Jautrumo maistui tyrimai - "Antėja laboratorija"

Jautrumo maistui tyrimai

Dažna priežastis, dėl kurios neretai jaučiasi įvairūs simptomai, nenustatomi įprastiniais tyrimais, yra jautrumas maistui. Žmonės yra linkę klaidingai manyti, kad jautrumo maistui tyrimas yra tiesiog skirtas nustatyti alergiją maistui. Šio sveikatos sutrikimo veikimo mechanizmas yra kitoks nei alergijos.

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

Jautrumo maistui priežastys

Šiuolaikinis žmogus, kuris gyvena itin greitu gyvenimo ritmu, susiduria su daugybe sunkumų kiekvieną dieną: 

  • darbo sukeliamas stresas;
  • dideli naujos informacijos kiekiai;
  • nereguliari mityba, kurią dažniausiai sudaro greitai paruošiamas maistas;
  • įvairių medikamentų vartojimas;
  • taip pat įvairūs gazuoti gėrimai, kurie yra dažna virškinimo sistemos sutrikimų priežastis. 

Virškinimo sistemą sudaro ne tik skrandis, bet ir žarnynas. Būtent jame vyksta visas maisto medžiagų bei skysčių įsisavinimas. 

Visi aukščiau minėti dirgikliai ir tam tikros ligos, tokios kaip celiakija, Krono liga, opinis kolitas ir kt., laikui bėgant pažeidžia žarnyno sienelių gleivinę. Todėl ji tampa daug pralaidesnė. Tada didesnis nesuvirškintų medžiagų kiekis patenka į kraujotaką. Į šį nesuvirškintą maistą mūsų organizmas reaguoja kaip į ligos sukėlėją, todėl imunoglobulino G (IgG) klasės antikūnai jungiasi su šiomis medžiagomis ir sudaro kompleksus. 

Kai imuninė sistema yra sveika, šie kompleksai pašalinami iš organizmo. Jeigu nesuvirškintų medžiagų kiekis, esantis kraujyje, nesumažėja, imuninė sistema nuolat kariauja su jais ir galiausiai pradeda silpti. Ji nebegali kovoti su šiais kompleksais, todėl jie ima kauptis tam tikruose audiniuose, ten sukeldami lėtinius uždegimus.

Jautrumo maistui požymiai

Tik vykstant prieš tai minėtiems procesams, pradedame jausti pirmuosius jautrumo maistui simptomus, kurie gali daryti įtaką kelioms organizmo sistemoms:

  • Virškinamasis traktas: pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas.
  • Oda: aknė, egzema, bėrimas, niežėjimas.
  • Judėjimo sistema: raumenų spazmai, sąnarių skausmai, artritas.
  • Nervų sistema: lėtinis nuovargis, nerimas, galvos skausmas.

Jautrumas tam tikram maisto produktui skiriasi nuo alergijos. Esant alergijai tam tikram maisto produktui, simptomai išryškėja greitai – per kelias minutes ar valandas. To priežastis – alergijos atveju su kraujotakoje esančiais kompleksais kovojantys IgE antikūnai, kurie sukelia ūmią organizmo reakciją. Todėl šis veikimo mechanizmas palengvina alergijos maistui diagnozavimą.

Norint diagnozuoti jautrumą maistui, rekomenduojama atlikti specialų Vokietijos gamintojo „EUROIMMUN“ kraujo tyrimą: FOX Maisto netoleravimo 283 IgG.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė,
„Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.

D.U.K.

1. Ar jautrumas maistui ir alergija yra tas pats?

Ne. Alergija – tai ūmi organizmo reakcija į tam tikrą maisto produktą. Dažniausiai alergijos simptomai jaučiami jau po kelių minučių ar valandų suvartojus produktą. Tokiu atveju turėtų būti atliekamas maisto alergenų tyrimas.

Jautrumas maistui yra daug ilgesnis ir sudėtingesnis procesas: dėl įvairių priežasčių (ligos, netinkama mityba ir gyvenimo būdas) silpnėjant virškinimo sistemai, vis daugiau iki galo nesuvirškinto maisto dalelių patenka į organizmą, kaupiasi audiniuose ir sukelia lėtinius uždegiminius procesus. Šiam procesui užsitęsus ilgą laiko tarpą pradedame jausti pirmuosius jautrumo maistui simptomus.

2. Kokie gali būti jautrumo maistui simptomai?

Simptomų gali būti įvairių: pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, aknė, bėrimas, niežėjimas, raumenų spazmai, sąnarių skausmai, artritas, lėtinis nuovargis, nerimas, galvos skausmas.

3. Ar galima vaistais slopinti nepageidaujamus simptomus?

Patikimiausias ir ilgalaikis netoleruojamo maisto sukeltų simptomų malšinimas, tai šio maisto identifikavimas ir atsisakymas.

4. Kiek kainuoja jautrumo maistui testas?

Jeigu Jus domina maisto netoleravimo testas kaina gali skirtis, priklausomai nuo jo apimties. Tiksli informacija apie tai pateikiama šio puslapio viršuje. Kviečiame ją peržiūrėti ir užsiregistruoti tyrimui Jums artimiausiame „Antėja“ padalinyje.

5. Kodėl jautrumo maistui tyrimas gali būti naudingas sergantiems lėtinėmis ir periodiškai pasikartojančiomis ligomis?

Kai kurių lėtinių ir periodiškai pasikartojančių ligų atvejais vaistai numalšina tik jų simptomus. Viena iš tokių ligų priežasčių gali būti jautrumas maistui. Tokiu atveju pakeitus mitybą žmogaus savijauta gali pagerėti. Jautrumo maistui tyrimas padeda nustatyti ir iš mitybos pašalinti nepageidaujamas organizmo reakcijas sukeliančius produktus.

6. Ar jautrumo maistui testas atliekamas vaikams?

Jautrumo maistui testas vaikams gali būti atliekamas nuo 2 m. amžiaus. Jaunesniems mažyliams to daryti nebūtų tikslinga, nes IgG1, IgG2, IgG3 antikūnai į kūdikio organizmą patenka per placentą ir per motinos pieną. Jie išlieka mažylio organizme iki 2 m.

Jei kūdikis maitinamas motinos pienu iki 1 m., tuomet jo organizme antikūnai išlieka iki 3 m. Tokiu atveju tyrimą būtų tikslinga atlikti mamai. Jei kūdikis nebuvo maitinamas motinos pienu, o gavo tik mišinukus, tuomet IgG antikūnai jo organizme išlieka iki 2 m. amžiaus.

7. Ar jautrumo maistui tyrimas gali būti naudingas metant svorį?

Taip. Žmogaus organizmas gali nepriimti kai kurių produktų, kuriuos atpažinti būtent ir padeda jautrumo maistui testas. Jų atsisakius numesti svorio tampa lengviau. Be to, subalansavus mitybą, gali pagerėti odos būklė, nuotaika, atsirasti daugiau energijos.