ABO/RhDp Kraujo grupė ir rezus faktorius plokšteliniu būdu - "Antėja laboratorija"
ABO/RhDp Kraujo grupė ir rezus faktorius plokšteliniu būdu

ABO/RhDp Kraujo grupė ir rezus faktorius plokšteliniu būdu

9.50€
ABO/RhDp Kraujo grupė ir rezus faktorius plokšteliniu būdu

(ABO/RhDp) Kraujo grupė ir rezus faktorius plokšteliniu būdu – tyrimas, kuris dažniausiai atliekamas ruošiantis perpilti kraują. Perpylus netinkamos kraujo grupės kraują, gali kilti alerginė reakcija dėl kurios padidėja inkstų nepakankamumo ar net mirties rizika. Kraujo grupės ir rezus faktoriaus tyrimą rekomenduojama atlikti abiems partneriams, ketinantiems susilaukti vaikelio dėl kraujo grupių ir rezus faktoriaus (Rh) suderinamumo (pvz., jei mama Rh-, o tėvas Rh+, yra galimybė vaikui paveldėti Rh- ir būtina speciali nėštumo priežiūra).

Ką reikėtų žinoti apie kraujo grupes?

Kraujo grupė – kraujo tipas, kurį lemia eritrocitų membranose esantys antigenai (baltymai bei prie jų prisijungę polisacharidai). Yra keturios kraujo grupės:

0 (I) A (II) B (III) AB (IV)

Kraujo grupė priklauso nuo to, kurios grupės antigenai yra ant eritrocitų paviršiaus (jei asmens kraujo grupė yra A, vadinasi eritrocitų paviršiuje yra A grupės antigenai).

Kraujo grupę svarbu žinoti, jei iškyla kraujo perpylimo būtinybė. Žmogui perpylus netinkamos kraujo grupės kraują, gali kilti alerginė transfuzijos reakcija dėl kurios padidėja inkstų nepakankamumo ar net mirties rizika. Dėl šių priežasčių, prieš kraujo perpylimą, turi būti nustatyta tiek priėmėjo, tiek gavėjo kraujo grupė ir užtikrintas jų kraujo grupių atitikimas.

Rezus faktorius – baltymo struktūra, esanti žmogaus kraujo eritrocitų paviršiuje. Teigiamą rezus faktorių (Rh+) turi dauguma pasaulio gyventojų, tačiau net 15 proc. žmonių turi rezus neigiamą faktorių (Rh-). Tei reiškia, kad ant rezus teigiamą (Rh+) turinčio asmems eritrocitų yra Rh antigenas, tačiau nėra šį antigeną surišančių antikūnių. Priešingai yra pas žmones, turinčius rezus neigiamą (Rh-) - eritrocitai neturi Rh antigeno, tačiau jų kraujyje yra Rh antigeną surišančių atikūnų.

Problemos kyla jei skirtingus rezus faktorius turintys partneriai planuoja susilaukti vaikų. Vaisius dalį genų perima iš motinos, dalį iš tėvo, todėl jei mamos rezus faktorius neigiamas (Rh-), tėvo rezus faktorius teigiamas (Rh+), yra tikimybė, kad vaisius perims tėvo rezus teigiamą faktorių (Rh+). Tokiu atveju motinos ir vaiko kraujas susimaišo ir prasideda vadinama rezus izoimunizacija – motinos organizmas jautriai reaguoja į vaiko rezus teigiamą faktorių, kaip į svetimkūnį, ir pradeda gaminti antikūnus, kurie, per placentą, patekę į vaisiaus kraują pradeda ardyti vaisiaus eritrocitus. Dėl to vaisiui prasideda hemolizinė liga (Eryhtroblastosis fetalis).