Plačiausias kraujo tyrimų tinklas Lietuvoje
Online registracija + tyrimų rezultatai
0
0
vitB12 Vitaminas B12

vitB12 Vitaminas B12

22.00€
vitB12 Vitaminas B12

Kai organizmas stokoja vitamino B 12, sutrinka ląstelių dalinimasis, atsiranda bendro kraujo vaizdo pokyčiai. Rodiklio sumažėjimas parodo prastą mitybą, megaloblastinę anemiją, žarnyno (pvz., divertikulitai) ar nervų (pvz., depresija, nuovargis) ligas.

Vitaminas B12 arba kobalaminas – dalyvauja nervų sistemos, genetiniuose, raudonųjų kraujo kūnelių susidarymo, ląstelių dalijimosi procesuose. Vitaminas B12 taip pat reguliuoja maisto energijos kaupimą raumenų audiniuose ir kraujodarą, suaktyvina folio rūgštį, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje. Kai organizmas stokoja vitamino B 12, sutrinka ląstelių dalinimasis, atsiranda bendro kraujo vaizdo pokyčiai: mažai eritrocitų (eritrocitopenija), trombocitų (trombocitopenija), atsiranda naujų eritrocitų formų. Rodiklio sumažėjimas parodo prastą mitybą, megaloblastinę anemiją, žarnyno (pvz., divertikulitai) ar nervų (pvz., depresija, nuovargis) ligas. Piktybinė mažakraujystė gali atsirasti dėl skrandžio patologijos, susilpnėjus vitamino B12 pasisavinimui žarnyne (ypatingai po operacijų dėl naviko ar skrandžio „mažinimo“). Pagrindiniai vitamino B12 deficito ar folinės (folio) rūgšties deficitinės anemijos simptomai:

- Nuovargis; - Mieguistumas (energijos stygius).

Priežastį lengva nustatyti atlikus kraujo tyrimą: nustatyti vitamino B12 ir folinės rūgšties koncentraciją kraujyje, todėl B12 tyrimą rekomenduojama atlikti kartu su folio rūgšties tyrimu.

Koks vitamino B12 poreikis?

Vitamino B12 reikia 3–4 mikrogramų per parą. Nėščioms ir maitinančioms moterims reikia 4–5 mikrogramų per parą. Viskas priklauso ne tik nuo to, kiek mes gauname kobalamino su maistu, bet ir kiek susigrąžiname iš virškinimo sulčių. B12 nepakankamumas dažniausiai yra metabolinės kilmės, o ne išorinio trūkumo. Žinoma, nėštumo, augimo, vaisingojo moters amžiaus metu poreikis yra didesnis.

B12 trūkumas gali pažeisti  nervų sistemą. Paprastai kūnas gali susikurti vitamino B12 atsargas, kurių užtenka keliems metams. Senstant  vitamino B12 įsisavinimas gali sutrikti. Peržengus 50 metų ribą, 10–30 % žmonių patiria atrofinį gastritą, dėl kurio sumažėja skrandžio rūgšties ir gali sutrikti vitamino B12 įsisavinimas. Todėl rekomenduojama vyresniems nei 50 metų žmonėms vartoti vitamino B12 papildus.