Vitaminas B12 (vitB12) - "Antėja laboratorija"
vitB12 Vitaminas B12

vitB12 Vitaminas B12

24.00€
vitB12 Vitaminas B12

Vitaminas B12, kitaip kobalaminas, yra vienas iš B grupės vitaminų. Visi šios grupės vitaminai padeda organizmui angliavandenius paversti gliukoze, kuri naudojama energijos gamybai. Jie taip pat dalyvauja riebalų bei baltymų apykaitoje, yra reikalingi sveikai odai, plaukams, akims ir kepenims, padeda tinkamai veikti nervų sistemai. Vitaminas B12, kaip ir kiti B grupės vitaminai, yra tirpus vandenyje. Tai reiškia, kad jis gali keliauti per kraujotaką. Žmogaus organizmas kobalaminą gali saugoti iki ketverių metų. 

Vitamino B12 poveikis

Vitaminas B12 ypač svarbus tuo, kad padeda palaikyti sveikas nervų ląsteles, gaminti genetinę medžiagą – DNR ir RNR. Kobalaminas glaudžiai bendradarbiauja su vitaminu B9 (kartu su vitaminu B9), dar vadinamu foline arba folio rūgštimi, tam, kad padėtų (padeda) gaminti raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus) ir užtikrintų (užtikrina) geresnį geležies veikimą  organizme. Vitaminas B12 ir folio rūgštis kartu gamina S-adenozilmetioniną (SAMe) – junginį, kuris dalyvauja imuninės sistemos ir nuotaikos palaikyme. 

Veikdami kartu, vitaminai B12, B9 ir B6 (piridoksinas) kontroliuoja aminorūgšties homocisteino kiekį kraujyje. Didelis jo kiekis yra susijęs su širdies ligomis. Tačiau nėra tiksliai žinoma, ar homocisteinas jas sukelia, ar yra tik žymuo, rodantis tikimybę susirgti. 

Vitamino B12 nauda

Vitaminai B12 atlieka daugybę funkcijų mūsų organizme. Jie gali suteikti energijos, padėti pagerinti atmintį ir išvengti širdies ligų. Plačiau aptarsime pagrindines moksliškai pagrįstas kobalamino naudas. 

Eritrocitų formavimuisi ir anemijos prevencijai

VitB12 gyvybiškai svarbus raudonųjų kraujo kūnelių, kitaip vadinamų eritrocitų, gamybai. Mažas kobalamino kiekis lėtina šių kraujo ląstelių susidarymą ir neleidžia joms tinkamai vystytis. Sveiki eritrocitai yra maži ir apvalūs, o esant vitamino B12 trūkumui, tampa didesni ir ovalūs. Todėl pasunkėja jų judėjimas iš kaulų čiulpų į kraują ir gali atsirasti megaloblastinė anemija

Sveikų kaulų palaikymui

Tinkamas šio B grupės vitamino kiekis gali padėti palaikyti sveikus kaulus. Remiantis vieno tyrimo rezultatais, žmonių, kuriems trūksta vitB12, kaulų mineralinis tankis buvo mažesnis nei įprastai. Dėl šios priežastis ilgainiui kaulai gali tapti gležni ir trapūs, kas lemia padidėjusią osteoporozės riziką. Atliekant kitus tyrimus , irgi nustatytas ryšys tarp mažo kobalamino kiekio ir prastos kaulų būklės, taip pat osteoporozės – ypač moterims. 

Sunkių apsigimimų prevencijai

Pakankamas vitamino B12 kiekis labai svarbus sveiko nėštumo palaikymui. Tyrimais įrodyta, kad jis reikalingas tinkamam vaisiaus smegenų vystymuisi ir nervų sistemai. Kobalamino trūkumas pradiniame nėštumo etape gali lemti didesnę apsigimimų, tokių kaip nervinio vamzdelio defektai, riziką. Be to, vitamino B12 trūkumas nėščiosioms gali sukelti priešlaikinį gimdymą arba persileidimą. 

Mažesnei geltonosios dėmės degeneracijos rizikai

Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – senėjimo sukelta akių liga, labiausiai paveikianti centrinį regėjimą. Nustatyta, kad tinkamas vitB12 kiekis gali padėti jos išvengti. Mokslininkų manymu, papildomas kobalamino vartojimas gali padėti sumažinti kraujyje randamo homocisteino kiekį, kurio padidėjimas susijęs su didesne geltonosios dėmės degeneracijos rizika. 

Tai dar ne visos vitamino B12 naudos. Manoma, kad jis taip pat gali pagerinti nuotaiką ir depresijos simptomus, būti naudingas smegenims, užkirsdamas kelią neuronų praradimui, suteikti energijos, pagerinti širdies būklę, palaikyti sveikus plaukus, odą ir nagus.

Vitamino B12 trūkumas

Kai organizme trūksta vitamino B12, sutrinka ląstelių dalinimasis, atsiranda bendro kraujo vaizdo pokyčiai: mažai eritrocitų (eritrocitopenija), trombocitų (trombocitopenija), atsiranda naujų eritrocitų formų. Rodiklio sumažėjimas gali reikšti prastą mitybą, megaloblastinę anemiją, žarnyno (pvz., divertikulitas) ar nervų (pvz., depresija, nuovargis) ligas.

Piktybinė mažakraujystė gali atsirasti dėl skrandžio patologijos, susilpnėjus vitamino B12 pasisavinimui žarnyne (ypač po operacijų dėl naviko ar skrandžio „mažinimo“). Pagrindiniai vitamino B12 ar folio rūgšties deficito sukeltos anemijos simptomai:

  • nuovargis, 
  • mieguistumas (energijos stygius).

Negalavimų priežastį lengva nustatyti įvertinus vitamino B12 ir folinės rūgšties koncentraciją kraujyje. Todėl vitamino B12 tyrimas rekomenduojamas kartu su folio rūgšties tyrimu.

Jauniems žmonėms retai trūksta kobalamino tačiau vyresniems – dažniau. Vitamino B12 trūkumo požymiai ir simptomai gali būti tokie: 

  • nuovargis,
  • dusulys,
  • viduriavimas,
  • nervingumas,
  • sustingimas,
  • rankų ir kojų pirštų dilgčiojimas.

Didelis B12 vitamino trūkumas gali sukelti nervų pažeidimus. 

Kobalamino nepakankamumas dažniausiai yra metabolinės kilmės, o ne dėl išorinio trūkumo. Žinoma, nėštumo, augimo ir vaisingo moters amžiaus metu šio vitamino poreikis yra didesnis. Paprastai kūnas gali susikurti vitamino B12 atsargas, kurių užtenka keliems metams. 

Senstant, kobalamino įsisavinimas gali sutrikti. Peržengus 50 metų ribą, 10–30 proc. žmonių patiria atrofinį gastritą, dėl kurio sumažėja skrandžio rūgšties kiekis ir gali sutrikti vitamino B12 įsisavinimas. Todėl vyresniems nei 50 metų žmonėms rekomenduojama vartoti vitB12 papildus.

B12 vitaminai maiste

Vitamino B12 natūraliai galima rasti gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip žuvis, mėsą, kiaušiniai ir pieno produktai. Augaliniame maiste jo paprastai nėra. 

Geri vitamino B12 šaltiniai yra:

  • jautiena,
  • kiauliena,
  • kumpis,
  • paukštiena,
  • ėriena,
  • žuvis (ypač juodadėmė menkė ir tunas),
  • pieno produktai (pienas, sūris ir jogurtas),
  • kai kurie maistinių mielių produktai,
  • kiaušiniai.

 
Prieš pradedant vartoti vitB12 papildus visada naudinga subalansuoti mitybą, tokiu būdu natūraliai gaunant organizmui reikalingų maistinių medžiagų. 

Jeigu norite įvertinti, ar vitamino B12 kiekis Jūsų kraujyje pakankamas, užsiregistruokite tyrimui „Antėja“ klinikoje. Spauskite čia ir sužinokite, kur įsikūręs artimiausias mūsų padalinys.

 

D.U.K.

1. Kokia yra vitamino B12 paros dozė?

Rekomenduojama vitamino B12 paros dozė yra 3–4 mikrogramų. Nėščioms ir maitinančioms moterims reikia 4–5 mikrogramų per parą. Kobalamino kiekis organizme priklauso ne tik nuo to, kiek mes jo gauname su maistu, bet ir nuo to, kiek susigrąžiname iš virškinimo sulčių. 

2. Ar kenksmingas vitamino B12 perteklius?

Nors nėra nustatyta, kad šio vitamino perteklius būtų toksiškas ar kenksmingas, prieš pradedant vartoti jo papildus visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Be to, remiantis kai kurių tyrimų duomenimis, vitaminas B12 ir vėžys gali būti susiję. Nustatyta, kad kobalamino ir folio rūgšties papildų vartojimas buvo susijęs su 21 proc. didesne vėžio (labiausiai plaučių) ir 38 proc. didesne mirties nuo jo rizika. 

Visgi tokie tyrimų rezultatai prieštaringi. Remiantis kitų tyrimų duomenimis, vitaminai B12 ir B9 gali sumažinti kai kurių vėžio formų riziką, nes dalyvauja fosfolipidų, neuromediatorių, DNR sintezėje, taip pat riebalų rūgščių ir aminorūgščių metabolizme ląstelėse.

3. Kokia vitamino B12 sąveika su vaistais?

Kai kurie vaistai gali sąveikauti su vitB12. Jiems priskiriamas metforminas, (naudojamas CD gydymui), protonų siurblio inhibitoriai ir H2 receptorių agonistai, kurie dažnai naudojami sergant pepsine opa. Visi šie vaistai gali apsunkinti vitamino B12 pasisavinimą.

Antibiotikas chloramfenikolis arba chloromicetinas taip pat gali trukdyti raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, kuomet vartojami kobalamino papildai. 

4. Kiek kainuoja vitamino B12 tyrimas?

Tiksli vitamino B12 tyrimo kaina pateikta šio puslapio viršuje. Užsiregistruokite jam artimiausiame „Antėja laboratorija“ padalinyje. Pasirinkite sau patogiausią būdą – užsisakykite tyrimą internetu arba paskambinkite mums telefonu. 

5. Kaip gali būti gydomas B12 vitamino trūkumas?

Esant kobalamino stokos sukeltai anemijai, skiriamos vitamino B12 injekcijos. Dažniausiai tam naudojamas metilkobalaminas. Kaip tiksliai vitaminas B12 leidžiamas, nusprendžia gydytojas.