Skaičiuoklė perkantiems išsimokėtinai
Vitaminas C, taip pat žinomas kaip askorbo rūgštis, yra vandenyje tirpus vitaminas. Žmonės, skirtingai nei dauguma gyvūnų, nesugeba pasigaminti vitamino C, todėl jį turi gauti su maistu. Askorbo rūgštis reikalinga kolageno, kuris yra būtinas jungiamojo audinio komponentas, padedantis gyti žaizdoms, sintezei. Taip pat C vitaminas yra svarbus antioksidantas. Įrodyta, kad jis organizme regeneruoja kitus antioksidantus, įskaitant alfa tokoferolį (vitaminą E), taip ribodamas žalingą laisvųjų radikalų poveikį. Be biosintetinių ir antioksidacinių funkcijų, vitaminas C atlieka svarbų vaidmenį imuninėje veikloje ir pagerina geležies pasisavinimą.
Tyrimais įrodyta, kad C vitaminas neutralizuoja laisvųjų radikalų molekules, kurių perteklius gali pažeisti ląsteles. Jis taip pat dalyvauja organizmo imuninėje sistemoje, skatindamas baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) veiklą. Plačiau aptarsime, kokia yra vitamino C nauda.
Askorbo rūgštis yra galingas antioksidantas, galintis sustiprinti natūralią organizmo apsaugą. Laisvųjų radikalų kaupimasis gali sukelti būseną, vadinamą oksidaciniu stresu, kuri siejama su daugeliu lėtinių ligų. Tyrimais nustatyta, kad didesnis vitamino C suvartojimas gali iki 30 proc. padidinti antioksidantų kiekį kraujyje. Tai padeda organizmui lengviau kovoti su uždegimu ir taip apsisaugoti nuo lėtinių ligų.
Aukštas kraujo spaudimas padidina riziką susirgti širdies ligomis, kurios yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Remiantis tyrimų rezultatais, C vitaminas gali padėti sumažinti kraujospūdį, nes atpalaiduoja arterijas, kuriomis kraujas teka iš širdies. Nors tokie rezultatai išties džiuginantys, nėra aišku, ar toks askorbo rūgšties poveikis ilgalaikis. (Atpalaiduoti arterijas labai stipriai skamba, tikrai vitaminas C neturi tokio ryškaus poveikio arterijoms ir kraujo spaudimui, jeigu turėtų būtų rekomenduojamas kardiologų visiems turintiems padidėjusį AKS)
Geležis yra svarbi maistinė medžiaga, organizme atliekanti įvairias funkcijas. Jis būtinas raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybai ir deguonies pernešimui visame kūne. Vitamino C papildai gali padėti pagerinti geležies pasisavinimą, tokiu būdu sumažindami anemijos riziką. Tai ypač naudinga žmonėms, kurie nevartoja mėsos, kuri yra pagrindinis geležies šaltinis.
Podagra – itin skausminga liga, apimanti sąnarių, ypač didžiųjų kojos pirštų, uždegimą. Jos simptomai atsiranda tuomet, kai kraujyje susidaro per daug šlapimo rūgšties, kuri organizme gaminama kaip atlieka. Esant dideliam šlapimo rūgšties kiekiui, ši gali kristalizuotis ir nusėsti sąnariuose. Tyrimais nustatyta, kad vitaminas C gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje ir taip apsaugoti nuo podagros priepuolių.
C vitaminas svarbus imuninei sistemai ir gali šią sustiprinti. Visų pirma jis padeda skatinti baltųjų kraujo kūnelių, tokių kaip limfocitai ir fagocitai, gamybą, taip sustiprindamas organizmo apsaugą nuo infekcijų. Antra askorbo rūgštis padeda baltiesiems kraujo kūneliams veikti efektyviau, kartu apsaugodamas juos nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.
Na, ir trečia šis vitaminas yra pagrindinė odos apsaugos sistemos dalis. Veikdamas kaip antioksidantas, jis gali padėti sustiprinti odos barjerus. Remiantis tyrimų duomenimis, C vitamino vartojimas gali pagreitinti žaizdų gijimą. Be to, nustatyta, kad mažas jo kiekis susijęs su ilgesniu sveikimo laiku.
Taigi šis vitaminas suteikią įvairią naudą organizmui.
Vieni iš pirmųjų vitamino C trūkumo simptomų yra silpnumas, nuovargis ir dantenų uždegimas. Užsitęsus šio vitamino trūkumui, išsivysto skorbutas – liga, kuriai būdingas jungiamojo audinio ir kapiliarų trapumas. Vargina atsirandančios kraujosruvos odoje, prastai gyja žaizdos, atsiranda odos hiperkeratozė, skauda sąnarius, patinsta, kraujuoja dantenos, gali pradėti klibėti dantys. Trūkumui organizme įvertinti ir kaip pagalbinė priemonė, siekiant išvengti perdozavimo, atliekamas vitamino C tyrimas.
Rekomenduojama vitamino C paros norma suaugusiems vyrams yra 90 mg, moterims – 75 mg, nėščiosioms – 85 mg, žindančioms – 120 mg.
Vitamino C poreikis padidėja:
Rūkančių žmonių organizmas absorbuoja tik 60 proc. C vitamino. Askorbo rūgšties pasisavinimas sumažėja ir tuomet, kai ji vartojama kartu su saldumynais.
Vitamino C perdozavimas yra labai retas. Šalutinis poveikis gali pasireikšti suvartojus daugiau nei 2 000 mg askorbo rūgšties per parą.
Vitamino C pertekliaus simptomai:
Daugumai žmonių sveika ir subalansuota mityba leidžia palaikyti pakankamą šio vitamino kiekį. Taigi prieš pradedant vartoti jo papildus, rekomenduojama atlikti kraujo tyrimą. Užsiregistruoti jam galite „Antėja laboratorija“ klinikoje. Atvykite, jei Jums reikalingas greitas ir tikslus vitamino C tyrimas!
Geriausi vitamino C šaltiniai yra švieži vaisiai ir daržovės. Tačiau terminio apdorojimo metu gali būti sunaikinama dalis maiste esančios askorbo rūgšties. Todėl norint jos gauti pakankamai, geriausia tokius maisto produktus valgyti žalius.
Geri vitamino C šaltiniai yra:
Tokių maisto produktų vartojimas gali padėti užtikrinti pakankamą askorbo rūgšties kiekį organizme. Taigi papildykite jais savo mitybą.
1. Kuo ypatingas liposominis vitaminas C?
Liposominis vitaminas C yra geriau pasisavinamas organizmo, nes gali būti greičiau ir efektyviau absorbuojamas žarnyne. Didesnės tokio vitamino koncentracijos kraujyje išlieka ilgiau nei neinkapsuliuoto į liposomas.
2. Koks yra geriausias vitaminas C?
Šis vitaminas papilduose gali būti keliomis skirtingomis formomis:
Papildai su askorbo rūgštimi paprastai yra geras pasirinkimas, nes juos lengvai pasisavina organizmas. Tam, kad gautumėte pakankamą šio vitamino kiekį, rinkitės papildus, kuriuose jo būtų nuo 45 iki 120 mg, atsižvelgdami į savo amžių ir lytį. Geras pasirinkimas yra ir prieš tai minėtas liposominis vitC.
3. Kaip turėtų būti naudojamas vitaminas C vaikams?
Vitamino C dienos norma vaikams priklauso nuo jų amžiaus:
Bręstant, C vitamino dienos norma vaikams didėja.
4. Kiek kainuoja vitamino C tyrimas?
Vitamino C tyrimo kainą „Antėja laboratorija“ galite rasti šio puslapio viršuje. Užsiregistruokite jam internetu arba telefonu. Maloniai laukiame Jūsų atvykstant!
5. Kas yra acerola vitaminas C?
Acerolos, kitaip malpigijos, yra į vyšnias panašūs vaisiai, turintys ypač daug vitamino C. 100 g tokių vaisių gali būti 1500–4000 mg vitC. Tai reiškia, kad vienas malpigijos vaisius gali užtikrinti šio vitamino paros poreikį. Iš Pietų Amerikos kilusi malpigija dėl savo savybių dažnai priskiriama supermaistui.
Be to, kad yra puikus vitamino C šaltinis, šis vaisius turi ir daugiau privalumų. Jame gausu antioksidantų, vitamino A, skaidulų. Taip pat malpigijos teigiamai veikia virškinimo, raumenų ir kraujotakos sistemas, padeda pagerinti odos būklę, regėjimą.