūkumu.
  • Kitos ligos ir būklės. Gastritas gali būti susijęs su kitomis organizmo ligomis, tokiomis kaip AIDS, Krono liga ir parazitinės infekcijos.                         

Skrandžio uždegimas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių. Norint juos suvaldyti dažniausiai reikia tiek paties paciento sąmoningumo, tiek specialistų pagalbos. Vienas iš būdų anksti pastebėti pirmuosius gastrito simptomus – virškinamojo trakto tyrimų programos. Apie galimybę jas atlikti „Antėja laboratorija“, galite sužinoti paspaudę ant nuorodos.

Kaip gydyti gastritą?

Gastrito gydymas priklauso nuo jo priežasties. Jeigu ši būklė yra sukelta nesteroidinių vaistų, skirtų uždegimui mažinti, gali būti pasitelkiami specialūs vaistai nuo gastrito. Uždegimo, sukelto Helicobacter pylori gydymas paprastai apima antibiotikų, kurie naikina bakterijas, vartojimą.

Gastrito gydymas taip pat gali apimti:

Protonų siurblio inhibitorius (PSI)

Vaistai nuo gastrito, vadinami protonų siurblio inhibitoriais, blokuoja skrandžio rūgštį gaminančias ląsteles. Bendri protonų siurblio inhibitoriai yra:

  • omeprazolas;
  • lansoprazolas;
  • ezomeprazolas.

Verta pabrėžti, kad tokie vaistai nuo skrandžio uždegimo neturėtų būti vartojami ilgai ir ypač didelėmis dozėmis. Kitu atveju jie gali padidinti stuburo, klubo ir riešo lūžių, taip pat inkstų nepakankamumo riziką.

Rūgštingumą mažinantys vaistai

Dažniausiai tai famotidinas. Sumažindami rūgšties, išsiskiriančios į virškinimo traktą kiekį, šie vaistai nuo gastrito malšina jo sukeliamą skausmą ir leidžia išgydyti skrandžio gleivinę.

Antacidiniai vaistai

Šie vaistai gali neutralizuoti skrandžio rūgštį ir paprastai yra skiriami siekiant sumažinti skausmą, kurį sukelia gastritas. Tiesa, kai kurie iš jų gali lemti viduriavimą arba vidurių užkietėjimą. Pasireiškus tokiems šalutiniams simptomams būtina pasitarti su gydytoju.

Probiotikai

Įrodyta, kad probiotikai gali padėti papildyti žarnyno mikroflorą ir gydyti skrandžio opas. Tačiau nėra iki galo ištirta, kad jie veiktų rūgšties sekreciją.

Jeigu Jums pasireiškė skrandžio skausmas, tai dar nebūtinai reiškia gastritą. Tačiau pajutus ir kitus anksčiau minėtus simptomus, verta imtis veiksmų. Konsultacijos metu gastroenterologas gali diagnozuoti sutrikimų priežastis ir paskirti tikslingą gydymą. Jei norite sužinoti, kokie virškinimo sutrikimai yra dažniausi, tai galite padaryti paspaudę ant pateiktos nuorodos.

Skrandžio uždegimas: ką valgyti?

Tam tikrų maisto produktų vartojimas ir vengimas gali padėti valdyti skrandžio gleivinės uždegimo simptomus. Taigi, ko negalima valgyti, kai skauda skrandį dėl gastrito? Paprastai tokiu atveju rekomenduojama vengti kepto, aštraus ir labai rūgštaus maisto. Kartais skrandžio uždegimas gali būti nulemtas alergijos. Tuomet reikėtų vengti ją sukeliančio maisto.

Produktai, galintys dirginti skrandį ir sukelti jo uždegimą:

  • alkoholis;
  • kava;
  • rūgštus maistas, pavyzdžiui, pomidorai ir kai kurie vaisiai;
  • vaisių sultys;
  • riebus maistas;
  • keptas maistas;
  • gazuoti gėrimai;
  • aštrus maistas.

Kai kuriems žmonėms uždegimo simptomus gali palengvinti:

  • daug skaidulų turintys maisto produktai (neskaldyti grūdai, vaisiai, daržovės ir pupelės);
  • neriebus maistas (žuvis, liesa mėsa, daržovės);
  • mažu rūgštingumu pasižymintys maisto produktai (daržovės, pupelės, negazuoti ir kofeino neturintys gėrimai).

Remiantis patikimų šaltinių duomenimis, probiotikai gali padėti išspręsti Helicobacter pylori bakterijos sukeliamas skrandžio problemas. Būtent ši skrandžio bakterija yra laikoma dažniausia gastrito priežastimi. Todėl, jeigu dėl jos pasireiškė skrandžio uždegimas, rekomenduojama vartoti daugiau probiotikų turinčių maisto produktų, tokių kaip:

  • natūralus jogurtas;
  • kombučia (arbatos grybas);
  • rauginti kopūstai ir panašiai.

Sergant gastritu patariama valgyti mažesnėmis maisto porcijomis. Kai kuriais atvejais dėl šios ligos gali suprastėti organizmo gebėjimas pasisavinti geležį ar vitaminą B12. Tuomet gastrito dieta turėtų apimti ir jų turinčių maisto produktų arba papildų, kuriuos paskirti privalo gydytojas (papildų forma labai svarbi), vartojimą.

Jeigu Jums diagnozuotas ūminis ar lėtinis gastritas mityba, be abejonės, turėtų būti subalansuota. Skauda skrandį, tačiau dar nebuvote pas specialistus? Apsilankykite „Antėja laboratorija“ ir užkirskite kelią rimtoms komplikacijoms. Kiekvienu pacientu dėmesingai besirūpinantys gydytojai gali Jums padėti!