Skydliaukės vėžys: eiga, simptomai, gydymas - "Antėja laboratorija"

Skydliaukės vėžys: simptomai, stadijos, gydymas

Skydliaukė – tai endokrininė liauka, esanti priekinėje kaklo dalyje. Ji gamina hormonus, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą organizme. Skydliaukės vėžys – tai skydliaukės piktybinis navikas, kurio atsiradimui įtakos turi jodo trūkumas ar perteklius, rūkymas. Moterys skydliaukės vėžiu serga daug dažniau. Paprastai tai siejama su geriamųjų kontraceptikų vartojimu.

 

Skydliaukės mazgai nebūtinai reiškia vėžį

Įprastinės medicininės apžiūros metu gydytojas skydliaukėje gali apčiuopti gumbą (mazgą). Tai viena iš labiausiai paplitusių skydliaukės patologijų. Dažniau ji nustatoma moterims ar vyresnio amžiaus žmonėms, gyvenantiems regionuose, kuriuose trūksta jodo, ir patyrusiems jonizuojamosios spinduliuotės poveikį. 

Daugeliu atvejų guzas ant kaklo būna nepiktybinis. Maži mazgai nėra gydomi, tačiau juos reikia stebėti. Paprastai tokia būklė nesukelia jokių simptomų. Rečiau pasitaikantys dideli mazgai gali sukelti šalia esančių organų spaudimo požymius arba kosmetinius defektus. 

Skydliaukės hormonus gaminantys mazgai gali sukelti hipertirozę, todėl juos nustačius patariama atlikti TTH (tirotropinio hormono) tyrimą. Esant nukrypimams nuo normos, pacientui atliekami išsamesni tyrimai. Vienas iš tokių gali būti skydliaukės biopsija.

 

Skydliaukės vėžio simptomai

Skydliaukės piktybinis navikas iš pradžių dažniausiai nesukelia jokių požymių ar simptomų, tačiau jam augant gali atsirasti tokie pakitimai:

  • guzas ant kaklo, juntamas per odą;
  • balso pokyčiai, įskaitant vis didėjantį užkimimą;
  • rijimo pasunkėjimas;
  • kaklo ir gerklės skausmas;
  • patinę limfmazgiai.

Jeigu Jums pasireiškė nerimą keliantys skydliaukės vėžio simptomai ar požymiai, rekomenduojame kuo skubiau kreiptis į specialistus. Atlikę reikiamus tyrimus, jie gali išsamiai įvertinti sveikatos būklę ir, esant poreikiui, paskirti atitinkamą gydymą. 

Ieškote profesionalios pagalbos, kurią suteiktų rūpestingi gydytojai? Tuomet kviečiame užsiregistruoti tyrimams „Antėjos“ laboratorijoje. Mūsų kontaktus galite rasti čia.

 

Skydliaukės vėžio rūšys

Išskiriamos keturios pagrindinės skydliaukės vėžio rūšys:

1. Papilinis skydliaukės vėžys

Papilinė skydliaukės karcinoma (PSK) yra labiausiai paplitusi. Ji išsivysto iš folikulinių ląstelių ir auga labai lėtai. Dažniausiai toks vėžys aptinkamas vienoje skydliaukės skiltyje. Jis yra diferencijuotas, o tai reiškia, kad žiūrint pro mikroskopą navikas primena normalų skydliaukės audinį. Šios rūšies vėžys labiausiai būdingas moterims ir jaunesniems asmenims. Kartais jis gali išplisti į  kaklo arba arčiau skydliaukės esančius limfmazgius.

2. Folikulinis skydliaukės vėžys

Tai retesnė skydliaukės vėžio rūšis, dažniau nustatoma pagyvenusiems žmonėms. Folikulinis vėžys, kaip ir papilinis, išsivysto iš folikulinių ląstelių, auga lėtai ir yra diferencijuotas. Jis gali išplisti į kitus organus – dažniausiai į plaučius arba kaulus.

Tiek papilinis, tiek folikulinis skydliaukės vėžys daugeliu atvejų yra pagydomas – ypač jei nustatomas anksti ir jaunesniems nei 45 m. žmonėms. Kartu šios ligos sudaro 80–90 proc. visų vėžinių skydliaukės susirgimų.

3. Medulinis skydliaukės vėžys

Tai reta skydliaukės vėžio rūšis, sudaranti apie 5 proc. visų onkologinių skydliaukės ligų. Toks skydliaukės piktybinis navikas išsivysto iš C ląstelių (jos gamina kalcitoniną – hormoną, padedantį reguliuoti kalcio kiekį kraujyje). Maždaug ketvirtadalį medulinio skydliaukės vėžio atvejų sukelia mutavęs genas, kuris yra paveldimas iš kartos į kartą. 

Tokios rūšies navikas nepanašus į normalų skydliaukės audinį. Jeigu yra aptinkamas ir pradedamas gydyti laiku, medulinis skydliaukės vėžys gali būti suvaldomas. Kitu atveju jis gali išplisti į plaučius arba kaulus.

4. Anaplastinis skydliaukės vėžys

Tai irgi reta skydliaukės vėžio rūšis, kuri sudaro tik apie 2 proc. visų vėžinių skydliaukės susirgimų. Toks vėžys išsivysto iš diferencijuoto skydliaukės vėžio arba gerybinio auglio. Jis auga greitai, todėl yra sunkiau išgydomas.

Tai pagrindinės skydliaukės vėžio rūšys, be kurių dar išskiriama ir keletas šios ligos porūšių, pavyzdžiui, ne Hodžkino limfoma (NHL) arba Hurthle ląstelių vėžys.

 

Skydliaukės vėžio stadijos

Skydliaukės vėžio stadijos gali skirtis priklausomai nuo jo rūšies ir pacientų amžiaus. Plačiau aptarsime dažniausiai pasitaikančius atvejus.

Papilinis ir folikulinis skydliaukės vėžys jaunesniems nei 55 m. pacientams:

I stadija. Navikas yra bet kokio dydžio ir gali išplisti į netoliese esančius audinius, limfmazgius. Šios stadijos metu vėžys dar nėra išplitęs į kitas kūno dalis.

II stadija. Šiuo atveju navikas jau būna išplitęs į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, plaučius arba kaulus.

Papilinis ir folikulinis skydliaukės vėžys 55 m. ir vyresniems pacientams:

I stadija. Vėžys nustatomas tik skydliaukėje. Navikas yra 4 cm dydžio arba mažesnis.

II stadija. Šiuo atveju galimas vienas iš tokių variantų:

  • Vėžys aptinkamas skydliaukėje, navikas yra 4 cm dydžio arba mažesnis. Jis išplitęs į netoliese esančius limfmazgius.
  • Vėžys nustatomas skydliaukėje, navikas yra didesnis nei 4 cm. Jis gali išplisti į netoliese esančius limfmazgius.
  • Navikas yra bet kokio dydžio, vėžys išplitęs į gretimus kaklo raumenis ir gali išplisti į netoliese esančius limfmazgius.

III stadija. Navikas yra bet kokio dydžio, o vėžys jau išplitęs į minkštuosius audinius po oda, stemple, trachėja, gerklas arba pasikartojantį gerklų nervą. Vėžys taip pat gali išplisti į limfmazgius.

IV stadija. Ji dar skirstoma į tokias stadijas:

  • IVA – šios stadijos metu skydliaukės piktybinis navikas yra bet kokio dydžio. Vėžys jau išplitęs į audinius priešais stuburą arba apsupęs miego arteriją ar kraujagysles srityje tarp plaučių. Jis dar gali išplisti į limfmazgius.
  • IVB – šios skydliaukės vėžio stadijos metu navikas taip pat yra bet kokio dydžio. Vėžys išplitęs į kitas kūno dalis, tokias kaip plaučiai arba kaulai. Jis gali išplisti ir į limfmazgius.

Anaplastinis skydliaukės vėžys įvairaus amžiaus pacientams:

Šios rūšies skydliaukės piktybinis navikas plinta greitai ir dažniausiai randamas jau išplitęs kakle. Jis yra laikomas IV stadijos vėžiu ir papildomai dar yra skirstomas į tokias stadijas:

IVA – navikas randamas tik skydliaukėje, jis gali būti bet kokio dydžio.

IVB – galimas vienas iš tokių variantų:

  • Navikas aptinkamas skydliaukėje, jis gali būti bet kokio dydžio. Vėžys išplitęs į netoliese esančius limfmazgius.
  • Navikas yra bet kokio dydžio, vėžys jau išplitęs į netoliese esančius kaklo raumenis ir gali išplisti į šalia esančius limfmazgius.
  • Navikas yra bet kokio dydžio, vėžys išplitęs į minkštuosius audinius po oda, stemple, trachėja, gerklas, pasikartojantį gerklų nervą arba stuburo audinius. Taip pat gali būti, kad jis apsupo miego arteriją ar kraujagysles, esančias srityje tarp plaučių. Vėžys dar gali išplisti į limfmazgius.

IVC – šios skydliaukės vėžio stadijos metu navikas yra bet kokio dydžio. Vėžys išplitęs į kitas kūno dalis, tokias kaip plaučiai arba kaulai. Be to, jis gali išplisti ir į limfmazgius.

Medulinis skydliaukės vėžys įvairaus amžiaus pacientams:

I stadija. Vėžys nustatomas tik skydliaukėje. Navikas yra 2 cm arba mažesnis.

II stadija. Galimas vienas iš dviejų variantų:

  • Vėžys yra tik skydliaukėje, navikas didesnis nei 2 cm.
  • Navikas yra bet kokio dydžio, vėžys išplitęs į netoliese esančius kaklo raumenis.

III stadija. Šios skydliaukės vėžio stadijos metu navikas yra bet kokio dydžio. Vėžys jau yra išplitęs į limfmazgius vienoje arba abiejose trachėjos ar gerklų pusėse. Taip pat jis gali išplisti į šalia esančius kaklo raumenis.

IV stadija. Kaip ir prieš tai aptartais atvejais, ši stadija dar yra skirstoma į šias stadijas:

IVA – galima viena iš tokių būklių:

  • Navikas yra bet kokio dydžio, vėžys išplitęs į minkštuosius audinius po oda, stemple, trachėja, gerklas arba pasikartojantį gerklų nervą. Jis dar gali išplisti į limfmazgius vienoje ar abiejose kaklo pusėse.
  • Navikas yra bet kokio dydžio, vėžys gali išplisti į šalia esančius kaklo raumenis ir  jau yra išplitęs į limfmazgius vienoje ar abiejose kaklo pusėse.

IVB – šios skydliaukės vėžio stadijos metu navikas yra bet kokio dydžio. Vėžys jau išplitęs į audinius priešais stuburą ar į jį arba apsupęs miego arteriją ar kraujagysles srityje tarp plaučių. Taip pat jis dar gali išplisti ir į limfmazgius.

IVC – navikas yra bet kokio dydžio. Vėžys išplitęs į kitas kūno dalis, tokias kaip plaučiai ar kepenys. Jis dar gali išplisti į limfmazgius.

Svarbu pastebėti, kad skydliaukės vėžys gali pasikartoti, atsinaujindamas skydliaukėje arba kitose kūno vietose. Todėl net ir po sėkmingo gydymo labai svarbu rūpintis savo sveikata ir reguliariai tikrintis.

 

Skydliaukės gydymas

Pagrindinis tokios ligos gydymo būdas – skydliaukės operacija. Daugeliu atvejų atliekamas visos skydliaukės pašalinimas, t. y. totalinė tiroidektomija. Kartais pakanka pašalinti vieną jos skiltį. Tai, kokia skydliaukės operacija atliekama, paprastai priklauso nuo šių faktorių:

  • paciento amžiaus; 
  • mazgo dydžio;
  • tyrimų rezultatų. 

Po operacijos privaloma nuolat vartoti L-tiroksino tabletes. Tam, kad būtų palaikoma normali skydliaukės hormonų koncentracija ir TSH supresija, būtini reguliarūs hormonų tyrimai. Įprastai jie atliekami 1–2 kartus per metus.

Jodo terapija po skydliaukės operacijos

Didžiajai daliai pacientų po operacijos skiriamas skydliaukės gydymas jodu. Jo metu išgeriama viena arba kelios radiojodo dozės. Radiojodo terapija yra paprasta ir neskausminga. Ji nesukelia tokio pašalinio poveikio kaip plaukų slinkimas ar panašiai. Po to, kai pavartojamas radioaktyvus jodas, pacientas 2–4 dienas turi apriboti kontaktą su aplinkiniais. 

Vėžys – diagnozė, kurios nenori išgirsti nei vienas. Visgi, net ir susidūrus su ja būtina nepasiduoti. Svarbu žinoti, kad laiku pradėtas gydymas gali pasiekti puikių rezultatų. O tam visų pirma paprastai reikalingi kraujo tyrimai, kuriuos atlikti galite „Antėjos“ laboratorijoje. Susisiekite su mumis – esame pasiruošę suteikti operatyvią pagalbą kiekvienu atveju.