Tirotropinis hormonas (tirotropinas / TSH) – skydliaukės hormonų gamybą ir išsiskyrimą reguliuojantis hormonas. Tai vienas pagrindinių skydliaukės funkcijos rodiklių, leidžiantis įvertinti bendrą jos būklę. Aptikus pakitimų, tyrimą reikia atlikti reguliariai. Padidėjusios tirotropinio hormono reikšmės rodo nepakankamą skydliaukės funkciją (hipofunkciją), o sumažėjusi reikšmė – skydliaukės funkcijos padidėjimo (hiperfunkcijos) rodiklis. Esant tiroiditui – rodiklis gali būti normalus.
Tirotropinis hormonas (TSH) stimuliuoja tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3) sekreciją organizme. Jį gamina priekinė hipofizės dalis. TSH tyrimas atliekamas pirminei skydliaukės ligų diagnostikai, po jos chirurginio pašalinimo ir taikant gydymą L-tiroksino preparatais.
Verta pastebėti, kad naujagimiams iki 4 parų amžiaus TSH koncentracija yra žymiai didesnė nei įprastai. Todėl TSH tyrimas, įtariant įgimtą skydliaukės patologiją, turėtų būti atliekamas praėjus 4 paroms po gimimo. Senatvėje TTH koncentracija palaipsniui didėja.
Jeigu TSH kiekis yra padidėjęs, tai gali reikšti tokius sveikatos sutrikimus:
Atlikus papildomus tyrimus, galima nustatyti tikslias sveikatos sutrikimus sukėlusias priežastis.
Jei TSH kiekis kraujyje yra sumažėjęs, tai gali reikšti:
Kaip ir prieš tai aptartu atveju, taip ir šiuo, siekiant nustatyti tikslią diagnozę, dažniausiai reikia atlikti papildomus tyrimus.
Tai galima padaryti „Antėja“, kurioje dirbantys specialistai puikiai išmano savo darbą ir nuoširdžiai rūpinasi kiekvienu pacientu. Spustelėję ant nuorodos rasite mūsų klinikų ir procedūrinių kabinetų adresus visoje Lietuvoje.
1. Kam naudojamas TTH tyrimas?
TTH kraujo tyrimas atliekamas, siekiant įvertinti skydliaukės veiklą.
2. Kada ir kodėl reikalingas toks tyrimas?
TTH kraujo tyrimas gali būti reikalingas pajutus hipertirozės (skydliaukė išskiria per daug hormonų) arba hipotirozės (skydliaukė išskiria per mažai hormonų) simptomus.
Hipertirozės simptomai gali būti:
Pajutus tokius simptomus turėtų būti atliekamas TTH tyrimas, kuriam galite užsiregistruoti ir „Antėja laboratorija“.
Hipotirozės požymiai gali būti tokie:
TTH kraujo tyrimas padeda išsiaiškinti tokių sveikatos sutrikimų priežastis.
3. Kaip pasiruošti šiam tyrimui?
Plačiau apie pasiruošimą šiam ir kitiems tyrimams galite paskaityti paspaudę čia.
4. Kaip atliekamas TTH tyrimas nevalgius?
Sveikatos priežiūros specialistas paima nedidelį kraujo kiekį iš paciento venos, naudodamas mažą adatą. Tokia procedūra paprastai trunka mažiau nei 5 min.
5. Kokia yra TTH norma kraujyje?
Kai vertinamas tirotropinis hormonas norma laikoma 0,27–4,2 mU/l.
6. Ar yra kokių nors rizikų atliekant TTH tyrimą?
Šis tyrimas paprastai nesukelia jokių rizikų. Dūrio vietoje gali pasireikšti nedidelis skausmas arba atsirasti kraujosruvos, tačiau dauguma simptomų greitai praeina.
7. Kokie gali būti testo rezultatai ir ką jie reiškia?
Jei tirotropinis hormonas padidėjęs, tai gali reikšti, kad skydliaukė negamina pakankamai hormonų (hipotirozė). Jei TTH kiekis per mažas, tai gali reikšti, kad skydliaukė gamina per daug hormonų (hipertirozė). TTH kraujo tyrimas nepaaiškina, kodėl tirotropino yra per daug ar per mažai. Todėl jeigu gauti rezultatai yra nenormalūs, gydytojas tikriausiai paskirs papildomus tyrimus, leidžiančius nustatyti tikslią skydliaukės problemų priežastį.
Tai gali būti:
Jeigu Jums reikalingi šie tyrimai, užsiregistruokite vizitui „Antėja laboratorija“. Esame pasiruošę padėti išsiaiškinti tikslias kamuojančių sveikatos problemų priežastis.
8. Kiek kainuoja toks tyrimas?
TTH tyrimas kaina pateikta šio puslapio viršuje. Itin patogu tai, jog jį iš karto galite užsisakyti internetu.
9. Ar toks tyrimas atliekamas nėštumo metu?
Tai priklauso nuo individualaus atvejo. Nėštumo metu gali atsirasti skydliaukės veiklos pokyčių. Paprastai jie nėra pavojingi, tačiau kai kurioms moterims gali išsivystyti skydliaukės liga. Hipertirozė pasireiškia maždaug 1 iš 500 nėščiųjų, o hipotirozė – maždaug 1 iš 250. Nėščioms arba planuojančioms pastoti moterims, kurios sirgo skydliaukės liga, būtina apie tai pasitarti su gydytoju.
10. Ką galima padaryti, siekiant pakelti TTH lygį?
TTH nereaguoja į gyvenimo būdo pokyčius. Normaliam jo lygiui reikia, kad hipofizė ir skydliaukė kartu funkcionuotų tinkamai.
11. Kokie vaistai gali turėti įtakos TTH tyrimo rezultatams?
Daugelis multivitaminų, papildų (ypač skirtų plaukams ir nagams), taip pat nereceptiniai ir receptiniai vaistai gali turėti įtakos skydliaukės tyrimo rezultatams. Todėl prieš jį atlikdami turėtumėte pasitarti su savo gydytoju.