Žmogaus papilomos virusas (ŽPV): simptomai, tipai, gydymas - "Antėja laboratorija"

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV): simptomai, tipai, gydymas

žmogaus papilomos virusas

Žmogaus papilomos viruso infekcija – viena iš labiausiai paplitusių ir potencialiai pavojingų virusinių infekcijų, nuo kurios kenčia milijonai žmonių visame pasaulyje. Žmogaus papilomos virusas pasireiškia skirtingais tipais, kurių kiekvienas turi savitą poveikį žmogaus sveikatai – nuo gerybinių susirgimų, tokių kaip genitalijų karpos, iki gyvybei pavojingo vėžio. Kovojant su šiuo plačiai paplitusiu virusu, labai svarbu suprasti jo perdavimo būdus, tipus ir galimas pasekmes sveikatai.

Kas yra ŽPV?

Žmogaus papilomos virusas, trumpiau ŽPV, sukelia žmogaus papilomos viruso infekciją – lėtinę ligą, kuri paveikia viršutinius kvėpavimo takus, lytinių organų gleivines. ŽPV yra labai užkrečiamas ir gali sukelti ikivėžinius arba vėžinius susirgimus. Yra daugiau kaip 100 šio viruso tipų, iš kurių bent 14 sukelia vėžį (aukštos rizikos tipai).

ŽPV užsikrėtimo būdai

Žmogaus papilomos virusas dažniausiai perduodamas lytinio kontakto metu, tačiau taip pat gali būti perduotas ir per kontaktą su užsikrėtusio asmens oda ar gleivine. Užsikrėtusi nėščia moteris gali perduoti virusą savo kūdikiui gimdymo metu.

Riziką užsikrėsti šiuo virusu didina: rūkymas, silpnas imunitetas, nesaugūs lytiniai santykiai, didelis seksualinių partnerių skaičius, taip pat daugybiniai nėštumai.

ŽPV paplitimas

ŽPV yra labiausiai pasaulyje paplitusi lytiškai plintanti infekcija (LPI). Apskaičiuota, kad dauguma lytiškai aktyvių vyrų ir moterų kada nors gyvenime užsikrečia bent vieno tipo ŽPV. Žmogaus papilomos virusas ypač paplitęs tarp jaunesnių asmenų.

ŽPV tipai

ŽPV tipai dažniausiai skirstomi į dvi grupes: žemos vėžio rizikos (6,11, 42,43,44) ir aukštos vėžio rizikos (16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 50, 51, 53, 55, 56, 58, 59, 64, 68). ŽPV žemos rizikos tipai, tokie kaip ŽPV 6 ir ŽPV 11, sukelia apie 90 proc. lytinių organų karpų ir retai sukelia vėžį. Didelės rizikos tipai, pavyzdžiui, ŽPV 16 ir ŽPV 18, siejami su gimdos kaklelio, išangės, varpos, vulvos, makšties ir burnos ertmės vėžiu. ŽPV 16 yra labiausiai onkogeninis ir sukelia daugumą su ŽPV susijusių vėžinių susirgimų.

žpv

ŽPV simptomai

Daugumai užsikrėtusių žmonių nepasireiškia jokie simptomai ar sveikatos problemos. Kai žmogaus papilomos viruso simptomai pasireiškia, tai gali būti lytinių organų karpos – maži iškilimai ar jų grupės lytinių organų srityje. ŽPV aukštos rizikos tipai gali sukelti sunkesnes pasekmes, pavyzdžiui, vėžį. Tačiau simptomai paprastai pasireiškia tik ligai pažengus.

ŽPV diagnostika

Žmogaus papilomos virusas moterims gali būti diagnozuojamas gimdos kaklelio patikros metu, atlikus PAP testą arba ŽPV testą. Šių tyrimų metu iš gimdos kaklelio paimamas nedidelis ląstelių mėginys ir ištiriamas, ar jame yra didelės rizikos ŽPV tipų. Žmogaus papilomos virusas vyrams dažniausiai nustatomas pagal matomas lytinių organų karpas arba atlikus įtartino audinio biopsiją.

ŽPV gydymas

Paties viruso išgydyti neįmanoma, tačiau yra vaistų, kuriais galima gydyti jo sukeliamas sveikatos problemas:

  • Genitalijų karpos gali būti gydomos receptiniais vaistais arba šalinamos chirurginiu būdu.
  • Ikivėžinius pakitimus galima gydyti chirurginėmis procedūromis, kurių metu pašalinami pažeisti audiniai.
  • ŽPV sukeltas vėžys gydomas pagal standartines vėžio gydymo priemones, įskaitant chirurginį gydymą, chemoterapiją ir spindulinį gydymą.

Žmogaus papilomos virusas plinta tyliai, jo atmainos yra įvairios ir gali sukelti tiek gerybinių, tiek sunkių sveikatos problemų, įskaitant vėžį. Atminkite, jog skiepijantis, reguliariai atliekant tyrimus ir palaikant saugius lytinius santykius, galima gerokai sumažinti riziką užsikrėsti šiuo virusu ir jį platinti.

 

DUK

Per kiek laiko pasireiškia žmogaus papilomos virusas?

Po sąlyčio su ŽPV gali praeiti kelios savaitės, mėnesiai ar net metai, kol pasireiškia simptomai arba virusas aptinkamas patikros metu. Inkubacinis laikotarpis labai skiriasi tarp skirtingų asmenų.

Kaip nustatomas ŽPV?

Žmogaus papilomos virusas moterims nustatomas atliekant gimdos kaklelio patikrą. Vyrams įprastinio atrankinės patikros testo dėl ŽPV nėra; jis dažniausiai diagnozuojamas vizualiai apžiūrint lytinių organų karpas arba atliekant pažeistų audinių biopsiją.

Ar galima planuoti nėštumą, turint ŽPV?

Taip, galima planuoti nėštumą sergant ŽPV. Tačiau svarbu aptarti savo sveikatos būklę su gydytoju, nes jis gali patarti, kaip valdyti virusą nėštumo metu ir sumažinti jo perdavimo kūdikiui riziką.

Kaip atsikratyti papilomos viruso?

Apie 90 proc. ŽPV atvejų per porą metų iš organizmo jis pasišalina savaime. Kitais atvejais žmogaus papilomos virusas pasilieka organizme ir gali sukelti lėtinį uždegimą bei kitas sveikatos problemas.

Kaip apsisaugoti nuo ŽPV?

Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo šio viruso yra skiepai. Vakcina nuo ŽPV skiepijami vaikai nuo 9 metų amžiaus ir suaugusieji. 

Prezervatyvai taip pat gali sumažinti viruso perdavimo riziką, tačiau jos visiškai nepašalina, nes virusas gali užkrėsti vietas, kurių nedengia prezervatyvas. Siekiant nustatyti ir valdyti žmogaus papilomos viruso sukeltus pokyčius, labai svarbi reguliari moterų gimdos kaklelio patikra.