Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis sergamumas lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) nuo 2005 metų stabilizavosi, Šiuo metu serga ~ 18 žmonių iš 100 000.
LPI galima užsikrėsti per įvairiausius lytinius santykius, jei partneris buvo infekuotas. Buitiniu keliu LPI neužsikrečiama, tačiau galimi ir kiti perdavimo keliai, kaip užsikrėtusios motinos perdavimas vaisiui nėštumo, gimdymo metu, po gimimo, vartojant narkotikus, naudojant jau užkrėstus švirkštus.
Užsikrėtus LPI kurį laiką galime net neįtarti, kad sergame, nes simptomai nespecifiniai: silpnumas, apetito stoka, karščiavimas, sąnarių laužymas, skausmas lytinio akto metu, atsiradusios nedidelės opelės ant varpos ar makštyje, tačiau reiktų atkreipti dėmesį į pagrindinius LPI simptomus.
– atsiradusios išskyros (nuo permatomų iki žalsvos spalvos) iš lyties ar šlapimo organų;
– gali būti padažnėjęs šlapinimasis ir/ar jis skausmingas;
– atsiradusios baltos apnašos burnoje, makštyje ar varpoje;
– atsiradęs bėrimas lyties organų srityje, išangėje;
– niežėjimas, perštėjimas, skausmas kapšelyje, skausmas lytinio akto metu, skausmas pilvo apačioje;
– kraujas po/per lytinius santykius, ar mėnesinių ciklo viduryje;
– sąnarių skausmas.
Atsiradus minėtiems simptomams reiktų kreiptis į šeimos gydytoją, tačiau galima atlikti tyrimus ir patiems. Diagnostinėse laboratorijose, pacientui norint, tyrimus galima atlikti ir anonimiškai.
Šiuo metu LPI priskiriama ~ 30 lytiškai plintančių sukėlėjų.
– Chlamidiozė (inkubacinis laikotarpis 7-14 dienų, gali nebūti jokių klinikinių simptomų ~ 80% moterims ir ~50% vyrams)
– Gonorėja (inkubacinis laikotarpis 2-7 dienos , gali nebūti jokių klinikinių simptomų ~50% moterims ir ~10% vyrams)
– Sifilis (inkubacinis laikotarpis 2-3 savaitės)
– Trichomonozė (inkubacinis laikotarpis 5-28 dienos, dažniausiai pasireiškia klinikiniai simptomai moterims)
Taip pat pravartu pasitikrinti ir dėl virusinio hepatito B, ŽIV infekcijos, herpeso infekcijos, ŽPV.
Nepradėjus gydyti LPI ar neišgydžius, gresia pavojingos komplikacijos, tokios kaip makšties infekcijos, gimdos kaklelio, mažojo dubens uždegimai, šlapimo takų infekcijos, priešinės liaukos, sėklidžių uždegimai, nevaisingumas (vyrams ir moterims), nėštumas ne gimdoje, genitalinės karpos ir kita.
Labai svarbu pasitikrinti pačiam ir patikrinti savo lytinį partnerį. Nustačius LPI ir norint, kad paskirtas gydymas būtų sėkmingas, reikia gydyti abu partnerius ir tęsti paskirtą gydymą iki gydymo pabaigos, nenutraukti būklei pagerėjus. Gydymo metu nerekomenduojami jokie lytiniai santykiai.
Visada galime apsisaugoti nuo LPI. Riziką užsikrėsti LPI sumažina prezervatyvų naudojimas visų lytinių santykių metu, na, o susilaikymas nuo atsitiktinių lytinių santykių ar monogaminiai lytiniai santykiai yra patikimiausias būdas.