Storosios žarnos tyrimas – kolonoskopija - "Antėja laboratorija"

Storosios žarnos tyrimas – kolonoskopija

Kolonoskopija – svarbus endoskopinis tyrimas, leidžiantis įvertinti storosios žarnos būklę ir anksti nustatyti galimus sutrikimus ar ligas. Natūralu, jog planuojant jį atlikti, gali kilti įvairių klausimų, susijusių su procedūros eiga, pasiruošimu, rizikos veiksniais ir pan. Plačiau apie tai pasakojame toliau tekste.

Kas yra kolonoskopija?

Kolonoskopija – tai tyrimas, kuomet naudojant endoskopą yra apžiūrima storoji žarna. Kolonoskopija gali būti atliekama su nejautra arba be jos. Šios procedūros metu gali būti tik apžiūrima storoji žarna arba atliekami papildomi veiksmai, pavyzdžiui, paimami audinio gabalėliai ištyrimui (biopsija), stabdomas kraujavimas, pašalinami augliai ar kt.

Kada / kodėl reikalinga kolonoskopija?

Storosios žarnos tyrimai dažniausiai skiriami asmenims, kuriems pasireiškia tokie simptomai:

  • kraujavimas iš žarnyno, 
  • nepaaiškinamas svorio kritimas, 
  • nepaaiškinama geležies stokos mažakraujystė,
  • nepaaiškinami pilvo skausmai,
  • nepraeinantis viduriavimas, 
  • pastovus vidurių užkietėjimas.

Žarnyno kolonoskopija taip pat gali būti atliekama asmenims, kuriems pagal storosios žarnos (kolorektalinio) vėžio prevencijos programą buvo gautas teigiamas slapto kraujavimo testo atsakymas arba yra atliekami kontroliniai tyrimai po atliktos polipektomijos (polipų šalinimo) ar operacinio storosios žarnos vėžio gydymo. 

Kolonoskopijos tyrimas taip pat gali būti rekomenduojamas kaip kitų gastroenterologinių sutrikimų, tokių kaip uždegiminė žarnyno liga, diagnostikos ir stebėjimo dalis. Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl derėtų konsultuotis su gydytoju, kuris įvertintų konkretaus asmens būklę ir nustatytų optimalų tyrimo laiką bei dažnumą.

Kaip pasiruošti kolonoskopijai?

Tinkamas pasiruošimas kolonoskopijai garantuoja ne tik sklandesnę tyrimo eigą, bet ir lengvesnius nemalonius simptomus po tyrimo. Todėl tinkamai pasiruošti tyrimui – labai svarbu. Jei vartojate kokius nors žemiau nepaminėtus vaistus, maisto papildus, dėl jų vartojimo prieš tyrimą būtinai pasitarkite su gydytoju.

Kolonoskopijos tyrimas atliekamas asmenims, esantiems 50–74 metų amžiaus bei draustiems privalomuoju sveikatos draudimu, šeimos gydytojui išrašius siuntimą po teigiamo slapto kraujavimo išmatose testo (iFOBT) rezultatų.

Laikotarpis Pasiruošimo informacija
5–7 dienos iki tyrimo Nebegalima vartoti papildų su geležimi, kraujo krešėjimą mažinančių vaistų. Jei tokius vaistus vartojate nuolat – pasitarkite su gydytoju dėl jų nutraukimo ar pakeitimo kitais.
5 dienos iki tyrimo Nebegalima valgyti termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių. Taip pat įvairių sėklų, riešutų (įskaitant uogienes, džemus, kruopų košes, duonos gaminius su grūdais ir sėklomis). Negalima vartoti visų violetinės ir raudonos spalvos maisto ir gėrimų.
1 para iki tyrimo Galima suvalgyti lengvus pusryčius (pvz., virtas kiaušinis ar jogurtas be priedų, baltos duonos riekė be sėklų). Likusią dienos dalį galima gerti skysčius, tačiau valgyti – nebegalima.
Gerti galima skaidrius ir permatomus skysčius: vandenį, nestiprią arbatą, obuolių sultis, skaidrius gaiviuosius gėrimus, sultinį be priedų. Taip pat galima čiulpti ledinukus ir valgyti želė be priedų. Negalima gerti alkoholio, pieno, vaisių kokteilių, nepermatomų gėrimų, sultinio su tirščiais, taip pat raudonos ir violetinės spalvos gėrimų.
Leidžiamų skysčių galima gerti be apribojimų, kad jaustumėtės gerai. Įprastai žmogus išgeria iki 2 l per parą.
Taip pat likus parai iki tyrimo yra pradedami gerti vaistai žarnynui valyti. Pasikonsultavę su vaistininku įsigykite tam skirto preparato ir laikykitės nurodymų, esančių pakuotės viduje. Atminkite, kad įprastai žarnynui išvalyti skirti vaistai pradedami gerti apie 16–17 val., kai tyrimas atliekamas kitą dieną. Jei tyrimas atliekamas iki 12 val. dienos, visą valymo preparato kiekį sugerkite nuo 16–17 val. iki vakaro. Jei tyrimas atliekamas po 12 val. – maždaug trečdalį porcijos pasilikite tyrimo dienos rytui.
   Tyrimo diena Tyrimo dieną vaistai žarnynui valyti turėtų būti baigiami gerti likus 4–6 val. iki tyrimo. Įprasti vaistai (jei gydytojas leido juos vartoti tyrimo dieną), turi būti užgeriami minimaliu skysčio kiekiu (vienu gurkšniu).
Jei kolonoskopija atliekama suteikus nejautrą – 6 valandos iki tyrimo NEGALIMA GERTI visiškai nieko. Taip pat tokiu atveju atlikti tyrimo reikia atvykti su lydinčiu asmeniu, kuris galėtų Jus palydėti namo. Tą dieną negalima pačiam vairuoti, dirbti su mechanizmais, nerekomenduojama pasirašinėti svarbių dokumentų.
 
Pasiruošimo kolonoskopijai atmintinę galite pamatyti čia: LT, EN, RU.

Kaip atliekamas kolonoskopijos tyrimas?

Tyrimo metu į storąją žarną yra įvedamas lankstus prietaisas – endoskopas. Taip pat pučiamas oras, žarna ištempiama ir sutraukiama, kad būtų galima ją gerai apžiūrėti. Todėl tyrimo metu gali būti jaučiamas diskomfortas, pilvo pūtimas, spazmai, pykinimas, silpnumas. Šie simptomai gali išlikti dar dieną po tyrimo. Jie nėra pavojingi ir praeina savaime.

Į ką atkreipti dėmesį po kolonoskopijos (rizikos veiksniai)?

Itin rimtos kolonoskopijos komplikacijos yra retos. Jos įvyksta vidutiniškai 2 iš 1000 pacientų. Viena tokių – žarnos sienos įplyšimas. Tokiu atveju dažniausiai reikia operacijos.

Dažnesnė komplikacija – kraujavimas. Ji dažniausiai pasireiškia tada, kai pašalinamas auglys ar atliekama biopsija.

Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei po kolonoskopijos tyrimo:
  • atsirado stiprus pilvo skausmas;
  • negalite išsituštinti;
  • neišeina dujos;
  • pradėjote karščiuoti;
  • pradėjote vemti;
  • gausiai kraujuojate ar kraujuojate ilgiau nei kelias dienas.

Jei norėtumėte gauti platesnę ir patikimą informaciją įvairiais su šiuo tyrimu susijusiais klausimais (kada skiriama kolonoskopija, kaip ji atliekama ar pan.), Jus mielai pakonsultuos patyrę „Antėja“ klinikos gydytojai.

DUK

Ar kolonoskopijos tyrimas yra skausmingas?

Kolonoskopinis tyrimas gali būti skausmingas. Skausmingumo laipsnis priklauso nuo tiriamojo žarnyno anatomijos – esamų žarnų vingių ir kilpų, kurias gali būti sunkiau praeiti. Endoskopo judėjimą žarnomis gali apsunkinti ir po pilvo ertmės operacijų susidariusios sąaugos. Todėl žarnyno kolonoskopija dažnai atliekama su narkoze (bendra nejautra).

Ar atliekate kolonoskopiją su narkoze?

Taip, „Antėja“ klinikoje atliekama kolonoskopija su narkoze.

Kiek laiko trunka kolonoskopija?

Paprastai žarnyno kolonoskopija trunka nuo 15 iki 60 minučių.

Kaip dažnai reikėtų atlikti kolonoskopiją?

Kolonoskopijos dažnumas priklauso nuo Jūsų amžiaus, sveikatos būklės ir šeimos istorijos. Paprastai asmenims, kurie yra 50 metų ar vyresni, tikslinga atlikti kolonoskopiją kas 10 metų, tačiau gydytojas gali paskirti kitokį dažnumą, atsižvelgdamas į individualius veiksnius.

Nuo ko priklauso kolonoskopijos kaina?

Storosios žarnos tyrimo kaina gali skirtis priklausomai nuo procedūros sudėtingumo ir to, ar yra taikoma narkozė.

Kokiuose miestuose yra atliekamas kolonoskopijos tyrimas?

Storosios žarnos tyrimas „Antėja“ klinikoje atliekamas Vilniuje ir Klaipėdoje. 

Aktuali greita ir patikima žarnyno kolonoskopija Klaipėdoje arba Vilniuje? Užsiregistruoti šiam tyrimui „Antėja“ klinikoje galite telefonu. O jei jau esate atlikę pas mus tyrimus ir turite prisijungimo duomenis prie savitarnos, registruotis galite ir internetu.

Ar kolonoskopijos tyrimui reikalingas siuntimas?

Siuntimas reikalingas tuomet, jei esate vyresni nei 50 metų ir pagal storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą atliko tyrimo dėl slapto kraujavimo (iFOB) atsakymas yra teigiamas. Kitais atvejais siuntimas nereikalingas.

„Antėja“ klinikoje gali būti atliekama tiek kolonoskopija be siuntimo, tiek kolonoskopija su siuntimu Vilniuje ir Klaipėdoje.