Genetiniai, DNR tyrimai padeda pastebėti pokyčius, vykstančius chromosomose, genuose ar baltymuose. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skaičiuoja, jog pasaulyje yra keli tūkstančiai skirtingų genetinių susirgimų, kuriuos galima nustatyti atliekant laboratorinius tyrimus (DNR testus). Tokiu būdu galima nustatyti genų pokyčius, atsakingus už esamus susirgimus (įgimtas anomalijas) bei padėti nustatyti galimas ligas (paveldimumas, padidėjusi ligos išsivystymo rizika), nustatyti ligos išsivystymo lygį (sunkumą) bei parinkti tinkamą gydymo programą.
Prieš užsakant genetinius tyrimus, rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistais, kad išsirinktumėte tinkamiausius tyrimus, kuriuos atlikus gausite daugiausiai informacijos ir atsakymų į Jus dominančius klausimus.
Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511
DĖMESIO! – UAB „Diagnostikos laboratorija“ vykdo tik ėminio paėmimo ir persiuntimo atliekančiai laboratorijai paslaugą. Tyrimo rezultatus gausite tiesiogiai iš tiriančiosios laboratorijos.
Genetiniai tyrimai – tai pažangiausi medicininiai tyrimai, kuriais analizuojama žmogaus DNR. Šie tyrimai gali atskleisti gyvybiškai svarbią informaciją apie žmogaus genotipą, padėti nustatyti paveldimas ligas, įvertinti konkrečių ligų rizikos veiksnius ir priimti sprendimus dėl sveikatos priežiūros.
Genetiniai tyrimai gali būti atliekami įvairiais žmogaus gyvenimo etapais, o jų atlikimo laikas dažnai priklauso nuo tyrimo tikslo. Toliau pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių atvejų:
Atminkite – tik specialistas, atsižvelgdamas į individualų atvejį, gali profesionaliai patarti, kada ir koks genetinis tyrimas reikalingas.
Keletas pagrindinių genetinių kraujo tyrimų yra:
Kiekvienas iš šių tyrimų gali suteikti vertingos informacijos sveikatos valdymo ir prevencinės priežiūros klausimais.
Genetiniai tyrimai atliekami analizuojant DNR, RNR arba chromosomas iš įvairių biologinių mėginių, pavyzdžiui, kraujo, seilių, amniono skysčių arba audinių. Procesas prasideda nuo mėginių surinkimo, po to iš jų išgaunama genetinė medžiaga.
Siekiant nustatyti genetines variacijas ar mutacijas, susijusias su konkrečiomis būklėmis ar ligomis, naudojami pažangūs laboratoriniai metodai, pavyzdžiui, polimerazės grandininė reakcija (PGR) genetinei medžiagai amplifikuoti ir naujos kartos sekoskaita (NKS) išsamiai analizei atlikti.
Tuomet rezultatus interpretuoja genetikai, kurie pateikia įžvalgas apie išvadų poveikį asmens sveikatai, galimą ligos riziką arba paveldimų būklių nešiotojo statusą. Šis visapusiškas požiūris leidžia gauti individualizuotus medicininius patarimus, prevencines priemones ir gydymo planus, pagrįstus asmens genetine sandara.
Tinkamo genetinio tyrimo pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant Jūsų asmeninę ir šeimos sveikatos istoriją, priežastis, dėl kurių norite atlikti tyrimą, ir tai, ką tikitės sužinoti iš rezultatų.
Asmenims, kurių šeimoje yra tam tikrų genetinių ligų, gali būti rekomenduojami tiksliniai šių ligų tyrimai, pavyzdžiui, BRCA1 ir BRCA2 testai paveldimam krūties ir kiaušidžių vėžiui nustatyti. Jei esate nėščia arba planuojate pastoti, prenataliniai tyrimai, tokie kaip NIPT, gali suteikti vertingos informacijos apie jūsų vaisiaus sveikatą.
Tie, kurie domisi, ar yra įvairių ligų nešiotojai, kad suprastų savo riziką perduoti genetinius sutrikimus savo vaikams, gali apsvarstyti galimybę atlikti nešioklių tyrimus. Asmenims, norintiems optimizuoti vaistų vartojimą pagal genetinę sandarą, gali būti naudingi farmakogenetiniai tyrimai.
Primename, jog labai svarbu pasitarti su specialistu, kuris padėtų suprasti įvairių genetinių tyrimų naudą, apribojimus ir galimus rezultatus, užtikrinant, kad pasirinkimas atitiktų Jūsų sveikatos poreikius ir tikslus. Toks individualus požiūris užtikrina, kad pasirinktas genetinis tyrimas suteiks reikšmingų įžvalgų, padėsiančių priimti sprendimus dėl sveikatos priežiūros ir prevencijos strategijų.
Genetinių tyrimų tikslumas gali labai skirtis, priklausomai nuo tyrimo tipo, konkrečios būklės ir naudojamos technologijos. Dauguma aukštos kokybės genetinių tyrimų, skirtų genetiniams sutrikimams diagnozuoti arba konkrečių genų mutacijų nešiotojams nustatyti, laikomi labai tiksliais, jų jautrumo ir specifiškumo rodikliai dažnai viršija 99 proc.
Tačiau rezultatų aiškinimas, ypač atliekant prognozinius tyrimus ir vertinant sudėtingų ligų (pvz., širdies ligų ar tam tikrų vėžinių susirgimų) riziką, gali būti ne toks paprastas dėl daugelio genų ir aplinkos veiksnių įtakos. Todėl asmenims, kuriems atliekamas genetinis tyrimas, svarbu aptarti galimus klaidingai teigiamus ar neigiamus rezultatus ir jų reikšmę su specialistu, padėsiančiu suprasti kontekstą ir suteiksiančiu rekomendacijas.
Laikas, per kurį gaunami genetinių tyrimų rezultatai, gali labai skirtis, priklausomai nuo tyrimo sudėtingumo ir laboratorijos darbo krūvio. Paprasti vieno geno mutacijų tyrimai gali būti atlikti vos per vieną ar dvi savaites. Tačiau išsamesni tyrimai, pavyzdžiui, viso genomo sekos nustatymas arba testai, kuriais nustatomos įvairios genetinės būklės, gali užtrukti ilgiau, kartais iki kelių savaičių ar net kelių mėnesių. Pacientai paprastai yra informuojami apie numatomą rezultatų laukimo laikotarpį tyrimo metu.
Ėminys genetiniams tyrimams gali būti paimamas bet kurioje „Antėja“ klinikoje ar procedūriniame kabinete. Visų jų adresus galite rasti čia.
„Antėja“ klinikoje atliekamų genetinių tyrimų kaina pateikiama aukščiau šiame puslapyje esančiame tyrimų laukelyje.
Lietuvoje genetiniai tyrimai yra kompensuojami esant tam tikroms indikacijoms. Pavyzdžiui, sveikiems asmenims genetiniai tyrimai kompensuojami, jei jų giminaičiams yra genetiškai patvirtintas paveldimo vėžio sindromas, t. y. nustatyta geno mutacija. Kitais atvejais galima pasinaudoti mokamomis paslaugomis.