Bendras šlapimo tyrimas - "Antėja laboratorija"
Bendras šlapimo tyrimas

Bendras šlapimo tyrimas

8.00€
Bendras šlapimo tyrimas

Greitas ir informatyvus būdas įvertinti inkstų ir šlapimo takų patologijas. Bendro šlapimo tyrimu yra nustatomas šlapimo rūgštingumas, ketonai ir santykinis tankis, leukocitai ir bakterijos (inkstų ir šlapimo takų infekcija), baltymai ir gliukozė, kraujas, bilirubinas ir urobilinogenas, spalva.

Bendras šlapimo tyrimas (BŠT) – greitas ir informatyvus būdas įvertinti inkstų ir šlapimo takų patologijas. Bendras šlapimo tyrimas atliekamas laboratorijoje automatiniu šlapimo analizatoriumi. Bendro šlapimo tyrimu yra nustatomas šlapimo rūgštingumas, ketonai ir santykinis tankis (viso organizmo būklė), leukocitai ir bakterijos (inkstų ir šlapimo takų infekcija), baltymai ir gliukozė (inkstų ligos, pvz. lėtinis glomerulonefritas), kraujas (akmenligė, vėžys), bilirubinas ir urobilinogenas (kepenų ligos), spalva.

Šlapimo tyrimas yra atliekamas profilaktinio sveikatos patikrinimo metu arba įtariant ligą. Bendrą šlapimo tyrimą rekomenduojama atlikti bent kartą per metus žmonėms, kuriems yra didelė rizika susirgti inkstų nepakankamumu – sergantiems cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, širdies ir kraujagyslių bei inkstų ir šlapimo takų ligomis. Ankstyva diagnostika ir laiku pradėtas gydymas gali padėti sustabdyti ligos progresavimą.


GYDYTOJO KOMENTARAS
Šlapimo tyrimas dar vadinamas urinalize, juosteliniu arba bendru šlapimo tyrimu (BŠT). Tai paprastas tyrimas, bet suteikiantis daug svarbios klinikinės informacijos, todėl pakankamai dažnai skiriamas ir atliekamas.

Šlapimo tyrimas gali padėti diagnozuoti ligas, net kai dar nėra jokių reikšmingų požymių ar simptomų. Todėl šlapimo tyrimas paprastai yra įprastinės sveikatos patikrinimo dalis. Urinalizė pirmiausiai naudojama diagnozuoti šlapimo takų ar inkstų infekcijas, įvertinti inkstų funkciją, nustatyti inkstų nepakankamumą ir jo priežastis, stebėti kai kurių lėtinių ligų, kaip cukrino diabeto ir aukšto kraujo spaudimo (hipertenzijos) sukeliamas komplikacijas.

Gydytojai šlapimo tyrimą rekomenduoja dėl įvairių priežasčių:

Profilaktiniu tikslu: atliekant išsamų kasmetinį patikrinimą, prieš operaciją, inkstų ligų profilaktikai, diagnozuoti ar stebėti cukrinį diabetą, hipertenziją, kepenų ligas ir kt.
Esant tam tikriems simptomams: pilvo skausmas, skausmingas šlapinimasis, šono skausmas, karščiavimas, kraujas šlapime ar kai yra kiti pakitimai šlapime.
Diagnozuojant ligas: šlapimo takų infekcijas, inkstų akmenis, nekontroliuojamą cukrinį diabetą, inkstų funkcijos sutrikimus, inkstų uždegimą (glomerulonefritą), kitas.
Ligos progresavimo ir atsako į gydymą stebėjimui: su cukrinio diabeto, vilkligės, aukšto kraujo spaudimo sukeltos inkstų ligos, inkstų funkcijos sutrikimas, kita.
Šlapimo tyrimas skiriamas nėštumo metu.

Kas tiriama atliekant BŠT?

Atliekamas makroskopinis arba vizualinis, tai yra šlapimo įvertinimas akimi. Tai gali atlikti ir kiekvienas pacientas namuose, patikrinti šlapimo išvaizdą: spalvą ir skaidrumą, taip pat visas kitas matomas šlapimo ypatybes, pvz., kraują ar kraujo krešulius, nuosėdas. Normalus šlapimas yra šviesiai geltonas ir skaidrus. Spalvos, skaidrumo pokyčiai gali būti ligų, vartojamų vaistų ar net maisto atspindys. Taip pat šlapimo spalva kinta nuo vartojamo skysčio kiekio: esant dehidratacijai (skysčio trūkumui ar netekimui), patamsėja, geriant daug skysčių ar sutrikus išsiskyrimui, gali būti net bespalvis. Bet tokie pat spalvos pokyčiai gali būti kepenų, raumenų, kitų  ligų požymiu. Kai kurie vaistai (varfarinas, amitriptilinas, nitrofurantoinas, kiti) taip pat gali pakeisti šlapimo spalvą.

Nors raudonas šlapimas gali būti ir pavalgius burokų, tai gali būti labai rimtas hematurijos – kraujo šlapime, rodiklis. Akimis matomas kraujas šlapime gali būti dėl inkstų akmenligės arba net ir šlapimo takų vėžio. Putojantis šlapimas gali rodyti baltymų buvimą šlapime (proteinurija), kuris gali atsirasti dėl tam tikrų inkstų sutrikimų, dėl kurių baltymas inkstuose išsiskiria su šlapimu. Tai sunkus inkstų pažeidimas, vadinamas nefroziniu sindromu. Šlapimo analizatoriumi nustatomi tam tikri šlapimo mėginio rodikliai: gliukozės (cukraus), ketonų kieki šlapime, eritrocitai (kraujas), leukocitų kiekis šlapime, nitritai (atspindi kai kurias bakterijas šlapime); bilirubinas ir urobilinogenas šlapime. Taip pat nustatomas šlapimo santykinis tankis ir ph.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė,
„Antėja laboratorija“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.