Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas, tačiau teigiamas ŽPV testo rezultatas dar nereiškia vėžio diagnozės. Jis rodo padidėjusią riziką susirgti, todėl būtina stebėti savo organizmo būklę. Dažnai ŽPV infekcija yra laikina ir praeina savaime. Tačiau tam tikri, vadinami aukštos rizikos ŽPV tipai gali sukelti ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius, kurie negydomi gali progresuoti į vėžį.
Paplitimas:
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet pasaulyje diagnozuojama daugiau kaip 600 000 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Yra daugiau kaip 200 ŽPV tipų, tačiau tik 14 iš jų priskiriami aukštos rizikos grupei, nes jie susiję su gimdos kaklelio vėžiu. Labiausiai paplitęs 16-as ŽPV tipas.
Egzistuoja vakcina, apsauganti nuo kai kurių aukštos rizikos ŽPV tipų, tačiau ne nuo visų, todėl įprasti tyrimai vis tiek būtini net ir paskiepytiems asmenims.
Kodėl svarbu tikrintis:
Pagrindinis ŽPV patikros tikslas yra nustatyti, ar yra rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Gavus teigiamą aukštos rizikos ŽPV tyrimo rezultatą reikia imtis veiksmų, kurie leistų kuo anksčiau pastebėti galimus gimdos kaklelio pokyčius ir užkirsti kelią vėžio atsiradimui.
Vis dėlto PSO duomenimis, 67 proc. moterų visame pasaulyje niekada nebuvo tikrinamos dėl ŽPV. Šis skaičius skiriasi priklausomai nuo šalies ekonominio išsivystymo – kuo jis mažesnis, tuo daugiau nepatikrintų moterų – dažniausiai dėl paslaugos neprieinamumo ar kainos. Aukšto ekonominio lygio šalyse, kur dažnai tam tikro amžiaus moterims patikra yra nemokama, įvardijamos kitos priežastys – skausmo baimė, gėdos jausmas ir sunkumai, susiję su laiko planavimu. Didžiausia netikrintų moterų grupė – pagal amžių nepatenkančios į nemokamą valstybės finansuojamą patikrą, tačiau joms rizika taip pat didelė.
Apie savarankišką mėginio paėmimo rinkinį:
Siekdami padidinti paslaugos prieinamumą pristatome savarankišką ėminio paėmimo rinkinį, kuris suteikia moterims galimybę pačioms paimti tiriamąją medžiagą patogiai ir privačiai namuose. Klinikiniai tyrimai patvirtina, kad tyrimai iš savarankiškai paimtų ėminių yra tokie pat tikslūs kaip ir iš sveikatos priežiūros įstaigoje paimtų ėminių. Savarankišką ėminių ėmimą remia PSO, ir tai laikoma svarbiu žingsniu siekiant išplėsti ŽPV patikros prieinamumą. Tai jau įdiegta ir sėkmingai naudojama daugelyje Europos šalių.
Nerimaujate, kad nesugebėsite tinkamai to atlikti? Viskas labai paprasta: